Menu Content/Inhalt

Spis treści

 10 Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar Prezydenta Włocławka i Prezesa Anwilu SA

 

 

 

Image

 

Ceremonia otwarcia odbyła się w piątek 31 lipca 2009 roku, natomiast loty odbywały się już od czwartku. Warunki pogodowe były bardzo dobre, co pozwoliło rozegranie lotów oraz na Wieczorną Galę Balonową. Wieczorna Gala Balonowa co roku gromadzi wiele osób ze względu na swój widowiskowy charakter. Wśród prezentujących się balonów nie mogło zabraknąć dwóch włocławskich załóg startujących na balonach firmowanych przez włocławski Anwil.


W piątek o godzinie 12.00 31.07 nastąpiło otwarcie 10 Międzynarodowych Zawodów Balonowych o Puchar Prezydenta Włocławka i Prezesa Anwilu SA.


Przed oficjalnym rozpoczęciem zawodów wokół placu Wolności przejechała kawalkada samochodów z koszami balonowymi.
   

Pod pomnikiem na placu Wolności została złożona wiązanka kwiatów.
   

Następnie przemawiali Marek Koziński (dyrektor Aeroklubu Włocławskiego), przedstawiciel Anwilu S.A. oraz prezydent Miasta Włocławka pan Andrzej Pałucki, który oficjalnie otworzył 10 Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar Prezydenta Włocławka i Prezesa Anwilu SA.

Uczestnikami zawodów byli:
1.Bartosz Nowakowski - Aeroklub Włocławski
2.Arkadiusz Iwański - Aeroklub Włocławski
3.Dariusz Iwański - Aeroklub Włocławski
4.Andrzej Rydzyński - Gdański Klub Balonowy
5.Dariusz Zarzycki - Aeroklub Łódzki
6.Witold Filus - Skywalkers
7.Dagmara Weremko - Aeroklub Leszczyński
8.Zbigniew Jagodzik - Leszczyński Klub Balonowy
9.Piotr Radomski - Aeroklub Wrocławski
10.Jacek Bogdański - Aeroklub Warszawski
11.Adam Jaskólski - CS Wiedza
12.Arkadiusz Wiśniewski - Aeroklub Pomorski
13.Rokas Kostiuskevicius – Litwa

Przejazd samochodów z przyczepami wokół Placu Wolności przed ceremonią otwarcia Mistrzostw.

 

Image 

Image 

Image 

Image

Oficjalne otwarcie zawodów.

Image 

Image

Bartosz Nowakowski Dyrektor Aeroklubu Włocławskiego wraz z żoną składają wiązankę kwiatów przed pomnikiem poświęconym „Żołnierzowi Polskiemu walczącemu na wszystkich polach bitew”

Image 

Image 

Image 

Image


 

 

 

 

 

Jedna z bardzo ważnych czynności przed zawodami to odprawa załóg balonowych.
 
Image 
 
Image 
 
Image
 
Popołudniowa konkurencja z jednym z celów wyłożonym na płycie lotniska EPWK  Balony nadlatujące nad krzyż wyłożony na lotnisku podczas porannej konkurencji.
 
Image
 
Image
 
Image 
 
Image 
 Nocna gala balonowa.
 
Image
 
Image 
 
Image 
 
Image 
 
Image
 
Image 
 
Image 
 
Image 
 
Image
 

Image


 

 

 

 

Zawody trwały od czwartku i rozegrano wszystkie zaplanowane loty - pięć, oraz 18 konkurencji. Warto dodać, iż w opinii pilotów mimo malej frekwencji były to zawody o najwyższym sportowym poziomie z dotychczas rozegranych.

Jeden z balonów (nie biorący udziału w zawodach) w czasie rozgrywania zawodów przewiózł  pocztę balonową, którą konwojowali pracownicy Poczty Polskiej z Urzędu Pocztowego Włocławek 1, w składzie: Adam Nawrocki i Marcin Komorowski, którzy podczas lotu przewozili z zawartością worek „Poczty Balonowej”. Ze względu na panujące warunki atmosferyczne zmieniono miejsce startu balonu „pocztowego”. Start balonu nastąpił w Smólsku, a lądowanie w okolicach Gołaszewa. Obaj panowie, od dowódcy balonu, pilota Pana Andrzeja Rydzyńskiego otrzymali Certyfikaty przelotu balonem. W dniu 31.07.09r. godzina 19:07 do 20:33 na trasie Smólsk - Grabkowo na balonie SP-BAF.


Piloci oprócz różnych urządzeń nawigacyjnych wyposażeni są w mapy topograficzne, które bardzo dokładnie określają pole obserwacji przelatującego balonu. Także wiedza pilotów z zakresu topografii jest duża, inaczej przelot i lądowanie mogłoby się niefortunnie zakończyć.

Poniżej przedstawiam fragmenty mapy z miejsca startu i lądowania balonu pocztowego.
 
