Menu Content/Inhalt

Z okazji Dni Krakowa Harcerski Klub Balonowy przy Inspektoracie Lotniczym Komendy Chorągwi Krakowskiej ZHP oraz Wojewódzki Urząd Poczty w Krakowie zorganizowały 22 czerwca 1985 roku „Pocztę Balonową”. Zgodnie z zatwierdzonym przez Ministerstwo Łączności 17.V.1985 „Regulaminem” do przewozu pocztą balonową dopuszczone zostały przesyłki listowe opłacone zgodnie z obowiązująca taryfą pocztową i zaopatrzone w nalepki „Poczty Balonowej” w cenie 25 zł.


Nalepki te o wymiarach 25x53 mm wydrukowano w nakładzie 5000 sztuk, z czego połowę niesprzedanych zniszczono po imprezie. W arkuszach znajdowało się 20 znaczków i jedna przywieszka. Papier biały, średni, nieząbkowany.

4

Napisy na marginesach;
- górnym:  LOT  BALONU  SP-BZP „HARCERZ”
- prawym:  PRZESYŁKA  BALONOWA
- dolnym:   „DNI KRAKOWA’85”
Napis na przywieszce:  I  HARCERSKI  BALON  NA  OGRZANE POWIETRZE  SP-BZP  „HARCERZ”  - 1984 – KRAKÓW
Kolory zastosowane na nalepkach: niebieski, zielony, czerwony.
Nalepki poczty balonowej ostemplowano przygotowanym przez organizatorów stempelkiem gumowym, prostokątnym o wymiarach 44,5x17 mm z rysunkiem balonu i napisem: Przewóz Poczty Balonem/ SP-BZP „Harcerz” 1985-06-22. Stempelek odbijano w kolorze zielonym.


Wszystkie przeznaczone do lotu przesyłki ostemplowane zostały datownikiem okolicznościowym, okrągłym fi 40 mm, o numerze katalogowym Polskich Stempli Okolicznościowych 85180 z rysunkiem balonu i napisem „Dni Krakowa” – Przewóz Poczty, Lot Balonu SP-BZP „Harcerz”, Kraków 1, 1985-06-22.

stempel

Trochę historii związanej z balonem, który przewiózł w 1985 roku przesyłki balonowe.

Harcerski Klub Balonowy - harcerski klub lotniczy wywodzący się ze środowiska Krakowskiej 19 Lotniczej. Harcerski Klub Balonowy powstał w 1984 roku jako pierwszy polski klub balonowy.. Rozpoczął działalność w oparciu o swój pierwszy balon, SP-BZP "Harcerz" balon na ogrzane powietrze, wówczas drugi polski balon na ogrzane powietrze. Obecnie jest to najstarszy istniejący polski balon na ogrzane powietrze.

Parametry balonu:
Klasa balonu : AX-7
Producent : Węgry 1978 rok
Pojemność balonu : 2200 m3

balon harcerz po ob

29.09. 1984 - I wzlot harcerskiego balonu SP-BZP "Harcerz" i przelot na trasie Błonia -Kryspinów. Z tej okazji zostały wydane kartki pocztowe „Poczty Harcerskiej” i stemple okolicznościowe.

i wzlot niebieski

i wzlot czerwony

Na  budowę tego balonu zbierane były fundusze nie tylko ze sprzedaży kartek, ale i chętnie ofiarowywano pieniądze o które apelował Społeczny Komitet ZHP – Kraków Popularyzacji Latania Balonem. Była założona księga Fundacji Balonu, gdzie w podziękowaniu za wniesiony wkład dokonywano wpisu do tej księgi, a wpłacającym wysyłano podziękowanie w formie poniższej cegiełki.

clip

clip 1

W sobotę 22 czerwca 1985 roku o godzinie 17,05 nastąpił z Krakowskich Błoni start balonu SP-BZP „Harcerz”. Załoga w składzie: pilot Piotr Szary, harcmistrz Wojciech Bąk, druhna Barbara Bałys, zabrała worek z pocztą zawierający łącznie 3945 przesyłek, nadesłanych wcześniej do Urzędu Pocztowo-Telekomunikacyjnego Kraków 1 lub złożonych w stoisku poczty harcerskiej na Błoniach w dniu startu balonu. Po przeleceniu około 12 km balon lądował w Mydlnikach k/Krakowa o godzinie 17,36. Worek z pocztą przekazany został do najbliższego Urzędu Pocztowego Kraków 48, z którego po ostemplowaniu ich datownikiem jednoobrączkowym o wyróżniku * B * z datą 85.06.22.19, skierowane zostały do adresatów normalną drogą pocztową. Każda przesyłka otrzymała ponadto numer odbity ręcznym numeratorem sześciocyfrowym.


Nazwy Mydlniki użyto jeszcze w starej nazwie, ponieważ całą miejscowość wchłoną Kraków w latach siedemdziesiątych. A Urząd Pocztowy Kraków 48, do którego przekazany został worek z pocztą, to dawny Urząd Pocztowy w miejscowości Mydlniki.


Trochę też nie za bardzo zgadza się odległość lotu. Miejscowość Mydlniki była oddalona od Krakowa około 7 km w kierunku zachodnim. W odległości od Krakowa w tym samym kierunku 10-12 km to miejscowości Balice, Zabierzów. Gdyby balon „Harcerz” w dniu 22 czerwca 1985 roku odbywał lot w linii prostej w kierunku zachodnim i przeleciał odległość około 12 km, miejscem lądowania nie powinny być Mydlniki lecz miejscowości położone dalej na zachód. Ale wtedy nikt nie zwracał na to uwagi. Zapytano gospodarza który tamtędy przechodził co to za miejscowość, a ten chcąc, żeby była sławna krzyknął Mydlniki.

lot balonu

Przesyłka polecona na kopercie zwykłej.

3

Przesyłka balonowa zaopatrzona nalepką z przywieszką.

2