SPORT SPADOCHRONOWY
Takim wstępem do artykułu o spadochroniarstwie niech będzie kultowa postać myszy Miki, która stała się ikoną wśród ikon w świecie kreskówek i komiksów. Wyobrażona w 1928 roku przez Walta Disneya, mysz uosabia silne wartości przyjaźni, entuzjazmu, odwagi i optymizmu. Ponadczasowa i niepowtarzalna; podbiła kilka pokoleń na całym świecie, zachowując jednocześnie uprzywilejowany związek z Francją.
Z okazji 90. rocznicy najbardziej ludzkiej ze wszystkich myszy, słynna mysz wyrusza, aby odkryć Francję oraz możliwość wykonania i sprowadzenia polaroidów z miast, prowincji lub regionów, które odwiedziła.
Jej podróż zostaje uwieczniona na serii srebrnych monet o wartości nominalnej „10 EURO” i jedną z takich monet jest Myszka Miki w locie spadochronowym. Aby przelecieć ze szczytu Góry Świętego Michała i zlecieć do słynnej zatoki oraz w pełni cieszyć się pięknem Mont Saint-Michel, Mickey postanawia podziwiać ją z nieba. Radosne, uczucie swobodnego spadania nie przeszkadza jej wylądować jak kwiat na piaszczystym brzegu, który rozciąga się u podnóża światowego dziedzictwa UNESCO.
Awers numizmatu: Mickey w locie spadochronowym, ze szczytu Mont Saint-Michel do zatoki; trzy kolejne spadochrony w tle.
Rewers: W dwóch przecinających się sześciokątach i w układzie przypominającym symbol EURO, otwarta korona, utworzona przez gałąź laurową u góry i gałąź dębu u dołu, oddzielona słowem EURO; po prawej stronie wartość nominalna 10; całość otoczona napisem FRENCAISE REPUBLIQUE; rozeta warsztatu grawerowania oraz rocznik po prawej stronie monety: 2018.
Typ: 10 Euro MICKEY AND FRANCE
Data: 2018
Nazwa warsztatu/miasta: Pessac
Ilość wybitych: 95 000
Metal: srebro
Średnica: 31 mm
Waga produktu: 17 g.
Grubość: 3 mm
Grawer: Joaquin Jimenez
22 października 1797 r. Garnerin wzniósł się nad Paryżem w balonie napełnionym wodorem na wysokość kilometra. Potem wszedł do kosza spadochronu i odciął linę. Czasza nie miała otworu w środku, więc spadochron z gondolą spadając w dół, kręcił się jak szalony wokół osi. Wynalazca wylądował ok. pół kilometra od miejsca startu balonu, nieco skołowany, ale żywy!
Jako pierwszy człowiek na świecie wykonał skok na samodzielnie zaprojektowanym spadochronie z wysokości około 700 metrów.
Dwa lata później jego żona powtórzyła wyczyn męża – Jeanne-Genevieve Garnerin skoczyła raz, a potem jeszcze kilkadziesiąt razy w różnych miastach Europy.
Początki sportu spadochronowego w Polsce sięgają połowy lat 30. XX wieku. Spadochroniarstwo, które do jakiegoś czasu było postrzegane wyłącznie jako środek ratowniczy w lotnictwie wojskowym, miało stać się szkołą charakteru i postaw obywatelskich młodzieży. W 1936 roku kierownictwo Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) rzuciło hasło „Młodzież na spadochrony”, uruchamiając program masowego szkolenia spadochronowego dostępnego dla młodzieży w całym kraju.
Dokładnie w tym samym roku 1936, Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) zbudowała pierwszą wieżę spadochronową w Warszawie, a w Legionowie wykonano pierwsze skoki spadochronowe z balonu na uwięzi.
Do 1939 roku zbudowano w Polsce 17 wież spadochronowych oraz przeprowadzono liczne kursy spadochronowe. Polscy spadochroniarze nie brali co prawda udziału w żadnych zawodach spadochronowych, niemniej jednak byli reprezentowani za granicą na licznych popisach i zlotach harcerskich, gdzie wysoko oceniano ich poziom wyszkolenia.
W chwili obecnej spadochroniarstwo nabrało całkiem innego znaczenia.
Po wojnie pierwszy skok ze spadochronem w Polsce wykonał 3 czerwca 1945 roku Tadeusz Litwiński.
23 sierpnia 1952 r. wprowadzono do obiegu pocztowego serię trzech znaczków z okazji „Święta Lotnictwa” miedzy innymi znaczek nr 634. Desant spadochronowy skoczków na tle nieba. Autor projektu znaczka: St. Łukaszewski.
Chcę przedstawić spadochroniarstwo jako sport w jego zawodach, mistrzostwach czy pokazach na stronie 1-2 oraz na stronie 3 instruktorów spadochroniarstwa oraz inne motywy związane ze spadochroniarstwem.
STEMPLE OKOLICZNOŚCIOWE
SPADOCHRONOWE MISTRZOSTWA POLSKI KRAKÓW 5-19.IX.1956

