Menu Content/Inhalt

22 i 23 marca Aeroklub Warszawski wspólnie z Politechniką Warszawską zorganizował imprezy związane z obchodami 75-lecia AW i przypadającej w tym roku setnej rocznicy lotu braci Wright. Z tej okazji w sobotę, 22 marca o godzinie 11:00 w auli głównej Politechniki Warszawskiej została uroczyście otwarta wystawa poświęcona jubileuszowi lotnictwa sportowego w Warszawie, czynna do wtorku 25 marca. Ponadto w sobotę na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego stanęły gotowe do startu dwa balony; sztandarowy balon Polski - balon "Kościuszko" oraz balon dodatkowy, którym miała wznieść się ekipa gospodarzy i organizator.


Regulamin zatwierdzony przez CZPP dnia 4.02.2003


Ze względu na niesprzyjający wiatr planowany przelot nad Warszawą nie doszedł do skutku (takie są uroki tego sportu), jednak baloniarze dokonali po południu przelotu w okolicach Warszawy, przewożąc pocztę balonową.

balon dodatkowy w gorze

w oddaleniu

balony w zblizeniu

Krótki wykład poprowadził dr Marek Ostrowski. Mówił o historii balonu, jego zadaniach a także w czasie krótkiej prezentacji tematu została też publicznie przedstawiona propozycja dr Ostrowskiego zbudowania dla Warszawy reprezentacyjnego balonu VARSOVIA. Warszawa, jako jedno z niewielu reprezentacyjnych miast w Europie nie posiada promującego ją balonu, choć właśnie tu na Polu Mokotowskim narodziło się polskie lotnictwo, tu w Warszawie odbyły się pierwsze loty balonowe z ogrodów zamkowych. Inicjator dokonał też pierwszej wpłaty. Realizacja tego projektu byłaby ukoronowaniem tej sesji.


Z sal wykładowych tym razem sesja przeniosła się na dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego. Tu na dziedzińcu Uniwersytetu została zorganizowana sesja lotnicza z okazji 100lecia lotnictwa i zarazem 75lecia Aeroklubu Warszawskiego. Stąd bowiem, z dziedzińca uczelni, w 1872 r. wzbił się jeden z eksperymentalnych balonów XIX wieku uwieczniony na zdjęciu K.Brandla.. Taki sam start balonu, mimo upływu 130 latach tak samo emocjonujący, zamierzaliśmy przypomnieć warszawiakom. W ten sposób nawiązaliśmy dosłownie do eksperymentów balonowych poprzedzających epokę samolotu.

Start balonu z dziedzińca Uniwersytetu Warszawskiego, 1872 r.

start balonu 1872

Start balonu sprzed Pałacu Kazimierzowskiego w 1872 r. Drzeworyt wg rysunku K.Pillatiego z końca XIX w.

drzeworyt 1872

Pogoda była wyjątkowo niekorzystna do lotów balonowych. Niestety północny wiatr wyniósłby balon akurat na kierunek lotniska Okęcie, co uniemożliwiło bezpośredni start balonów z tego miejsca. Były jednak w pełni przygotowane łącznie z załogami w skład których wchodzili: piloci: Krzysztof Mikołajczyk i Artur Buczyński oraz JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Węgleński i organizator sesji dr Marek Ostrowski.


Loty balonem są tak samo uzależnione od warunków środowiska, jak badania terenowe. W tej sytuacji podjęta została decyzja odwołania bezpośredniego startu z dziedzińca, ale zgodnie z tradycją balonową z jednoczesnym symbolicznym zaakcentowaniem gotowości do startu przez wyniesienie balonów ponad okoliczne zabudowania. Udało się to w pełni zrealizować mimo dodatkowych znacznych obostrzeń wprowadzonych centrum miasta w przeddzień sesji spowodowanych wybuchem wojny w Iraku i znacznym ograniczeniem możliwości wyniesienia balonów ponad budynki.

