Menu Content/Inhalt

Spis treści

Mistrzostwa Australii w 2003 i 2004 roku

 

 

 

W dniach 28 czerwiec – 4 lipiec 2003 roku w Mildura w Australii odbyły się 13 Balonowe Zawody Międzynarodowe, które były jakby próbą generalną inaczej rundą kwalifikacyjną przed Mistrzostwami Świata w Mildura w roku 2004.

Nie zabrakło tam również polskiego akcentu w osobie pilota Bogdana Prawickiego, który na balonie „Akwawit” reprezentował nasz kraj.

Organizator zawodów MILDURA INTERNATIONAL BALLOON FIESTA Inc. przygotował przesyłki, które zostały przewiezione przez kilka balonów. Przesyłki zostały  odpowiednio opracowane dla poszczególnych balonów.

clipclip 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Jak każde duże zawody tak i te w dalekiej Australii posiadały swoje logo a Rada miejscowości Mildura i Międzynarodowy Związek Baloniarski w Mildurze zachęcały społeczność i organizatorów do jak najlepszego promowania nadchodzących wydarzeń związanych z zawodami.


Nazwa Mildura pochodzi od aborygeńskiego słowa które oznacza „czerwona ziemia”. I ten ciepły kolor głównie dominuje przez cały zróżnicowany krajobraz. Mildura to mieszanka różnorodnych terenów – sławne australijskie busze, piękna rzeka Murray, tereny miejskie i wiejskie.


Mildura jest sławna z uprawiania owoców cytrusowych i winnic, i produkuje 80% australijskich suszonych owoców.  Unikalne środowisko razem z niewiarygodną gościnnością 30 000 mieszkańców tworzy perfekcyjną atmosferę na Światowe Zawody Balonowe w Mildurze.


Jak zapewniają organizatorzy zawodów reprezentowanych przez:
1. Dyrektora zawodów Danny GAILBRAITH, AUS;
2. Głównego kierownika zawodów Gary PASK, AUS;
3. Z-cy dyrektora Masashi KAKUDA, JPN;
4. Oficera bezpieczeństwa Simon FISHER, AUS;
5. Głównego obserwatora Scobie PEART, AUS;
nieważne jakie są czyjeś zainteresowania, Mildura ma dla każdego coś do zaoferowania. Możesz odwiedzić winnice i spróbować zwycięskiego produktu, płynąć po pięknej rzece Murray lub po rzekach Darling w cudownym starym statku parowym napędzanym kołami umieszczonymi po bokach, przejechać się pociągiem lub gokartem  dla większej przygody, jeść na mieście w eleganckiej restauracji lub piknikować pod gwiazdami na pięknych terenach jeziornych, łowić ryby, spacerować przez różane ogrody lub odwiedzić cichą farmę.

Promocja regionu była jednym z priorytetowych założeń zawodów.

clip 3

 31 pilotów z całej Australii zarejestrowało się do uczestnictwa w 13 Międzynarodowych Zawodach balonowych na rozgrzane powietrze w Midurze. „Australijscy piloci rywalizowali o dwa gwarantowane miejsca osiągalne dla zawodników z całego świata, więc rywalizacja była groźna” – stwierdził prezes Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowych Zawodów Baloniarskich.


„Mamy także 6 międzynarodowych zawodników podnoszących poprzeczkę co jest wspaniałe dla baloniarstwa w Australii” – powiedział dalej prezes.


Baloniarze z USA, Wlk. Brytanii, Japonii, Korei i Polski uczestniczyli w zawodach, wśród nich tak wielcy piloci jak:
1.Andrew Robertson;
2.Mamoru Endo;
3.Christopher Dewhirst;
4.Bogdan Prawicki;
5.Bert Cox;
6.Timothy Charlwood;
7.Adam Barrow;
i wielu innych utalentowanych pilotów mogło swoje umiejętności pokazać w czasie zawodów.


Obostrzenia w czasie zawodów były bardzo rygorystyczne. Szczególny nacisk położono na bezpieczeństwo nie tylko zawodników ale i farmerów, gdzie nałożono pewne przepisy dla okolicznych farm. Między innymi jeden z przepisów mówi „NIE PRZEKRACZAĆ 10 000 STÓP, MOŻNA LATAĆ NAD TERENEM ZABUDOWANYM MIASTA MILDURA I NA 5 KM OD LOTNISKA”.

I jak w czasie różnych zawodów tak i tutaj można było podziwiać wspaniałą kolorystykę balonów.

clip 4clip 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

clip 6clip 7clip 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Również efektownie wyglądały balony przygotowujące się do startu.

clip 9clip 10

 

 

 

 

 

Wszystkie przesyłki przygotowane do przewozu poszczególnymi balonami posiadały wspaniałą oprawę graficzną z motywem balonów, które je przewoziły, z nazwiskami i autografami pilotów. Naszą przesyłkę przewiózł pilot Bogdan Prawicki, który  jest zawodowym pilotem samolotów pasażerskich, ale jego pasja nie kończy się na lataniu w komercyjnych liniach lotniczych. Ukończył kurs szybowcowy, skacze na spadochronie, ale jego największą pasją i żywiołem są balony.

clip 11

clip 12

Każda przesyłka po wylądowaniu otrzymała inny stempel na znaczku, co może świadczyć o stemplowaniu w miejscu lądowania balonu. Oprócz tego część przesyłek posiada nalepki okolicznościowe, które zostały ostemplowane prostokątnym stemplem z nazwiskiem pilota.

clip 13

Przesyłka balonowa z nalepką w innym kolorze.

20

Zwycieżcą australijskich zawodów narodowych w 2003 r. po tygodniu zawodów w Mildura, był  Sean Kavanagh.


Sean pokazał jeszcze raz wszechstronność i  pokaz Kavanagh EX-65 Vertigo i wygrał zawody ze zdumiewającym wynikiem 1828 punktów. Na II miejscu był Paul Gibbs w Kavanagh C-65, na III Edwin Michell w Kavanagh EX-65.


„To był naprawdę interesujący tydzień latania, jednego dnia „tuliliśmy” się do ziemi przez cały lot, podczas gdy w inne dni mogliśmy „wyprostować nogi” na EX-65 z wielkimi wspinaczkami i spadkami – była świetna zabawa” - powiedział Sean.

clip 15

clip 16

clip 17