Miejsce startu
 
Miejsce lądowania
 
Stoisko „Poczty Balonowej” na lotnisku.
 
Image 
 
Image 
 
Image 
 
Dzięki uprzejmości Poczty Polskiej we Włocławku oraz Włocławskiemu Portalowi Internetowemu możemy krok po kroku prześledzić montaż i lot balonu pocztowego.
 
Image 
 
Image
 
Image 
 
Image
 
Image
 
Image 
 
Image 
 
Image
 
Image
 
Image 

Image


 

 

 

 

 

Image 
 
Image
 
Image 
 
Image
 
Image 
 
Image 
 
Image 
 
Image 
 
Image
 
Image 
 
Image 
 
Image
 
Image 
 
Image 
 
Image 
 
Image 
 
Image
 

Image


 

 

 

 

 31.07.2009    50. LECIE AEROKLUBU WŁOCŁAWSKIEGO

       
BALON - SP-BAF LEMIGO
ZAŁOGA - pilot  Andrzej Rydzyński oraz pracownicy Up Włocławek 1:  Adam Nawrocki i Marcin Komorowski
M. STARTU - Smólsk
M. LĄDOWANIA - okolice Gołaszewa
DN - CIECHOCINEK 1  31 07 09 08  *AG*
SH -  /  168-09  /  Poczta Balonowa / Przewieziono na trasie / Ciechocinek – Włocławek                        (fioletowy)
DO -  / B762-09  /  31.07.2009 Włocławek 1 / Międzynarodowe Włocławskie Zawody Balonowe o Puchar Prezydenta Włocławka i Prezesa Anwilu S.A.
P -  Przewieziono 210 szt. przesyłek zwykłych i  47 szt. poleconych (w tym  przesyłki priorytetowe zwykłe i  priorytetowe według wykazu)
WO -  Kartka pocztowa
      -  Znaczek pocztowy - personalizowany
      -  Znane koperty prywatne
U - Przesyłki  przewieziono z Gołaszewa ambulansem do Włocławka, gdzie ostemplowano datownikiem okolicznościowym stosowanym z okazji zawodów balonowych.
 
3
 
Przewieziono następujące ilości przesyłek. Ogólna ich liczba to 257 sztuk, w tym:
1.zwykłe krajowe 198 sztuk:
a) ekonomiczne 189 sztuk;
b) priorytetowe      9 sztuk;
2.polecone krajowe 47 sztuk
a) ekonomiczne 42 sztuki;
b) priorytetowe 5 sztuk;
3.ekonomiczne zagraniczne 10 sztuk;
4.priorytetowe zagraniczne 2 sztuki;

Poczta Polska z okazji zawodów wydała kartkę okolicznościową upamiętniającą Międzynarodowe Włocławskie Zawody Balonowe o Puchar Prezydenta Włocławka i Prezesa Anwilu S.A.
 
Kartka okolicznościowa 
 
Image
 
Poczta Polska stosowała we Włocławku stempel okolicznościowy, oraz dla poczty balonowej dodatkowy. Pierwszy z nich jako odbiorczy: w otoczce trzech balonów z napisem w półokręgu „Międzynarodowe Włocławskie Zawody Balonowe / o Puchar Prezydenta Włocławka i Prezesa Anwilu S.A.” oraz pod balonami w dalszej części stempla w linii poziomej „31.07.2009 Włocławek 1” w kolorze czarnym oraz drugi stempel odbijano w kolorze niebieskim w wersji trzywierszowej z motywem balonu w czasie lotu o treści „Poczta Balonowa / Przewieziono na trasie: / Ciechocinek – Włocławek”.

Urząd Pocztowy nadawczy, stosował stempel okrągły z napisem „Ciechocinek 1 / 31070908 /   *AG* ”.

Zauważyłem, że w aerofilatelistyce polskiej coraz częściej pojawiają się indywidualne czy prywatne nadruki na całostkach, które mają być przewieziono jakimś napowietrznym środkiem latającym. I muszę przyznać, że bardzo mi się to podoba. Coś urozmaicają, coś wnoszą nowego w całostkę, odzwierciedlając jakąś okazję czy ciekawy rysunek komponujący się w całość ze stemplami okolicznościowymi.

Chociaż muszę przyznać, że Aeroklub Włocławski chyba rok rocznie wydaje kartki okolicznościowe upamiętniające zawody balonowe, bo czasem można je spotkać na aukcjach.

Szkoda, że to dopiero pierwsza Poczta Balonowa Aeroklubu Włocławskiego, bo podejrzewam, że gdyby było inaczej, już bym je zebrał. Co prawda w swojej witrynie umieściłem w „Ciekawostkach” (menu witryny) na stronie 8 opis zawodów balonowych z 2003 roku i wystawiając dwie kartki, które były na tę okoliczność wydane, wraz ze stemplem okolicznościowym, ponieważ zaciekawiła mnie inicjatywa Aeroklubu Włocławskiego.

