Menu Content/Inhalt

Spis treści

 

 

 

 

 

 

 

30 LAT LOTU BALONEM W BIAŁYMSTOKU;
70 LAT PRÓBY STARTU DO STRATOSFERY
„GWIAZDY POLSKIEJ”:
90 LAT LOTNICTWA POLSKIEGO;
450 LAT POCZTY POLSKIEJ;

 

 

 

Te powyższe cztery okoliczności były inspiracją do zorganizowania wielkiej imprezy balonowej, jaka się odbyła pod nazwą „II Międzynarodowe Balonowe Mistrzostwa Podlasia” oraz zorganizowany z powyższych okazji przewóz poczty balonowej.
Bardzo wymowne w swej treści są plakaty informujące o bogatym programie zawodów.

Plakat 1

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Centrum Poczty Oddział Regionalny w Białymstoku, Centrum Poczty Oddział Rejonowy w Białymstoku, Stowarzyszenie Klub Balonowy Białystok oraz Polski Zwiazek Filatelistów - Zarząd Okręgowy w Białymstoku.

HARMONOGRAM OBCHODÓW JUBILEUSZU 30-LECIA PIERWSZEGO STARTU BALONU W BIAŁYMSTOKU

04.09.2008 (czwartek)
17.30 – 19.20   – lot do konkurencji w ramach II Międzynarodowych Mistrzostw Podlasia Balonów na Ogrzane Powietrze (start ze stadionu sportowego przy ul.Jurowieckiej)
05.09.2008 (piątek)
6.00  – 9.00     – poranny lot zawodników
10.00 - 16.00   – napełniane powłoki balonu gazowego, start balonu gazowego i przewóz  poczty balonowej (ul.Ciołkowskiego)
17.30 – 19.20   – lot do konkurencji, pościg samochodów i motocyklów retro za balonem  (lotnisko Krywlany)
21.00 – pokaz nocny pod Pałacem Branickich i pod Teatrem Węgierki
06.09.2008 (sobota)
6.00  – 9.00     – poranny lot zawodników
12.00 – 16.30  –  konferencja „od startu balonu do lotu w kosmos”, wystawa fotograficzna, pokaz zdjęć Wiktora Wołkowa
17.00              – projekcja multimedialna „Klub Balonowy Białystok” (plac miejski)
17.30 – 19.20  – lot do konkurencji (start balonu z placu miejskiego)
21.00              – pokaz nocny pod Pałacem Branickich i pod Teatrem Węgierki  (termin  rezerwowy)
07.09.2008 (niedziela)
6.00  – 9.00    – poranny lot zawodników
12.00         – wręczenie pucharów i nagród  (plac przed Białostockim Ośrodkiem Kultury ul. Legionowa)

Plakat 2

Przygoda z balonami w Białymstoku zaczęła się w październiku 1975 roku, kiedy to dwóch studentów pedagogiki Marian Pusz i Andrzej Ćwikła postanowili wypełnić ciekawie i pożytecznie wolny czas między wykładami na Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku – wpadli na pomysł, aby zbudować BALON.

  
Białostoccy studenci postanowili także założyć klub balonowy, który zrzeszałby pasjonatów tego sportu, a następnie wspólnymi siłami przystąpić do budowy balonu oraz uczestniczyć w szkoleniach na pilotów balonowych. 20 grudnia 1975 roku nastąpiło oficjalne powołanie do życia Studenckiego Klubu Balonowego.


Pierwszym krokiem przy budowie balonu, było gumowanie tkaniny w Grudziądzkich Zakładach Gumowych. Następnie pod nadzorem Inspektoratu Kontroli Cywilnych Statków Powietrznych Ministerstwa Komunikacji zaczęto ciąć materiał według szablonów. Powłoka składała się z 440 kawałków, które należało ze sobą połączyć. Cięcie, szycie i klejenie powłoki było możliwe dzięki pomocy Wojewódzkiej Odzieżowej Spółdzielni Pracy im. M. Nowotki „Bielpo” w Białymstoku, która udostępniła halę i maszyny do szycia. Pod kierunkiem Doroty Purwin – pracownicy „Bielpo”, studenci zaczęli szyć powłokę na węgierskich maszynach przy użyciu 12 kilometrów nici jedwabnych zakupionych w Zakładach Jedwabiu Naturalnego w Milanówku. W międzyczasie w Przedsiębiorstwie Zbytu Artykułów Technicznych w Bielsku Białej zakupiono liny stylonowe na wykonanie sieci nośnej balonu z tym, że nie było żadnego przedsiębiorstwa które by taką wykonało. Studenci po długich poszukiwaniach znaleźli w Poznaniu jedynego praktykującego mistrza powroźnictwa Mariana Ignacego Wieszaczewskiego mającego 80 lat, który zgodził się na wykonanie sieci za kwotę 20 tysięcy złotych. Wykonanie takiej sieci zajmowało przeciętnie ponad 300 godzin. Trzeba było wykonać kilkaset oczek o długości od 5 do 0,5 m, gotowa sieć ważyła ok. 27 kg  i pochłaniała 300 metrów linki.


