Menu Content/Inhalt

Start balonu  „CWL Leszno” odbył się 8 września 1988 roku, a więc prawie na zakończenie VI Mistrzostw Europy Balonów na ogrzane powietrze, ale lot odbył się z okazji Igrzysk Olimpijskich w Seulu.


Przesyłki pocztowe do tego lotu przygotowano podobnie jak dla balonu „Kościuszko”:
1) nalepki identyczne w obu lotach kasowane stempelkiem gumowym w kształcie stylizowanego balonu z napisem: „Przewieziono Balonem * SP-BYD CWL-Leszno/ Leszno. Wrzesień 1988” w kolorze fioletowym. Na olinowaniu stylizowanego balonu – pięć kółek olimpijskich informuje o intencji uczczenia trwającej w Seulu Olimpiady,
2) stempel okolicznościowy do kasowania opłaty ekspresowej o numerze 88159, średnicy fi 39 mm i napisem: „ Leszno 1 1988.09.08./ Mistrzostwa Europy Balonów Na Ogrzane Powietrze/ W Roku Olimpijskim/ XVIII w”. 

stempel leszno 

Identyczny wzór nalepek został zastosowany w zawodach lotu balonu "Kościuszko" z okazji VI Mistrzostw Europy na ogrzane powietrze w 1988 roku. Arkusiki nalepkek posiadają różną numerację. 

3 

Na wszystkich przesyłkach odciśnięto również numeratorem kolejny numer karty pocztowej lub listu i to od numeru 000001 do numeru 003626. te 3626 przesyłki z Urzędu Pocztowo-Telekomunikacyjnego w Lesznie zabezpieczone w worku pocztowym odebrała 3-osobowa załoga balonu „CWL Leszno” w składzie: instruktor balonowy Bogdan Prawicki (uczestnik Mistrzostw), pilot balonowy Wacław Majrzak oraz Lech Woźny, który był członkiem załogi organizatorów poczty.


Start balonu odbył się w warunkach idealnych, a jego lądowanie nastąpiło na łąkach w okolicach miasta Góra, 22 km na południe od Leszna.


Również i tym razem niezwłocznie pocztę przekazano do Urzędu Pocztowo-Telekomunikacyjnego Góra Śląska, który to urząd, po opatrzeniu przesyłek datownikiem pocztowym (stosowano również dwa), wyekspediował je normalną drogą pocztową do adresatów.
DN  -  LESZNO 1          -8.-9.88.11   * C  *
(na znakach polecenia)
DO  -  GÓRA ŚLĄSKA   -8.-9.88.14    * H *
      -  GÓRA ŚLĄSKA   -8.-9.88.13    * J  *

Przesyłka balonowa z wyróżnikiem "H" na stemplu odbiorczym.

lot balonu

Przesyłka balonowa polecona z wyróżnikiem "J" na stemplu odbiorczym.

gora slaska strona

A taka sobie ciekawostka. Stempel Leszna z wyróżnikiem „M” i godziną „16”.
Wygląda mi na to, że worki z pocztą wróciły do Leszna i tam zostały ostemplowane a następnie rozesłane do odbiorców.


Pierwej to bywało tak, że po lądowaniu np. w Górze stamtąd ekspediowano już listy do adresatów. Przesyłki doznawały trochę szwanku, ale miały przynajmniej ślady drogi pocztowej. Dziś nas poczta „rozpieszcza” - dobrze, że chociaż nasze przesyłki lecą balonem! Tylko tak to można wytłumaczyć o ile nie było w tym żadnego „przekrętu” to może być to datownik odbiorczy z UP Leszno już po odbytym locie. Przesyłki ekspresowe powinny mieć odbity datownik nadejścia. Ponieważ Leszno zawsze pilotuje swoje poczty i pracownik UP albo leci balonem, albo jedzie samochodem za nim. Na miejscu służy fachową pomocą odnośnie opracowania dalszego przesyłek, mógł zabrać przesyłki adresowane do Leszna dla szybkiego rozesłania w Lesznie. Innej koncepcji nie mam. Odległość między miejscem startu i lądowania to zaledwie i aż 22 km.

gora435 g.16

Przesyłka balonowa z innym wyróżnikiem na stemplu Leszno oraz z nalepką wydawaną w czasie mistrzostw.

1

W czasie Mistrzostw były również wydane inne nalepki na papierze samoprzylepnym.

nalepka 1nalepka 2

 

Przesyłka z ciekawym stemplem organizatora zawodów. Kto miał "dostęp" do biura zawodów mógł poprosić o ostemplowanie nimi kopert. Takie stemple znane są na przesyłkach kilku filatelistów z Leszna i Poznania, oraz na kopertach zawodników. Co prawda nie podwyższa to wartości waloru, ale ciekawostka przyjemna. Znane są również stemple w języku polskim.

2