Menu Content/Inhalt

Tadeusz Góra patronem kolebki polskiego szybownictwa. Pilot śmigłowcowy, samolotowy, instruktor. Komplet szybowcowych diamentów zdobył jako pierwszy Polak, a drugi pilot na świecie.


Część walorów związanych z Tadeuszem Górą jest pokazana przy opisie „Konstruktorzy i piloci” Epopei szybowcowej pod linkiem: http://epopejabalonowa.pl/piloci-i-konstruktorzy


Generał Tadeusz Góra urodził się w 1918 r. w Krakowie. 18 maja 1938 roku jako młody pilot wystartował w Bezmiechowej (gmina Lesko) na szybowcu. Wylądował dokładnie w Małych Solecznikach niedaleko Wilna. Tym przelotem ustanowił rekord świata w długości lotów. Został za to, jako pierwszy pilot na świecie nagrodzony przez Międzynarodową Federację Lotniczą Medalem Lilienthala. W czasie II wojny światowej Góra walczył o Anglię w Dywizjonie 316. Do kraju wrócił w 1948 roku, żeby szkolić polskich pilotów. A w 1977 roku przyjechał do Świdnika, gdzie pracował jako instruktor lotów. Zmarł w styczniu 2010 roku. Rajd Samolotowy Polska-Litwa im. Tadeusza Góry Patron imprezy, gen. Tadeusz Góra, to legenda polskiego lotnictwa. Rajd na jego cześć zorganizowano w 2010 roku. W ramach imprezy odbyło się wiele wydarzeń m.in. przelot samolotowy z Polski na Litwę, konferencja związana z branżą lotniczą, wystawy oraz konkursy.

 

7

 

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6