Menu Content/Inhalt

W dniach od 26 września do 3 października 1998 roku zorganizowano Krajową Wystawę Filatelistyczną „Ruda Śląska 2015”. Była ona zorganizowana z okazji 10 rocznicy powstania Oddziału PZF w Rudzie Śląskiej.


Dnia 27 września nastąpił start balonu na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W koszu balonu SP-BYO „Katowice” zajęli miejsca pilot Zbigniew Kędzior oraz redaktor Tomasz Ciesielski z Polskiego Radia w Katowicach. Z balonu unoszącego się na uwięzi, nad stadionem redaktor Ciesielski nadawał relacje z odbywających się uroczystości.


Z tej okazji organizatorzy przygotowali kopertę, na której ilustracja przedstawia balon SP-BYO o fikcyjnej kolorystyce.

Koperty przewiezione balonem z różnymi stemplami okolicznościowymi.

koperta z lotu balonowego

01 strona

02 strona

Pod koniec imprezy balon zwolniony z uwięzi poszybował w kierunku Nowego Bytomia, a następnie Zabrza-Rokitnicy, gdzie lądował.


Organizatorzy nie uzyskali z CZPP zezwolenia na organizację „Poczty Balonowej” i o takie zezwolenia nawet nie wystąpiono ze względów na późna decyzję o udziale w imprezie balonu.


Organizatorzy przekazali załodze balonu koperty do przewozu z autografem pilota, które po locie stemplowano dodatkowym stempelkiem potwierdzającym lot: PRZEWIEZIONO  BALONEM  /  NA TRASIE  RUDA ŚLĄSKA – NOWY BYTOM – ZABRZE – ROKITNICA / PILOT  ZBIGNIEW  KĘDZIOR w kolorze czerwonym.


Ze względu na brak zezwolenia CZPP kopert nie przekazano do ekspedycji przez najbliższy Urząd Pocztowy Zabrze 8 (Rokitnica).


Z okazji Krajowej Wystawy Filatelistycznej stosowano 3 datowniki okolicznościowe, którymi stemplowano również znaczki opłaty na kopertach balonowych, nie przestrzegając zasady, że lot odbył się 27 września, a jeden ze stempli okolicznościowych nosił datę: 01.10.1998 (kiedy to odbyło się Spotkanie Członków Klubu Zainteresowań PZF Dymarki).
- /  RUDA  ŚLĄSKA  1  26.09.1998  /  KRAJOWA  WYSTAWA  FILATELISTYCZNA /  RUDA ŚLĄSKA 2015 / 10 lecie   ODDZIAŁU  PZF
- /  RUDA  ŚLĄSKA  1  26.09.1998  PROGRAM  ROZWOJU  MIASTA  „RUDA   ŚLĄSKA 2015 „
- /  01.10.1998  VIII   SPOTKANIE  CZŁONKÓW  KLUB ZAINTERESOWAŃ  PZF – DYMARKI  /  KAROL  /GODULA  /  1781  -  1848:

2 stemple

Stempel, który nie powinien znaleźć się na przesyłkach balonowych.

stempel po locie

Data stempla po dniu lotu balonu.

start balonu