Menu Content/Inhalt

Spis treści

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 29-31 maj 2009 na terenie CSP w Legionowie odbył się Festiwal Wiatru KIA MALIBU Legionowo 2009 w ramach:
          
* 90-tej Rocznicy nadania nazwy „Legionowo”,
* 10-tej Rocznicy powiatu Legionowo,
* dni otwartych CSP Legionowo.


Organizator :
      - Urząd Miasta Legionowo;
      - Powiat Legionowo
      - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Legionowie;
      - Centrum Szkolenia Policji w Legionowie;

Legionowo ma bogate przedwojenne tradycje aeronautyczne w zakresie produkcji balonów sportowych jak i dla potrzeb wojska, a w Legionowie stacjonował przed II Wojną Światową Oddział Balonowy. W Wytwórni Balonów i Spadochronów (WBS) w roku 1938 zrealizowano projekt budowy balonu - "Gwiazdy Polski" który miał dolecieć do stratosfery - balon miał wagę 1269 kg (bez olinowania) i wysokość 120 m.

SP-ANH LEGJONOWO to rejestracyjny znak rozpoznawczy balonu o pojemności 1200 m3, rok 1933 - Koła Balonowego WBS przy Aeroklubie Warszawskim.


Tu właśnie powstawały wyczynowe balony, na których polscy zawodnicy zdobywali nagrody w wielu międzynarodowych zawodach. W latach 1933-35 Polacy są zdobywcami Pucharu Gordona Bennetta, najważniejszego wyróżnienia wśród baloniarzy. Takie nazwiska jak Hynek czy Burzyński na wieki wpisały się w historię polskiego lotnictwa. Legionowo to także miejsce związane ze spadochroniarstwem - tu właśnie produkowano i testowano wiele spadochronowych konstrukcji. Także dzisiaj, w Legionowie, szyte są spadochrony.


Festiwal Wiatru KIA Malibu w Legionowie to pierwsza taka impreza w Polsce. Pierwsza i na pewno nie ostatnia, bowiem zainteresowanie nią przejawiło wielu zawodników, a także wiele firm, oraz oczywiście miłośnicy sportów lotniczych. Do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie przybyło wielu fanów powietrznych peregrynacji. Przyjechali nie tylko z Legionowa i okolic, ale także z Warszawy i Mazowsza.
Organizatorem i pomysłodawcą Festiwalu Wiatru KIA Malibu jest Marek Krakowiak, fan lotnictwa, a baloniarstwa w szczególności. Mieszka w Jabłonnie, od 10 lat jest licencjonowanym pilotem paralotni.

 

Marek Krakowiak 

Marek Krakowiak na pocztówce swojego autorstwa.

Jak opowiadał mi Pan Marek Krakowiak przygotowania do tak wielkiej imprezy rozpoczął już od października 2008 roku i zapowiedział, iż będzie to impreza cykliczna, oczywiście z pocztą balonową, co nie ukrywam najbardziej mnie cieszy. Ale zanim dojdę do opisu interesującego mnie tematu poczty balonowej, trzeba było wielu przygotowań, by impreza mogła się odbyć.


I tak 8 maja 2009 r. w Legionowskim Ratuszu odbyła się uroczystość otwarcia wystawy Legionowo Balonowe Miasto - przygotowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Legionowie z okazji 90. rocznicy nadania nazwy Legionowo. Honorowy patronat nad wystawą objęli Starosta Legionowski Jan Grabiec i Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski.

 

Wystawa

 

Otwarcie wystawy. Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski, Starosta Legionowski Jan Grabiec,
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowe Danuta Masiak, Marek Krakowiak.


Wystawa miała na celu przypomnienie o balonowych tradycjach miasta z uwzględnieniem m.in. takich tematów jak: 2 batalion balonowy, Wytwórnia Balonów i Spadochronów, Gwiazda Polski (przed wojną był to projekt na miarę lotu w kosmos), zawody balonowe (krajowe i międzynarodowe), a także pobudzenie zainteresowania lokalną historią i kulturą, w którą tak pięknie wpisuje się balon, o czym niestrudzenie przypomina nam Marek Krakowiak.


Oprócz fotografii i książek o tematyce balonowej na wystawie zaprezentowano wzbudzające ogromne zainteresowanie eksponaty. Były wśród nich: 2-osobowy kosz do balonu gazowego (używany np. w zawodach o Puchar Gordon Bennetta, latał w nim m.in. Stefan Makne, Ireneusz Cieślak, Marek Matuszelański, Jerzy Czerniawski), 4-osobowy kosz od balonu węgierskiego na ogrzane powietrze z palnikami, sieci okalające powłoki balonu, obręcz nośna łącząca sieć balonu z koszem, klapa nawigacyjna i inne eksponaty.


Prezentowano również balon meteorologiczny z sondą udostępniony przez legionowski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a także przedwojenny legionowski motocykl „Podkowa” udostępniony przez dr Katarzynę Kuligowską (do ciekawych naszych balonowych tradycji należy pogoń samochodów i motocykli za balonem z lisią kitą).


Podczas otwarcia wystawy można było zobaczyć Puchar im. Gordona Bennetta, wypożyczony naszemu miastu przez Aeroklub Polski.

 

Kosz balonowy

 

Puchar Gordon Bennetta

 

Również w w siedzibie Aeroklubu Warszawskiego na Bemowie odbyła się konferencja prasowa Festiwalu Wiatru.


Konferencja miała miejsce w sali wykładowej sekcji szybowcowej Aeroklubu Warszawskiego. Oprócz przedstawicieli mediów i organizatorów, na spotkaniu pojawił się również sam prezydent Legionowa. Organizatorzy omówili szczegółowo wszystkie atrakcje planowane na ostatni majowy weekend oraz odpowiadali na pytania zainteresowanych.