Kolejnym utrudnieniem była budowa kosza i klapy nawigacyjnej, ponieważ w planach konstrukcyjnych balonu brak było rysunków technicznych na oba elementy, więc członkowie SKB wypożyczyli je z Poznańskiego Aeroklubu jako wzór. W końcu kosz o wymiarach 130x130x110 cm został wykonany a raczej wypleciony z wikliny, drzewa jesionowego, trzciny wietnamskiej i elementów metalowych za 3 000 złotych. Wykonawcą kosza była Konstancja Musiał z Kiekrza, która była zatrudniona w Wielkopolskim Przedsiębiorstwie Produkcji Wikliniarskiej „Las” w Poznaniu. Z kolei liny do kosza były załatwione w Centrum Naukowym Wytwórni Samolotów Lekkich PZL – Okęcie. W Gliwicach natomiast zdobyto obręcz nośną tj. rurę stalową wygiętą w koło o średnicy 120 cm, którą trzeba było opleść stylonową liną i umocować specjalne uchwyty. Worki brezentowe na piasek w liczbie        120 szt, wykonane zostały w Bielsku Białej.


25 czerwca 1978 roku w Poznaniu nastąpił długo oczekiwany oblot balonu, którego pilotami byli Stefan Makne i Ireneusz Cieślak, a pasażerami Andrzej Zaleszczański i Andrzej Ćwikła. Lot na maksymalnej wysokości 950 m przebiegał bez usterek i po 1 godzinie i 5 minutach załoga szczęśliwie i cało wylądowała.


1 września 1978 roku obok Gazowni Miejskiej przy ul. Zacisze zaczęto przygotowywać do pierwszego startu w Białymstoku balon SP-BZL „BIELPO”. Było to niesamowite wydarzenie. Start balonu obserwowały tłumy ludzi, którzy nie do końca byli przekonani, że balon wzniesie się w przestworza. Na szczęście o godzinie 16:29 balon powoli zaczął się odrywać od ziemi. Zaraz po starcie zaczepił jedną z linek za wierzchołek topoli, chwilę później linka pękła nie stwarzając żadnego zagrożenia i balon mógł kontynuować lot.


Załoga w składzie: Marek Matuszelański, Janusz Drzazga, Andrzej Ćwikła oraz pilot instruktor Ireneusz Cieślak, wylądowała po locie trwającym 1 godzinę i 9 minut w miejscowości - Dobrzyniówka, nie opróżniając powłoki z gazu postanowili wystartować jeszcze raz wykonując tym samym drugi lot, który trwał również 1 godzinę i 8 minut i zakończył się w miejscowości – Hieronimowo.


We wrześniu 2008.r. upływa dokładnie 30 lat od tego wydarzenia. Z tej okazji członkowie Stowarzyszenia Klub Balonowy Białystok zaprosili mieszkańców Białegostoku na imprezę uświetniającą obchody trzydziestolecia startu balonu.
Obchody rozpoczęły się 4.09.2008 roku startem balonów na ogrzane powietrze do pierwszej konkurencji, ze stadionu piłkarskiego przy ul. Jurowieckiej, w ramach rozgrywania II Międzynarodowych Mistrzostw Podlasia, którym patronował Prezydent Miasta Białegostoku oraz Marszałek Województwa Podlaskiego.


W ramach konkurencji rozpoczynającej mistrzostwa - pogoni za lisem - wzięli udział właśnie patronaci, przedstawiciele lokalnej władzy - prezydent Tadeusz Truskolaski i marszałek, Jarosław Dworzański.

Władza w powietrzu