Menu Content/Inhalt

W ramach imprezy Artystyczne lato „96” w Mielnie odbył się kolejny lot poczty balonowej. Miała ona jednocześnie odbyć się z okazji 50-lecia Poczty Polskiej w Zachodnim i Środkowym Pomorzu.
Był to tzw. „Tydzień z Pocztą” – okres szczególnej promocji usług Poczty Polskiej. Cała akcja odbyła się w najbardziej obleganych przez turystów miejscowościach pasa nadmorskiego od Łaz po Sarbinowo. Szczegółowy plan i długie tygodnie przygotowań przed imprezą dały niespodziewane efekty. Od rana do nocy pod egidą Poczty Polskiej bawiono się na dyskotekach i festynach. Gry i konkursy, w których brały udział niezliczone rzesze wczasowiczów i pocztowców, na długo pozostaną w pamięci.


A w tym wszystkim wspaniałym przedsięwzięciem okazała się ”poczta balonowa”. Nie lada gratką dla filatelistów i hobbistów okazała się także wielką atrakcją dla wczasowiczów. Zewsząd przysyłano koperty do okolicznościowego ostemplowania, przynosili je też pocztowcy, wysyłając pozdrowienia dla rodzin, przyjaciół i  ...siebie nawzajem. Przez tydzień kilkanaście osób oklejało i stemplowało wciąż rosnące sterty. Owocem tego było kilka worków przesyłek, nieprzespane noce pracowników urzędu i... pęcherze na rękach.


Ale było warto! W sobotę rano 20 lipca 1996 roku, przy uciesze i ogromnych brawach zgromadzonych tłumnie turystów, balon SP-BWK „Brok” z instruktorem Piotrem Górnym i doręczycielem Robertem Konefałem wzbił się w powietrze. Miejscem odlotu było Mielno a lądowania Sarbinowo.
Organizatorami tej poczty był: Regionalny Urząd Poczty w Koszalinie, Aeroklub Koszalin, Związek Polskich Filatelistów oraz Centrum sportowo-wypoczynkowe w Mielnie.
Celem tej podróży była promocja i reklama osiągnięć Poczty Polskiej.

arkusik

Do transportu zostały dopuszczone wszystkie rodzaje przesyłek. Musiały one jednak tym razem zostać zaopatrzone w specjalną winietkę wykonaną w formie tryptyku. Została wykonana na papierze samoprzylepnym białym, błyszczącym, gładkim, nieząbkowanym. Wydana została przez RUP Szczecin. Wszystkie ilustracje i opisy w kolorze czarnym.
Na tej winietce, w przeciwieństwie do innych, nie jest podana cena – niewiadomo, czy była ona bezpłatna, czy też musiała zostać zakupiona.

Z okazji tego lotu został wykonany stempel okolicznościowy, okrągły z napisem:    „MIELNO  20.07.1996  /  MIELEŃSKIE  LATO ARTYSTYCZNE” w środku stempla rysunek balonu i złożona koperta.

4

Wykonano również trzy inne stemple:
- stylizowany balon, w środku rysunek trąbki pocztowej, na zewnątrz balonu napis: „PRZEWIEZIONO BALONEM” – całość w kolorze niebieskim,
- w prostokątnej obwolucie napis: „ /   POCZTA BALONOWA  /  Balon SP-BWK    /
instr. Piotr Górny / Mielno / 20 lipca  1996” również w kolorze niebieskim,
- oraz podłużna pieczęć z napisem: „Trasa przelotu  Mielno – Sarbinowo” w kolorze niebieskim.

stemple okolicznosciowe

Z miejsca lądowania przesyłki zostały dostarczone do najbliższego urzędu pocztowego gdzie otrzymały stempel odbiorczy:
(na znakach polecenia)
DO  -  SARBINOWO MORSKIE  20-7 96 12   * AB *


      -  SARBINOWO MORSKIE  20-7 96 13   * AB *

      -  SARBINOWO MORSKIE  20-7 96 15   * AB *

      -  SARBINOWO MORSKIE  20-7 96 05   * AB *  (być może ta godzina 5 wzięła się ze źle ustawionej godziny, ale faktem jest, że na stemplu jest godzina 05.

W sumie przewieziono 1300 sztuk przesyłek, w tym około 100 sztuk poleconych
Całość została zrealizowana na podstawie zezwolenia CZPP z dnia 27.06.1996 roku.

Przesyłka na kopercie zwykłej z godziną "12" na stemplu odbiorczym.

1

Przesyłka na kopercie zwykłej z godziną "13" na stemplu odbiorczym.

clip 46

Przesyłka na kopercie zwykłej z godziną "15" na stemplu odbiorczym.

clip 48

Przesyłka na kopercie zwykłej z godziną "05" na stemplu odbiorczym (zapewne złe ustawienie w datowniku godziny, ale nie zmienia to faktu, ze na przesyłce widnieje godzina 05.

clip 47