Załoga w koszu balonu
Skład - piloci: Krzysztof Mikołajczyk i Artur Buczyński oraz JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Węgleński i organizator sesji dr Marek Ostrowski.

zaloga w koszu

cien balonu

Wydarzeniem filatelistycznym były specjalne kartki pocztowe wydane z okazji 100-lecia lotnictwa wraz z karnetem Tematycznych Panoram Warszawy oraz znaczki stemplowane specjalnie przygotowanym przez Pocztę Polską datownikiem i stemplem poczty balonowej. Kartka, która była wyrwana z takiego karnetu służyła dla przesyłek balonowych. Mam tą przyjemność, że zarówna czysta kartka w karnecie i cały karnet, ktory służył dla przesyłki balonowej są w mojej kolekcji. Przedstawię również w powiększeniu poszczególne kartki z karnetu.

 

2

 

3

 

4

 

5

 

Ale najbardziej cenię i lubię przesyłki, które zawierają autografy organizatorów, członków załogi czy pracowników Poczty Polskiej, którzy opracowują te przesyłki. Poniżej przesyłka z autografem głównego organizatora przelotu nad Warszawą.

 

6


Stempel okolicznościowy zawierał napis:  100-LECIE / LOTNICTWA / WARSZAWA 1 / 22.03.2003. Zastosowany został również inny stempel w kolorze niebieskim z rysunkiem stylizowanego balonu i napisem: Warszawa  / poczta balonowa / 22.03.2003 r.

Zaplanowany lot z dziedzińca Uniwersytetu został przełożony z godzin rannych na godziny popołudniowe i odbył się na północ od Warszawy w rejonie Nasielska. W locie uczestniczyli: Andrzej Kuznowicz, Krzysztof Mikołajczyk, Artur Buczyński oraz Marek M.Ostrowski. W czasie tego lotu zostały przewiezione w ramach Poczty Balonowej wszystkie dostarczone przesyłki filatelistyczne. Jedna z przewiezionych Pocztą Balonową kart upamiętniających podjęcie próby startu balonów z dziedzińca Uniwersytetu Warszawskiego została przekazana do Muzeum Uczelni.
Dodatkowy lot (z pocztą) balonem )  SP-BVV GMS PLUS wykonano tego dnia  w godzinach popołudniowych. Start – Mazewo godz. 15.52. Lądowanie – Skoroszki  godz. 17.51. Odległość  ok. 15 km

Przewieziono około 500 sztuk przesyłek. Po locie przez 30 dni można było uzyskać na  poczcie w Warszawie gotowe odciski obu  stempli na dostarczanych przesyłkach?!
Zastosowano następujące datowniki w urzędzie pocztowym:


DO  -  WARSZAWA 1  22 03 03 19  * ŁY *  (ostemplowane po ponownym dosłaniu  przesyłek)


DO  -  WARSZAWA 1  22 03 03 15  * NN * (ostemplowane po ponownym dosłaniu przesyłek) - godzina nie  odpowiada godzinie lądowania  balonu.

DO  -  WARSZAWA 1 22 03 03 19   * NN * 


Trochę zamieszania w części dokumentacyjno – technicznej, ale w dzisiejszych czasach wielkiej biurokracji i skomplikowanych przepisów, trzeba być bardzo operatywnym, by pokonać to wszystko. I tym ludziom, którzy zajmują się tą czasochłonną „bieganiną” należy się wielkie uznanie z powodu wytrwałości i cierpliwości w pokonywaniu nieraz absurdalnych  przepisów.

napelnianie

worek z poczta

na trasie

Całość została zorganizowana na podstawie zezwolenia CZPP z dnia 4.02.2003 r.

Przesyłka zwykła z datownikiem odbiorczym WARSZAWA 1  22 03 03 15  * NN *

lot balonowy

Przesyłka zwykła z datownikiem odbiorczym WARSZAWA 1  22 03 03 19  * NN *

100 lecie lotnictwa 435

Przesyłka balonowa z datownikiem odbiorczym WARSZAWA 1  22 03 03 19  *ŁY *

1