Menu Content/Inhalt

Spis treści

 

 

 

 

To była wspaniała noc na początku rozpoczęcia 22. Balloon Fiesta Park w Albuquerque w Ameryce. Wyzwanie odległości wyścigu balonów gazowych! Dziesiątki tysięcy ludzi było tego świadkiem, by później ujrzeć pokaz sztucznych ogni.   


Kim są ludzie, którzy rywalizowali w tegorocznych zawodach Ameryki Challenge na odległość w wyścigu Albuquerque International Balloon Fiesta balonów gazowych?


Osiem drużyn w tegorocznym wyścigu pochodzą z różnych środowisk i różnych narodowości. Dzielą miłość do latania, przygód ducha i wolę zwycięstwa. Ujrzą Amerykę w sposób taki jak mało kto przed nimi - zawieszeni tysiące stóp wysoko jak góry, równiny, miasta, farmy i rzeki czy schodzenia poniżej nich. Są elitą: oni zaliczają się do najlepszych pilotów balonowych w świecie.

 

1. Phil Bryant i Mike Emich, USA: Phil Bryant, z Houston, jest nieustępliwym przeciwnikiem, który zaliczył kilka dobrych wyników. Był drugi w wyścigu w 2013 roku i zakończył na szóstym w Gordona Bennetta, przelot na Morzem Śródziemnym do Włoch. Bryant jest byłym prezesem Balloon Federacji Ameryki. Mike Emich, ma jeden z najbardziej imponujących CV z balonem; Jego wczesne doświadczenia z balonem gazowym przyniosły mu kontakty z niektórymi z największych amerykańskich baloniarzy wszechczasów, w tym Ward T. van Orman, który wygrał pierwszy z trzech konkursów Gordon Bennett w 1926 roku! ustawiczna fascynacja EMICH za balonami rozpoczęła się, gdy miał 12 lat, kiedy zaczął pracować z wielkimi pionierami baloniarstwa gazowego. Ustanowił kilka rekordów świata i próbuje latać non-stop dookoła świata..

 

1

 

2. Barbara Fricke i Peter Cuneo, USA: Fricke i Cuneo, z Albuquerque, byli cztery razy nagradzani w tych zawodach Ameryki (2001, 2010, 2013, 2016). Tylko jeden pilot ma więcej zwycięstw na swoim koncie, Richard Abruzzo, który wygrał pięć razy. Załoga Fricke i Cuneo była czwarta w wyścigu Gordona Bennetta w 2016 roku Fricke i Cuneo znani są również jako budowniczy balonów (trzech balonów na ogrzane powietrze i gazowy kosz) oraz za udział w niezwykłych lotach, w tym ponownych prób udowodnienia do latania starożytnych budowniczych balonów Peter Cuneo służył na stanowiskach kierowniczych w wielu organizacjach związanych z baloniarstwem (Barbara jest obecnie członkiem Balloon Fiesta). W poprzednich wyścigach przekroczyli takie kompleksy wodne jak: Lake Superior, jeziora Huron, i jezioro Michigan.

 

2

 

Noach Forden i Bert Padelt, USA: Noah Forden, inżynier z dziedziny kosmonautyki, zbudował swój dwumiejscowy samolot w garażu, a także zbudował swój trzeci balon na gorące powietrze. On od lat 26 lat latał samolotami i balonami na gorące powietrze. W październiku 2016 roku Forden poleciał do Albuquerque International Balloon Fiesta (AIBF) swoim samolotem. Zbudował również balon, którego kosz balonu różnił się od konwencjonalnego balonu na gorące powietrze, ponieważ nie było koszu. Zamiast tego, Forden siedział w uprzęży, zwisały mu nogi, z propanem na plecach. Bert Padelt właściciel "BEST AVIATION" w Bally w Pensylwanii, Bert Padelt i jego żona Joanie prowadzili zakład budowy i naprawczy balonów na gorące powietrze i balonów gazowych. Jego balony posiadają rekordy światowej klasy FAI w kategorii AX (gorące powietrze), AA (gazowe) i AM (Rozier).

