Menu Content/Inhalt

Następny transport poczty balonowej odbył się w Lublinie w dniu 22.08.1994 roku. Okazją były X Mistrzostwa Polski Balonów na Ogrzane Powietrze, które zostały zorganizowane w Lublinie i Świdniku od 22 do 27 sierpnia 1994 roku.
Mistrzostwa te zgromadziły zaledwie 28 załóg.
Z okazji Mistrzostw został wydany stempel okolicznościowy z napisem:
LUBLIN 1  22.08.1994  /  X  MISTRZOSTWA  POLSKI  BALONÓW  NA  OGRZANE  POWIETRZE z ilustracjami przedstawiającymi balon na ogrzane powietrze, Bramę Krakowską i wieżę.

stempel

Stosowane na przesyłkach balonowych nalepki były drukowane na papierze białym, samoprzylepnym. Nakład 2.000 szt. w arkusikach po 8 sztuk znaczków i 8 sztuk przywieszek w układzie  przywieszka – znaczek – znaczek – przywieszka.


Napisy na marginesach:
- górnym: X MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA POLSKI / BALONÓW NA OGRZANE POWIETRZE
- dolnym:  LUBLIN 22 – 27 • VIII • 1994  / Proj.Z.Kotylło
Wartość nalepki  10 tys. zł. Nalepki drukowano w kolorach: niebieskim, żółtym i czarnym.

srkusik

Przywieszki zawierają napisy: „Lublin/Lubartów/Świdnik”, „X Mistrzostwa Polski” oraz stylizowany rysunek Bramy Krakowskiej, a nalepka stylizowany rysunek balonu „Camel” oraz napisy „1994 / 10 tys. zł”.

camel 2camel 1

Nalepki na przesyłkach były zaopatrzone specjalnym stemplem okolicznościowym z napisem: /  PRZEWIEZIONO  BALONEM   SP-BWR  CAMEL  /   LUBLIN.  22.VIII.1994 /  ZAŁOGA  BALONU /  PILOT- ADAM GRUSZECKI  /  CO-PILOT -  /  JERZY CICHOMSKI.  Stosowano dwa  „stemple pokładowe”( mały i duży - co jest ewenementem w naszej aerofilatelistyce i nie miało żadnego uzasadnienia).

Stosowano też dwa rodzaje tuszu - czarny i granatowy. Wg organizatorów z przewiezionych około 500 przesyłek na 99% stempel pokładowy odbito w kolorze czarnym czyli ok. 1 % przesyłek ma stempel granatowy. Gdy chodzi o rozmiary tych stempli to 90% przesyłek ostemplowano małym a około 10% dużym.


Piloci Adam Gruszecki oraz Jerzy Cichomski wylądowali w pobliżu Świdnika i przesyłki zostały dostarczone do Urzędu Pocztowego Świdnik 1 oraz ostemplowane datownikiem odbiorczym okrągłym o treści:  „ŚWIDNIK  K. LUBLINA  22 08 94 16   * FK *” oraz "ŚWIDNIK K. LUBLINA 22 08 94 20 również z wyróżnikiem * FK *, natomiast datownik nadawczy zawiera treść: „LUBLIN 22.08.94 14 z wyróżnikiem *J *.


Całość zorganizowano na podstawie zezwolenia CZPP z dnia 4.07.1994. Przewieziono około 500 przesyłek.

Przesyłka ze stemplem małym w kolorze czarnym dotyczącym składu załogi.

przesylka

Przesyłka ze stemplem dużym czarnym na kartce pocztowej, z autografem pilota. Stempel pocztowy odbiorczy z godziną "20".

213 str

Przesyłka ze stemplem dużym granatowym, również z autografem pilota. Stempel pocztowy odbiorczy z godziną "16".

214 str

Przesyłka balonowa na kopercie zwykłej ze stemplem małym granatowym dotyczącym składu załogi z autografami obu pilotów.

maly camel niebieski

Przesyłka balonowa na kartce pocztowej ze stemplem okolicznościowym małym w kolorze czarnym, w innym układzie nalepek, z godziną "20" na stemplu odbiorczym.

lublin 94 pionowa

Przesyłka na kopercie zwykłej, z dużym stemplem okolicznościowym w kolorze czarnym dotyczącym składu załogi, z godziną "16" na stemplu odbiorczym UP Świdnik k. Lublina, również w innym układzie nalepek.

lublin 94 pozioma

 Fantazja filatelistyczna, mały i duży stempel "Camel", który ważniejszy trudno wyczuć, ale ciekawostka fajna.