Jerzy Kowalczuk – mistrz Polski w spadochroniarstwie w 1956 roku.


Międzynarodowe sukcesy polskiego spadochroniarstwa rozpoczęły się w 1956 roku gdy na Mistrzostwach Świata w Moskwie zespół męski zajął 3 miejsce w skokach grupowych.: Paweł Lipowczan, Roman Lewandowski i Józef Wójcik, zajął III miejsce. 1956 – III Spadochronowe Mistrzostwa Świata – Moskwa. Klasyfikacja indywidualna: XVII miejsce – Anna Franke.

VII SPADOCHRONOWE MISTRZOSTWA POLSKI RZESZÓW 15-24.IX.1961

V Spadochronowe Mistrzostwa Świata, Lotnisko Musaczewo, Bułgaria 1960 Polska ekipa, od lewej: Wacław Stański (pilot), Ryszard Kosina, Antonina Chmielarczyk, Janina Krajewska-Balata, Zdzisław Szwedziuk, Marianna Puchar, Wiesław Dudziński (kierownik ekipy), Maria Wojtkowska, Edward Kulesza, Roman Lewandowski, Bolesław Gargała, Jan Cierniak.
XI Spadochronowe Mistrzostwa Polski, Bielsko-Biała, 4-11.09.1966 r.
Klasyfikacja kobiet
I. Maria PUCHAR Aeroklub Warszawski II. Krystyna LIGOCKA Aeroklub Wrocławski III. Bożena MUSZKIET Aeroklub Łódzki
Klasyfikacja mężczyzn
I. Edward LIGOCKI WKS Wrocław II. Jan KULIŚ Aeroklub Częstochowski III. Wojciech SOLEŻYŃSKI Aeroklub Wrocławski
Klasyfikacja drużynowa
I. 6 PDPD II. WKS Wrocław III. Aeroklub Podkarpacki III
Spadochronowe Mistrzostwa Polski Juniorów, Bielsko-Biała, 4 - 11.09.1966 r.
I. Wiesław LENCZNER WKS Wrocław II. Paweł BUGAJSKI Aeroklub Kielecki III. Bogdan DOLECKI Aeroklub Wrocławski

