Menu Content/Inhalt

Ostatnim transportem poczty balonowej w 1997 roku, był lot w Bydgoszczy w dniu 30.08.1997 roku. Okazją ku temu były II Międzynarodowe Targi Lotnictwa i Astronautyki „Aerointerlot ‘97” oraz II Międzynarodowe Pokazy Lotnicze.
Organizatorem „Poczty Balonowej” był RUP Bydgoszcz i Międzynarodowe Targi Pomorza i Kujaw. Zorganizowano ją na podstawie zezwolenia CZPP z dnia 15.07.1997 roku.

W drugim punkcie regulaminu „Poczty Balonowej” organizowanej w Bydgoszczy  organizatorzy piszą: „ Poczta Balonowa” zorganizowana będzie w dniu 30.08.1997 roku. Przelot balonu odbędzie się nad miastem i okolicą Bydgoszczy – start oraz jego lądowanie nastąpi na lotnisku znajdującym się na osiedlu Błonie” (Jasne, założą drążek sterowniczy do balonu i wiatr będzie się kręcił w kółko).
Na ten transport przesyłek nie były wymagane winiety okolicznościowe. Dopuszczone były wszystkie zwykłe i polecone przesyłki, adresowane do odbiorców w kraju i za granicą.

Przesyłki były zaopatrzone w owalny stempel okolicznościowy, pokazujący mapę świata, a wokół niej tor lotu samolotu. Napis na stemplu brzmi:
„/  BYDGOSZCZ 1   30.08.1997  II  MIĘDZYNARODOWE TARGI  LOTNICTWA  I  ASTRONAUTYKI  / AeroInterLot’97 / Air Show’97  / II  MIĘDZYNARODOWE POKAZY  LOTNICZE”.
Poza tym  przesyłki otrzymały dodatkowy stempel w kolorze zielonym z napisem: „POCZTA  BALONOWA”, a w środku stempla stylizowana trąbka pocztowa wpisana w rysunek balonu.

Bardzo często motywem ozdobnym stempla pocztowego jest właśnie:
Trąbka pocztowa - jedna z wielu innowacji wprowadzonych przez włoską rodzinę reprezentowaną przez Franza von Taxisa, twórców systemu pocztowego w Europie. Zbliżający się do stacji pocztowej kurier dął w trąbkę, dzięki czemu jego zmiennik mógł zawczasu przygotować się do przesyłki i szybciej wyruszać w drogę. Dziś trąbka jest symbolem urzędów pocztowych w wielu krajach, także w Polsce.

Urzędy nadawczy i odbiorczy w Bydgoszczy stosowały stemple:
DN  -  BYDGOSZCZ 1  30  -8 1997 16    * UU  *
(na znakach polecenia)
DO  -  BYDGOSZCZ  21    30-8 97 19    * UU *
      -  BYDGOSZCZ  21    30-8 97 21    * UU *

Przewieziono  576 szt. przesyłek , w tym 66 poleconych.

balon gsm

Balon -  SP -  BVV  „ GSM PLUS ”
ZAŁOGA  - pilot  Ryszard  Kurowski
             - konwojent  Marek  Reszkowski

Miejsce startu        - BYDGOSZCZ
Miejsce lądowania  - BYDGOSZCZ

Z  okazji Aerointerlotu 97 ( AIRSHOW 97) wydano również karty beznominałowe :
a)   DOP Gdańsk         -   seria 5 kart ( nakład nieznany),
b) RUP Bydgoszcz - seria 5 kart wielobarwnych  (nakład 6000 kompletów).

Były one stosowane do sporządzania przesyłek balonowych.

 

 Przesyłka balonowa z godziną "21" na stemplu odbiorczym.

przesylka na kartce

Przesyłka balonowa z godziną "19" na stemplu odbiorczym.

04 strona

Komplet kart dla przesyłek balonowych wydanych przez RUP Bydgoszcz z okazji Aerointerlotu 97. Przyciemniłem górną połowę kart ze względu na bardzo słabą widoczność stempla poczty balonowej. Kolor blado zółty źle kontrastuje z tłem karty.

clip 1

clip 2

clip 3

clip 4

clip 5

Przesyłka polecona.

1

Przesyłki balonowe na kartkach pocztowych wydanych przez RUP Bydgoszcz.

2

3

4

5

6

7