Otóż Aeroklub Włocławski upamiętniając celebrację Mszy Świętej przez Ojca Świętego Jana Pawła II na lotnisku we Włocławku, postawił obelisk na lotnisku ku czci lotników.

Prywatne wydania całostek, które pięknie się prezentują, odzwierciedlając okoliczność zawodów przedstawiam poniżej”
 
Image 
 
Image
 
Image 
 Koperta priorytetowa polecona przewieziona balonem.
 
Image
 
Koperta polecona przewieziona balonem.
 
Image
 
Koperta ekonomiczna priorytetowa przewieziona balonem.
 
Image
 
Koperta ekonomiczna przewieziona balonem.
 
Image
 

Przesyłka balonowa na kartce pocztowej zwykłej.

 

2
 
Poniżej przedstawiam relację Arkadiusza Iwańskiego z X Międzynarodowych Włocławskich Zawodów Balonowych o Puchar Prezydenta Włocławka i Prezesa Anwilu S.A., podczas których włocławska załoga zdobyła pierwsze miejsce:

„Zawody we Włocławku zawsze dodatkowo nas mobilizują, mimo iż presja jest większa, bo zarówno lokalne media jak i zainteresowanie społeczności skupione jest na włocławskich ekipach. Nie inaczej było teraz. Początek sezonu był dla nas zdecydowanie udany. Pierwszy medal Mistrzostw Polski - brązowy, drugie miejsce na Pucharze Wielkopolski, a po drodze zwycięstwo na fieście w Koninie, oraz trzecie wśród polskich pilotów podczas Grudziądzkich Zawodów Balonowych. Przełożyło się to na prowadzenie w Balonowym Pucharze Polski.

Podczas całych zawodów lataliśmy równo, co zaowocowało prowadzeniem przez większą cześć zawodów. Chwila emocji wdarła się po piątkowym wieczornym locie, gdzie przez błąd nasze wyniki w dwóch ostatnich konkurencjach odbiegały od oczekiwań i niestety spadliśmy na trzecia lokatę. Całe szczęście dobra pogoda sprawiła, iż zostawaliśmy w grze i po sobotnim rannym locie znów wróciliśmy na fotel lidera, a w wieczornym przypieczętowaliśmy zwycięstwo. Przyznam szczerze, iż jest to zwycięstwo szczególne z kilku powodów, po pierwsze wygrywanie na własnym terenie sprawia dodatkowa satysfakcje, po drugie udało nam się wygrać bardzo ważny Memoriał byłego Prezesa Anwilu S.A. Benedykta Michewicza, przez co puchar z tego lotu pozostaje we Włocławku. Ponadto to zwycięstwo jest dość symboliczne bo nie dość, iż we Włocławku, to ostatnie na dość wyeksploatowanej powłoce Anwilu S.A.

Jednocześnie chciałbym podziękować wszystkim, którzy przez ten czas na mnie stawiali, a w szczególności mojej ekipie, bez której te wyniki nie byłyby możliwe. W składzie ekipy: Dariusz Iwański, Dominik Iwański oraz Bartek Lee”.

Mnie również cieszy fakt, że wysiłki znakomitego pilota balonowego Pana Dariusza Iwańskiego nie idą na marne, ale wiedza i fachowość jest wykorzystywana przez syna Arkadiusza, który już zaczyna osiągać znakomite wyniki.

Również jakąś część działalności Aeroklubu Włocławskiego opisałem w „Ciekawostki 2” (menu witryny) na stronie 8, gdzie opisywałem pocztę balonową przewiezioną przez dyrektora Aeroklubu Włocławskiego Pana Bartka Nowakowskiego w 2004 roku w Australii oraz Jego prośbę o „sponsoring”.

Nadmienię tylko, że dotychczasowe doświadczenia organizacyjne sekcji balonowej są następujące:
1998 - I Zawody balonowe o Puchar Prezydenta Miasta Włocławek i Prezesa Anwilu SA;
1999 - XV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Balonów na Ogrzane Powietrze;
2000 - II Zawody balonowe o Puchar Prezydenta Miasta Włocławek i Prezesa Anwilu SA;
2001 - III Zawody balonowe o Puchar Prezydenta Miasta Włocławek i Prezesa Anwilu SA;
2002 - IVZawody balonowe o Puchar Prezydenta Miasta Włocławek i Prezesa Anwilu SA;
2003 - V Zawody balonowe o Puchar Prezydenta Miasta Włocławek i Prezesa Anwilu SA:
2004 - VI Zawody balonowe o Puchar Prezydenta Miasta Włocławek i Prezesa Anwilu SA:
- CIA Sporting Event;
2005- VII Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar Prezydenta Włocławka i Prezesa Anwilu SA - CIA Sporting Event;