Menu Content/Inhalt

Harcerski Klub Balonowy Krakowskiej Komendy Chorągwi ZHP zorganizował w ramach Dni Krakowa, okolicznościowy przewóz poczty balonowej, balonem na ogrzane powietrze „Harcerz” – 20 czerwca 1987 roku.


Z tej okazji wydano stempel okolicznościowy z rysunkiem części balonu. Dookoła napis: „Lot Balonem SP-BZP, Kraków 1, 1987-06-20”, w poziomej części stempla napis: „Przewóz Poczty”, a w części rysunku balonu napis: „Harcerz” i stylizowana sylwetka lilijki harcerskiej.

lilijka po obr

Lilijka harcerska wzorowana jest na igle magnetycznej kompasu, co oznacza, że harcerz zawsze wybiera słuszną drogę. Jest to symbol wywiadowcy wojskowego, wskazuje bowiem drogę. Pierwotnie była to strzałka, lecz z czasem zaczęto ją rysować coraz ozdobniej i nabrała kształtu zbliżonej do lilii herbowej, symbolu władzy królewskiej.
Według Katalogu Polskich Stempli Okolicznościowych stempel jest o numerze 87116 i średnicy fi 40 mm.

stempel

Wydano również nalepki w nakładzie 5000 sztuk, w arkusikach po 2x3 sztuki. Papier biały średni, nieząbkowany. Kolor nalepki czerwony lub jej odmiana czyli cynobrowa. Wzorniki nie uwzględniają intensywności danej odmiany barwy( jasna czy ciemna). Znane są też arkusiki drukowane na innym papierze - kremowym  grubszym, błyszczącym , obustronnie  kredowanym.
Napisy na marginesach:
- lewym :   DNI KRAKOWA’87
- prawym:  PRZESYŁKA BALONOWA
dolnym: LOT BALONU  SP-BZP
oraz w części czaszy balonu umieszczonej na nalepce, pod stylizowaną lilijką nazwa balonu „Harcerz”.
Cena nalepki „25,-zł”.
Nalepki stemplowano dodatkową pieczątką w kolorze lila i napisem „Przewóz Poczty Balonem/ SP-BZP Harcerz/ 1987-06-20”.

clip

Arkusik nalepek na papierze kredowym.

1

Lot balonu z Krakowskich Błoni do lotniska Balice z kapitanem balonu Krzysztofem Kocot trwał 15 minut. Balon miał w koszu 1369 przesyłek, które po locie przekazano do najbliższego Urzędu Pocztowo-Telekomunikacyjnego w Zabierzowie k/Krakowa. Przesyłki numerowano numeratorem sześciocyfrowym. Stosowano datowniki:
DN  -  KRAKÓW  1                        87-6.20.12  *  GH  *  (na znakach polecenia)
DO  - ZABIERZÓW  K. KRAKOWA    87.-6.20.18 *  C  *.

Przesyłka balonowa na kopercie zwykłej.

lot balonu

Przesyłka balonowa na kartce pocztowej.

harcerz 87 18 c

 Przesyłka balonowa polecona.

harcerz 87 koperta

Nalepki na poniższych przesyłkach są umieszczone analogicznie do wzoru arkusika, czyli patrząc od lewej strony arkusika, od pierwszej u góry. Poniżej przesyłek również analogicznie są umieszczone w powiększeniu nalepki z tych walorów. A moim celem takiego rozmieszczenia i pokazania są drobne różnice czy szczegóły na poszczególnych nalepkach. Nie będę ich omawiał, bo one są tak powiększone, że te różnice widać. Także niby jeden arkusik nalepek a różnic na poszczególnych nalepkach jest sporo.

2 3
4 5
6 7

8

9

10

11

12

13