 

3

 

4. Mark Sullivan i Cheri White, USA: Mark Sullivan, Pilot organizator konkursów i organizator imprez balonowych na na gorące powietrzem i balonów gazowych. Mark pełnił funkcję delegata USA w Komisji Europejskiej ds. Balonowania przez FAI od 21 lat oraz jest obecnym przewodniczącym Komisji ds. Balonowych FAI. Uzyskał w 1983 r. Komercyjną licencję balonową na gorące powietrze i obecnie jego loty wynoszą 3100 godzin. Wygrał Mistrzostwa Krajowego Baloniarstwa Lotniczego w Stanach Zjednoczonych w 1995 roku, a tego samego roku założył Challenge America Balloon Race Balon, odbywającego się corocznie w Albuquerque International Balloon Fiesta. Mark wygrał Mistrzostwa Północnoamerykańskich Zawodów Balonowych na  Gorące Powietrze w 1992 roku. W roku 1997 FAI przyznał Markowi swoją pierwszą nagrodę Montgolfier za swoją służbę w organizacji imprez sportowych i balonowych. Konkursował w Coupe Aéronautique Gordon Bennett 17 razy i w Mistrzostwach Świata Balonów Gazowych 5 razy. Jest delegatem Stanów Zjednoczonych do Komisji Ballooningu FAI. Latanie z Cheri Edwards White dało zwycięstwo w amerykańskim Challenge Gas Balloon w latach 2008 i 2012.


Cheri rozpoczęła latanie w 1974 roku w wieku 13 lat i jest komercyjnym pilotem balonowym z 3300 godzin lotu. Cheri jest obecną wiceprzewodniczącą i regionalnym dyrektorem w Balloon Federation of America. Przez ostatnie osiemnaście lat była pilotem i kierownikiem programu balonowego spółdzielni energetycznych Touchstone, jednego z najbardziej udanych komercyjnych programów balonowych w USA. Cheri jest obecną Mistrzynią Kobiet Krajowego Lotnictwa i zajęła trzecie miejsce w 2016 Mistrzostwach Świata Kobiet na Litwie. 1993 r. Cheri była amerykańskim mistrzem w dziedzinie balonów na gorące powietrze w Stanach Zjednoczonych, który w 1995 r. wygrała Mistrzostwa Północnoamerykańskie Kobiet i Mistrzostwa Krajowego Lotnictwa Niesklasyfikowanego w Stanach Zjednoczonych. Latając jako pilot Marka, ukończyła na III miejscu w 2002 America's Challenge, przy locie o długości 2109 km w 67:25 godziny. W 2008 r. zespół jej wygrał w konkursie America's Challenge z lotem 1420 km w ciągu 68:35 godzin. W 2012 roku wygrał zespół ponownie Challenge America's z lotem 2623 km w ciągu 62.15 godziny. Otrzymała nagrodę Montgolfier za najlepsze wykonanie lotów na  balonach gazowych w 2009 r. oraz nagrodę Shields-Trauger Memorial Award w 2013 r.

 

4

 

5. Benoit Pelard i Benôit Péterlé, Francja: Benoît Pelard, "Człowiek z Beretem". Zakochał się w balonach gazowych, tak bardzo, że odtworzył wraz z Benôit Péterlé lot znanej lotniczki z Nancy, Marie Marvingt, która przeleciała z Francji do Anglii balonem z gazem. Brali udział w konkursie "Coupe Gordon Bennett" (2010, 2011 i 2012).

 

5

 

6. Krzysztof Zapart, Polska i Andy Cayton, USA: Wielki szacunek i wielkie uznanie dla Pana Krzysztofa i mam cichą nadzieję, że AMERICA 'S CHALLENGE BALLOON FIESTA 2018 będzie w zasięgu pierwszego miejsca i GORDON BENNETT 2018 będą tymi zawodami, gdzie już w roku 2019 odbędą się one w Polsce. Andy Cayton, znany z odważnych zwycięstw w 2006 i 2007 roku, które doprowadziły do przekroczenia Zatoki Meksykańskiej w 2006 roku i dramatycznego lądowania w Saskatchewan w 2007.

 

6

 

7. Wilhelm Eimers i Sebastian Eimers, Niemcy: W 1908 szwajcarska załoga Theodor Schaeck i Emil Messner ustanowiła rekord czasu lotu balonem 73 h 1 min. Rekord ten został pobity dopiero w 1995 przez załogę niemiecką Wilhelm Eimers i Bernd Landsmann, która uzyskała czas 92:11 h. Zwycięstwo w Pucharze Gordon Bennetta w 1995, 1996, 2000.

 

7

 

8. Nicolas Tièche i Laurent Sciboz, Szwajcaria: Ten szwajcarski zespół młodych baloniarzy konkuruje w swoim pierwszym amerykańskim wyzwaniu, ale oni wymknęli się, by udaremnić zwycięstwo weteranów. Oni okazali się być trudnymi do pokonania w Gordona Bennetta, zajmując trzecie miejsce w 2015 roku, drugie w 2016 roku, a czwarty w tym roku 2017 roku.

 

8

 

Ameryka Challenge jest jednym z największych z dwóch wielkich gazowców konkursach na odległość; drugi jest Coupe Aeronautique Gordon Bennett, mistrzostwa świata z balonem gazowym na odległość, które w tym roku odbyły się w Szwajcarii.


