Menu Content/Inhalt

Spis treści

 

  SPORT SPADOCHRONOWY

 
Takim wstępem do artykułu o spadochroniarstwie niech będzie kultowa postać myszy Miki, która stała się ikoną wśród ikon w świecie kreskówek i komiksów. Wyobrażona w 1928 roku przez Walta Disneya, mysz uosabia silne wartości przyjaźni, entuzjazmu, odwagi i optymizmu. Ponadczasowa i niepowtarzalna; podbiła kilka pokoleń na całym świecie, zachowując jednocześnie uprzywilejowany związek z Francją.
 
Z okazji 90. rocznicy najbardziej ludzkiej ze wszystkich myszy, słynna mysz wyrusza, aby odkryć Francję oraz możliwość wykonania i sprowadzenia polaroidów z miast, prowincji lub regionów, które odwiedziła.
 
Jej podróż zostaje uwieczniona na serii srebrnych monet o wartości nominalnej „10 EURO” i jedną z takich monet jest Myszka Miki w locie spadochronowym. Aby przelecieć ze szczytu Góry Świętego Michała i zlecieć do słynnej zatoki oraz w pełni cieszyć się pięknem Mont Saint-Michel, Mickey postanawia podziwiać ją z nieba. Radosne, uczucie swobodnego spadania nie przeszkadza jej wylądować jak kwiat na piaszczystym brzegu, który rozciąga się u podnóża światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Awers numizmatu: Mickey w locie spadochronowym, ze szczytu Mont Saint-Michel do zatoki; trzy kolejne spadochrony w tle.
 
Rewers: W dwóch przecinających się sześciokątach i w układzie przypominającym symbol EURO, otwarta korona, utworzona przez gałąź laurową u góry i gałąź dębu u dołu, oddzielona słowem EURO; po prawej stronie wartość nominalna 10; całość otoczona napisem FRENCAISE REPUBLIQUE; rozeta warsztatu grawerowania oraz rocznik po prawej stronie monety: 2018.
 
Typ: 10 Euro MICKEY AND FRANCE 
Data: 2018
Nazwa warsztatu/miasta: Pessac
Ilość wybitych: 95 000
Metal: srebro
Średnica: 31 mm
Waga produktu: 17 g.
Grubość: 3 mm
Grawer: Joaquin Jimenez
 
48
 
49
 
51 52
 
22 października 1797 r. Garnerin wzniósł się nad Paryżem w balonie napełnionym wodorem na wysokość kilometra. Potem wszedł do kosza spadochronu i odciął linę. Czasza nie miała otworu w środku, więc spadochron z gondolą spadając w dół, kręcił się jak szalony wokół osi. Wynalazca wylądował ok. pół kilometra od miejsca startu balonu, nieco skołowany, ale żywy!
 
Jako pierwszy człowiek na świecie wykonał skok na samodzielnie zaprojektowanym spadochronie z wysokości około 700 metrów.
 
Dwa lata później jego żona powtórzyła wyczyn męża – Jeanne-Genevieve Garnerin skoczyła raz, a potem jeszcze kilkadziesiąt razy w różnych miastach Europy.
 
1
 
Początki sportu spadochronowego w Polsce sięgają połowy lat 30. XX wieku. Spadochroniarstwo, które do jakiegoś czasu było postrzegane wyłącznie jako środek ratowniczy w lotnictwie wojskowym, miało stać się szkołą charakteru i postaw obywatelskich młodzieży. W 1936 roku kierownictwo Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) rzuciło hasło „Młodzież na spadochrony”, uruchamiając program masowego szkolenia spadochronowego dostępnego dla młodzieży w całym kraju. 
 
Dokładnie w tym samym roku 1936, Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) zbudowała pierwszą wieżę spadochronową w Warszawie, a w Legionowie wykonano pierwsze skoki spadochronowe z balonu na uwięzi.
 
Do 1939 roku zbudowano w Polsce 17 wież spadochronowych oraz przeprowadzono liczne kursy spadochronowe. Polscy spadochroniarze nie brali co prawda udziału w żadnych zawodach spadochronowych, niemniej jednak byli reprezentowani za granicą na licznych popisach i zlotach harcerskich, gdzie wysoko oceniano ich poziom wyszkolenia.
 
W chwili obecnej spadochroniarstwo nabrało całkiem innego znaczenia.
 
Po wojnie pierwszy skok ze spadochronem w Polsce wykonał 3 czerwca 1945 roku Tadeusz Litwiński.
 
23 sierpnia 1952 r. wprowadzono do obiegu pocztowego serię trzech znaczków z okazji „Święta Lotnictwa” miedzy innymi znaczek nr 634. Desant spadochronowy skoczków na tle nieba. Autor projektu znaczka: St. Łukaszewski.
 
2
 
Chcę przedstawić spadochroniarstwo jako sport w jego zawodach, mistrzostwach czy pokazach na stronie 1-2 oraz na stronie 3 instruktorów spadochroniarstwa oraz inne motywy związane ze spadochroniarstwem. 
 
STEMPLE  OKOLICZNOŚCIOWE

SPADOCHRONOWE  MISTRZOSTWA  POLSKI  KRAKÓW 5-19.IX.1956

3

 Jerzy Kowalczuk – mistrz Polski w spadochroniarstwie w 1956 roku.

4

5

VII SPADOCHRONOWE  MISTRZOSTWA POLSKI  RZESZÓW  15-24.IX.1961

 6a 

WIELKIE POKAZY LOTNICZE,  KATOWICE 3.IX.1967
 
7
 
VI Spadochronowe Zawody o Puchar Zatoki Gdańskiej Gdańsk 1-5.VII.69 r.
 
54
 
IX SPADOCHRONOWE MISTRZOSTWA WOJSKA POLSKIEGO, ZAMOŚĆ, 14-25.VI.1970 r.
 
8
 
SPADOCHRONOWE  MISTRZOSTWA POLSKI, KIELCE, 29.VIII.1971 r
 
9
 
10 SPADOCHRONOWE MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW KIELCE 1973 r.
 
Skrzydlata Polska 1973 r. nr 36 z 9.09 tak pisze:
 
40
 
Medal pamiątkowy, średnica 55 mm.
 
41
 
42
 
VII SPADOCHRONOWE  MISTRZOSTWA  ARMII ZAPRZYJAŹNIONYCH, KRAKÓW, 29.VIII.-9.IX.1974  
 
10
 
X JUBILEUSZOWE ZAWODY SPADOCHRONOWE 24.06.1984
 
11
 
I MIĘDZYNARODOWE ZAWODY SPADOCHRONOWE Z OKAZJI DNI KRAKOWA KRAKÓW 09.05.1986
 
12