Menu Content/Inhalt

6 maja 1995 roku w ramach Międzynarodowych Zawodów Balonowych o Memoriał Franciszka Janika z okazji 80 rocznicy bitwy pod Gorlicami (1915 – 1995) zorganizowano różne imprezy, ku czci ofiar tej bitwy. W imprezach tych brały udział również delegacje z zagranicy.


Zorganizowana została również „poczta balonowa” przez miłośników znaczków pocztowych w Gorlicach czyli miejscowe koło Polskiego Związku Filatelistów, Zarząd Poczty w Krakowie i Nowym Sączu, Komitet Upamiętnienia Bitwy Gorlickiej oraz przedstawicieli innych placówek.
Z tej okazji został wykonany stempel okolicznościowy z nadrukiem stylizowanych balonów na gaz unoszących się nad częścią panoramy gorlickiej z napisem: /  GORLICE 1  /  06 05 1995  80.  ROCZNICA  BITWY POD  GORLICAMI  /  LOT  BALONOWY /

stempel okolicznosciowy

Wykonano również dodruk na kopertach lotniczych. Organizatorzy wydali 960 kopert okolicznościowych ( w tym 480 w kolorze jasnozielonym oraz 480 sztuk w kolorze jasnożółtym). Nadruk na kopertach: Memoriał / Franciszka Janika / z okazji / 80 Rocznicy / Bitwy Pod / Gorlicami ( w dwóch kolorach).
Wykonano również inny stempel, którym kasowano nalepki. Stempel zawiera rysunek balonu oraz napis:     • GORLICE   06.05.1995   •   LOT  BALONOWY   •   MEMORIAŁ  FRANCISZKA  JANIKA  wykonany w kolorze niebieskim.


Nalepki wykonano na papierze samoprzylepnym, nieząbkowanym.
Nakład w arkusikach po 4 sztuki znaczka z przywieszką.
Napisy na marginesach:
- górnym:  MEMORIAŁ FRANCISZKA JANIKA
- dolnym:  80. ROCZNICA  BITWY  POD  GORLICAMI
Wartość nalepki 1 zł, kolory: niebieski i czarny. Takich nalepek wydrukowano w ilości 1200 sztuk, z czego sprzedano 630 sztuk, 132  sztuki zostały przekazane organizatorom, 395 sztuk zostało użytych przez klub miłośników znaczków pocztowych w Gorlicach a resztę czyli 43 sztuki zniszczono komisyjnie.

clip 4

Przesyłki transportowane były balonem na ogrzane powietrze SP-BYS „Metalexport II” Warszawskiego Aeroklubu pilotowanym przez Włodzimierza Klósek.
Balon wzniósł się o godzinie 10,15 w Gorlicach i po prawie godzinnej podróży wylądował w miejscowości Dominikowice obsługiwanego przez Urząd Pocztowy Kobylanka. Tam też przesyłki zostały dostarczone i ostemplowane stemplem okrągłym:

sp bysDO  -  KOBYLANKA    -6.-5.05.12   * A  *
na znakach polecenia:
DN  -  GORLICE 1    06 05 95-9    *  AZ *     
- Przesyłki numerowano  numeratorami:
-  czterocyfrowym    od Nr  1 do 109;
-  sześciocyfrowym  od Nr  110 do 849.

W sumie przetransportowano balonem 849 przesyłek w tym 246 listów poleconych. Na prywatne adresy przekazano 604 przesyłki (402 zwykle i 202 polecone), 195 sztuk otrzymał Klub Filatelistyczny w Gorlicach (miłośnicy znaczków pocztowych) i 50 zwykłych  przesyłek przekazano do Komitetu Upamiętnienia Bitwy Gorlickiej.

Całość została zorganizowana na podstawie -  zezwolenia CZPP z dnia 24.03.1995. Zawodom przewodził Komandor Zawodów Balonowych – znany entuzjasta tego sportu, dziennikarz i fotografik – Juliusz Jarończyk. Do rywalizacji stanęło 6 załóg reprezentujących Aerokluby: Kraków, Katowice, Leszno, Warszawę, Gdańsk oraz indywidualna załoga reklamująca firmę „West”. Warunki regulaminu przewidywały przelot na trasie określonej przy pomocy służb meteo, gdzie czekały niespodzianki w postaci dwu punktów kontrolnych w obręb których należało zrzucić specjalny identyfikator załogowy. Specjalna komisja z matematyczną dokładnością dokonywała, pomiaru odległości upadku identyfikatora od centrum określonego punktu. I jak to bywa w każdych zawodach także i tutaj wyłoniono zwycięzców w kolejności: I miejsce – Waldemar Ozga, dwukrotny mistrz Polski oraz zwycięzca zawodów balonowych w USA i Francji, II miejsce – Andrzej Zalasiński, III miejsce – Jerzy Góźdź. Puchary i nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane przez burmistrza Miasta Gorlice.

 

koperta ozdobna

 koperta zwykla

 

gorlice koperta zolta

Przesyłka polecona z nalepką bez przywieszki.

1