Menu Content/Inhalt

clip 7Poznańskie nalepki z rysunkiem wieży ratuszowej, balonu „Poznań” i napisem: „Poczta Balonowa” wykorzystano do opatrywania przesyłek kolejnej imprezy jubileuszowej, jaką był specjalny lot balonu „Poznań”. Nalepki w cenie 2 zł wydrukowano na papierze białym, gładkim, nieząbkowanym. Nakład nalepek 2000 sztuk. Zastosowane kolory: niebieski żółty i czerwony.


W załodze znajdowali się piloci z Poznańskiego Aeroklubu, którzy udzielali się przy przygotowywaniu balonu do lotu: F. Góralewicz; W. Hoffmann; M. Melosik; P. Hałas i K. Stanecki. Zaplanowana data odlotu – 04.09.1999 roku, miejsce startu Kobylnica.

 

Z tej okazji wykonano stempel okolicznościowy, którym stemplowano znaczki pocztowe. Stempel ten projektowali: Piotr Zubielik i Krzysztof Pietrzak. Stempel okolicznościowy  w treści rysunku podobny był do winietki okolicznościowej i zawierał napis: „/  POZNAŃ 1  04.09.1999  /  80. LAT  AEROKLUBU POZNAŃSKIEGO  /  POCZTA  BALONOWA”.

stempel

Zaplanowany start balonu na sobotnie popołudnie został przesunięty z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. O przesunięciu terminu lotu świadczy dwuwierszowy tekst w kolorze czerwonym: „/  Z przyczyn atmosferycznych / lot odbył się 5.09.99”.


Start balonu SP-BZY „Poznań” nastąpił 5 sierpnia 1999 roku, ale nie z placu w Kobylnicy, lecz z miejscowości Siekierki, oddalonej około 10 km na południowy wschód od Kobylnicy. Balon pilotowany przez pilota H. Kosmowskiego i filatelistę P. Zubielika wystartował o godzinie 18,31 i po krótkiej podróży, o godzinie 18,54 wylądował w pobliżu Swarzędza.


Po wylądowania przesyłki przetransportowano do Urzędu Pocztowego w Swarzędzu, gdzie zostały zaopatrzone w stemple pocztowe:
- DO  -  SWARZĘDZ  1    05 09 99  19   *  AP *
oraz zastosowane zostały na znakach polecenia stemple nadawcze:
- DN  -  POZNAŃ 1          04 09 1999    * AW *
Cały skład załogi zarówno latającej jak i obsługi naziemnej został umieszczony na prostokątnym stemplu kasującym nalepki, a zawierający napis: „/ PRZEWIEZIONO BALONEM / SP-BZY „POZNAŃ” /
Piloci:  H. Kosmowski  /  P. Zubielik  /  P. Hałas /
Załoga: F. Góralewicz / W. Hoffman / M. Melosik /
Data:   04.09.1999 / Start  Kobylnica 

Przewieziono 865 szt. przesyłek zwykłych i poleconych.
Zezwolenie CZPP  z dnia 7.07.1999 r.

Przesyłka balonowa z winietką na kopercie zwykłej.

lot balonowy

Przesyłka polecona z okolicznościową nalepką polecenia "80 LAT AEROKLUBU POZNAŃSKIEGO".

80 lat aeroklubu 1999

Druga strona przesyłki poleconej ze stemplem składu załogi.

stempel1999