1

W opisie tej poczty balonowej uwzględnię również krótki życiorys pilota Adama Gruszeckiego, który już dokonał bardzo wiele, a myślę, że Jego wielki zapał do baloniarstwa pozwoli osiągnąć jeszcze więcej nie tylko w sporcie balonowym, ale również w poczcie balonowej. Dlaczego o poczcie tej piszę, otóż nieraz dochodzą mnie słuchy, że poczta balonowa to tylko mały wycinek czy mała część składowa danej imprezy. Owszem, tylko już po kilku latach po imprezie „poczty specjalnej”, gdzie mamy paru współorganizatorów i wszyscy cierpią na ten sam objaw zaniku pamięci. Ja tego zrozumieć nie mogę! Natomiast walory filatelistyczne kolekcjonuje się, ewidencjonuje, kataloguje i przyjemnie później wrócić do danej imprezy, ale dzięki właśnie walorom filatelistycznym z danej poczty specjalnej. A wtedy człowiek sobie uświadamia, że jednak poczta jest priorytetowym składnikiem danej imprezy.


I o ile mogę zwrócić się do organizatorów z prośbą, by każda większa impreza balonowa: mistrzostwa, zawody, fiesty czy, inne miały odzwierciedlenie w swojej poczcie, a dla potomnych pozostanie z całą pewnością.
Ale żeby to zaistniało to potrzebne jest „udokumentowanie” całej imprezy wraz z pocztą balonową. Być może w regulaminie powinien znaleźć zapis o treści:
„Organizatorzy po ukończeniu przewozu „przesyłki specjalnej” sporządzą pisemne sprawozdanie z przebiegu imprezy i dostarczą je między innymi zatwierdzającemu regulamin”. Ewentualnie pozostaje moja skromna osoba do udokumentowania imprezy w części opisowej, fotograficznej, wywiadów oraz skompletowania dokumentacji technicznej (czego jest całkiem sporo), a którą to w części chcę przedstawić podczas opisu imprezy krakowskiej „Niebo Otwartej Europy”, która to odbyła się w 2007 roku.

gruszecki

Co prawda jest to zdjęcie podczas zawodów w Nałęczowie w 2007 roku, gdzie po raz kolejny Pan Adam Gruszecki przewiózł pocztę balonową, ale duża ilość materiałów i zdjęć zgromadzona dla tej imprezy może na drugi plan oddalić już zasłużonego „Baloniarza”. A również w imprezie tej chciałem przedstawić między innymi opisy konkurencji balonowej, które podczas zawodów się stosuje. Tym samym przybliżyć umiejętności, zdolności oraz inteligencję pilotów balonowych. Bo myślę, że każdy aerofilatelista poza zbiorem powinien posiadać chociaż nikłą wiedzę z dziedziny baloniarstwa.
  

Pan Adam Gruszecki:

1987 instruktor i pilot szybowcowy I-szej klasy; Od 1990 instruktor i pilot balonowy I-szej klasy; 1995 pilot zawodowy samolotowy; 1996 mechanik balonowy; 1986-89 instruktor, szef wyszkolenia w Aeroklubie „Świdnik”,1989-2005 własna działalność gospodarcza; od 2005 dyrektor Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu (realizowane zadania to m.in. nadzór nad całością działalności statutowej Aeroklubu w tym: szkolenie na spadochronach, mikrolotach, balonach, szybowcach i samolotach); od 2005 roku Przewodniczący Komisji Balonowej przy Zarządzie Głównym Aeroklubu Polskiego (sporządzanie opinii na temat działalności sportowej w Polsce); od 1985 uczestnik Balonowych Mistrzostw Polski, wieloletni członek Balonowej Kadry Narodowej; uczestnik zawodów balonowych w większości krajach europejskich oraz w Izraelu , Turcji, Emiratach Arabskich. Wielokrotny organizator imprez balonowych w tym Mistrzostw Polski i Balonowego Pucharu Polski.
Myślę, że taką ciekawostką będzie poczytanie sobie o Aeroklubach, w których Pan Adam Gruszecki rozwijał swoje umiejętności.

http://www.aeroklubswidnik.com.pl/

www.aeroklub.lublin.pl