Nie ma nagród pieniężnych związanych z wyścigiem Challenge Gas Balloon w Ameryce; trzy najlepsze zespoły z USA kwalifikują się jednak do udziału w Coupe Aeronautique Gordon Bennett, największym na świecie balonowym wyścigu na dystans.


Balony w wyścigu America's Challenge zawierają około 37 000 stóp sześciennych gazu wodorowego, około połowę objętości małego balonu. Mogą latać do wysokości 18000 stóp na wysokości, zgodnie z regułami wyścigowymi. Piloci dostosowują się do wysokości, uwalniając balast - piasek z worków lub wody z pojemników - aby wznosić się; zejdą, wypuszczając gaz z balonu.


Zespoły siedzą w otwartych koszach, które nie muszą być wykonane z wikliny, ale ogólnie są. Muszą mieć wystarczająco dużo żywności i wody na czas trwania wyścigu, a także odzież ochronną, toaletę kempingową, zakres widzenia nocnego, wyszukiwarkę zasięgu w celu określenia wysokości w ciemności, światła, telefonu satelitarnego i awaryjnego sygnalizatora lokalizacji.


Prawie wszystkie balony rywalizujące w wyścigu Challenge Gas Balloon Race w Ameryce w 2017 roku zatarły dystans pokonany przez zeszłoroczną ekipę, Peter Cuneo i Barbary Fricke.


Wszystkie zespoły w tym roku zwykle zmierzali w kierunku północno-wschodnim, a wielu przeleciało przez Wielkie Jeziora i leciało do Kanady.


Przygotowania naszego zespołu.

 

9

 

10

 

11

 

12

 

13

 

14

 

15

 

16

 

17

 

18

 


 

 

 

 

Start balonów nastąpił 7 października 2017 roku od godziny 18,00 ze specjalnej platformy, przy dźwiękach hymnów państwowych. U naszej załogi tak to wyglądało:

 

19

 

20

 

21

 

22

 

23

 

Pierwsza noc.

 

24

 

25

 

26

 

27

 

Pierwszy poranek.

 

28

 

29

 

30

 

31

 

32

 


 

 

 

 

Drugi dzień lotu.

 

33

 

34

 

35

 

36

 

37

 

38

 

39

 

40

 

41

 

Trzeci dzień lotu.

 

42

 

43

 

44

 

45

 

Lądowanie.

 

46

 

47

 

48

 


 

 

 

 

Trasa i wyniki końcowe zawodników.

 

49

 

50

 

Nicolas Tièche i Laurent Sciboz, Szwajcaria, Odległość 2,280.9 mil / 3,670.76 km, czas trwania 59:19, lądując na północny zachód od Labrador City, prowincja Labrador / Nowej Funlandii w Kanadzie

Krzysztof Zapart, Polska i Andy Cayton, USA, odległość 2191 mil / 3,526.06 km, czas trwania 69:04, lądując w pobliżu Amqui, Quebec, w pobliżu granicy Quebec / New Brunswick, Kanada

Barbara Fricke i Peter Cuneo, USA, Odległość 1,939.3 mil / 3,121.82 km, czas trwania 60:13, lądowania niedaleko Brighton, VT

Mark Sullivan i Cheri Biały, USA, Odległość 1,609.5 mil / 2,590.31 km, czas trwania 61:56, lądowanie w State College, PA

Benoît Pelard i Benoît Péterlé, Francja, Odległość 1,186.6 mil / 1,909.71 km, czas trwania 57:08, lądując na wschód od Indianapolis, IN

Phil Bryant i Mike Emich, USA, Odległość 1,103 mil / 1,775.11 km, czas trwania 44:09 wylądował niedaleko Lyons, IL.

Wilhelm Eimers i Sebastian Eimers, Niemcy, Odległość 1,099.5 mil / 1,769.42 km, czas trwania 46:53, lądując w pobliżu Plover, WI

Noah Forden i Bert Padelt, USA, Odległość 820,6 mil / 1,320.56 km, czas trwania 36:02, lądując na zachód od Ames, IA

 

I jak za każdym razem Pan Krzysztof nie zapomniał o podziękowaniach.

 

51

 

Bardzo miłą niespodziankę sprawił Pan Krzysztof i dołączam zresztą kolejną kartkę do mojego zbioru. Otrzymałem również kartkę od załogi: Barbara Fricke i Peter Cuneo, USA, którzy w roku 2016 na tych zawodach zajęli pierwsze miejsce. W tym roku byli na trzecim miejscu.

 

52

 

53

 

54

 

55

 

A na koniec to co najciekawsze: uznania, nagrody, gratulacje.

 

56

 

57

 

58

 

59

 

60

 

61

 

62

 

63