WIELKIE POKAZY LOTNICZE, KATOWICE 3.IX.1967
VI Spadochronowe Zawody o Puchar Zatoki Gdańskiej Gdańsk 1-5.VII.69 r.
IX SPADOCHRONOWE MISTRZOSTWA WOJSKA POLSKIEGO, ZAMOŚĆ, 14-25.VI.1970 r.
SPADOCHRONOWE MISTRZOSTWA POLSKI, KIELCE, 29.VIII.1971 r
10 SPADOCHRONOWE MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW KIELCE 1973 r.
Skrzydlata Polska 1973 r. nr 36 z 9.09 tak pisze:
Medal pamiątkowy, średnica 55 mm.
VII SPADOCHRONOWE MISTRZOSTWA ARMII ZAPRZYJAŹNIONYCH, KRAKÓW, 29.VIII.-9.IX.1974
X JUBILEUSZOWE ZAWODY SPADOCHRONOWE 24.06.1984
I MIĘDZYNARODOWE ZAWODY SPADOCHRONOWE Z OKAZJI DNI KRAKOWA KRAKÓW 09.05.1986
XIX MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA SPADOCHRONOWE RADAWIEC DUŻY 18.07.1987
24 SPADOCHRONOWE MISTROZOSTWA POLSKI JUNIORÓW KONIN 23.08.1987
XXV SPADOCHRONOWE MISTRZOSTWA WOJSKA POLSKIEGO KRAKÓW 14.09.1987
MIĘDZYNARODOWE ZAWODY SPADOCHRONOWE O PUCHAR WAWELU KRAKÓW 10.06.1989
XXIX SPADOCHRONOWE MISTRZOSTWA WOJSKA POLSKIEGO KRAKÓW 14.09.1991
MIĘDZYNARODOWE SPADOCHRONOWE MISTRZOSTWA POLSKI WŁOCŁAWEK 04 - 09.08.1998
MIĘDZYNARODOWE ZAWODY SPADOCHRONOWE O PUCHAR TATR 06 – 10.09.2000
PUCHAR ŚWIATA W SKOKACH SPADOCHRONOWYCH NA CELNOŚĆ LĄDOWANIA OSIEK NAD NOTECIĄ 20 – 25.08.2002
SPADOCHRONOWE MISTRZOSTWA POLSKI SENIORÓW, JUNIORÓW I KOBIET 22-27 lipca 2003 roku WŁOCŁAWEK.
III OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY SPADOCHRONOWE ŚWIDNIK 24-25 maja 2008 roku (skoki w tandemie).
Instruktorzy spadochroniarstwa
Na stemplu - Znak Spadochronowy Cichociemnych

Cichociemni byli komandosami wolności, elitą dywersji. Żołnierzami konspiracyjnej Armii Krajowej, wywodzącymi się z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Armii Polskiej gen. Andersa, którzy ochotniczo zgłosili się do służby na terenie Polski okupowanej przez Niemców i Rosjan, zostali przerzuceni do Kraju drogą lotniczą.
Z 15 na 16 lutego 1941 roku nad okupowaną Polską wyskoczyła z samolotu pierwsza ekipa „cichociemnych”. Pierwsza trójka z grona starannie wybranych żołnierzy, którzy mieli wesprzeć walkę w okupowanym kraju.
Stanisław Kostka Krzymowski, zrzucony w pierwszej trójce.
Od 17 września 1944 – 25 wrzesnia 1944 roku w dążeniu do błyskawicznego przeniesienia walk na terytorium Niemiec i tym samym szybszego zakończenia wojny rozpoczęła się bitwa o Arnhem.
Plan zakładał zajęcie mostów na Renie w okolicach Arnhem w Holandii przez potężny zrzut spadochronowy i utrzymanie ich przez 48 godzin, czyli do chwili nadejścia wojsk pancernych. Brytyjscy, amerykańscy i polscy skoczkowie – w sumie ponad 35 tys. żołnierzy.
Gen. Robert Urquhart, dowódca brytyjskiej I Dywizji Powietrznodesantowej (tzw. "Czerwonych Diabłów"), którego zadaniem było opanowanie mostu w Arnhem, wdał się w walkę z Niemcami i po trzech dniach musiał wycofać większość oddziałów w rejon Oosterbeek.
21 września do akcji weszła 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Stanisława Sosabowskiego.
Około tysiąca polskich spadochroniarzy wylądowało w środku walk tak, że leciały w ich stronę kule niemieckie i alianckie. Nie było obiecanego przez Brytyjczyków promu, który miał przetransportować spadochroniarzy Sosabowskiego na północny brzeg rzeki, do Oosterbeek, gdzie broniły się „Czerwone Diabły”. Znalazły się wreszcie zbyt nieliczne, jak na potrzeby, łodzie i pontony. Tylko część polskich żołnierzy przedostała się przez rzekę. Pozostali bronili się w miasteczku Driel.
1969 rok. 25 rocznica udziału Samodzielnej Brygady Spadochronowej w bitwie pod Arnhem. Holandia obchodziła bardzo hucznie rocznicę. Salwy honorowe w powietrze, gdzie był masowy zrzut przez 101 Brytyjski Batalion Spadochronowy nad wrzosowiskiem Glinkelse w Arnhem. Różne ujęcia spadochroniarzy brały udział w uroczystości odsłonięcia pomnika żołnierzy, którzy zginęli 25 lat temu. Zrzucono 800, ocalało tylko 18. Niektórzy z nich byli na ceremonii.
Medal został wybity w 1989 roku dla upamiętnienia gen. Stanisława Sosabowskiego z Pierwszej Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
Stop: brąz patynowany
Średnica: 70 mm
Rant: gładki
Projektant: A. Nowakowski, sygnowany
Wielkość emisji: 2100 szt.
Waga: 130 g
Emitent: Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, Oddział Kalisz
Producent: Mennica Państwowa
Awers: Portret gen. Stanisława Sosabowskiego 1892 – 1967, dowódcy Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
Rewers: Znak spadochronowy II Wojny Światowej, mapa działania Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej, data 1944-1989, oraz napis 45 Rocznica Bitwy Pod Arnhem.
Znaczek turystyczny nr 931 Szlak Pamięci Żołnierzy AK Cichociemnych.
Szlak Pamięci Cichociemnych „Załusków – Wszeliwy – Brzozów Stary” leży w Gminie Iłów, w powiecie sochaczewskim, w województwie mazowieckim. Upamiętnia operację Cichociemnych „Jacket”. Cichociemni wylądowali pomyłkowo bardzo blisko granicy między III Rzeszą a Generalną Gubernią, która biegła przez Wszeliwy i Brzozów Stary, stąd napotkali opór niemieckich celników. Na Szlaku Pamięci Cichociemnych w Brzozowie Starym znajduje się szczególne miejsce historyczne, gdyż tutaj 28 grudnia 1941 r. zginęli z rąk Niemców pierwsi dwaj Cichociemni. To tragiczne wydarzenie upamiętnia obelisk znajdujący się w miejscu ich walki i śmierci na Skwerze im. Żołnierzy AK Cichociemnych. Na miejscowym cmentarzu przy kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. znajduje się ich grób. Warto zajrzeć do kościoła z połowy XIX wieku, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona śmierci dwóch Cichociemnych.
Medal poświęcony Cichociemnym, formacji Polskich Skoczków AK.
Awers – Spadochron z sentencją - napis „DLA ODZYSKANIA WOLNOŚCI OJCZYZNY” – są to slowa roty przysięgi AK. 316 jest to liczba Cichociemnych bohaterów.
Rewers – gapa – symbol Cichociemnych oraz napis „TOBIE OJCZYZNO”.
Odlew z metali nierdzewnych pokryty mosiądzem o średnicy 7,5 cm.
Związek Polskich Spadochroniarzy powstał 7 września 1989 roku w Warszawie. Głównym celem Związku jest integracja środowisk skupiających byłych spadochroniarzy oraz osób uprawiających spadochroniarstwo wyczynowo i amatorsko oraz działanie na rzecz rozwoju spadochroniarstwa w Rzeczypospolitej Polskiej. Świętem organizacyjnym ZPS jest Dzień Spadochroniarza obchodzony 23 września - w rocznicę powołania przez Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w 1941roku w Szkocji.

20 LAT ODDZIAŁU ZWIĄZKU POLSKICH SPADOCHRONIARZY – 65 ROCZNICA UTWORZENIA 1 BATALIONU SZTURMOWEGO 27.09.2008 rok.
OBCHODY DNIA SPADOCHRONIARZA
Scenariusz obchodów przyklejony na kartce.
Cykliczna impreza lotnicza, lotnisko Katowice Muchowiec - skoki spadochronowe, które festyn uatrakcyjniają.