Menu Content/Inhalt

Ciekawym tematem w poczcie balonowej są również loty balonów polskich z terenów zagranicznych i balonów zagranicznych z Polski.


Jednym z takich lotów jest przewóz przesyłek drogą powietrzną z okazji Światowej Wystawy Filatelistycznej „Praha 78” w dniu 16.09.1978 roku.


Z Pragi przewieziono je śmigłowcem do Taboru i stamtąd wystartowały cztery balony: austriacki, czechosłowacki, niemiecki (NRD) i polski. Do lotu zgłoszony był polski balon SP-BZG czyli „Stomil”, a faktycznie startował SP-BZH „Katowice”. Wylądował on w pobliżu miejscowości Jistebnice a dokładnie w miejscowości Cernovic, z załogą Józef Oleś i Ireneusz Cieślak .


Z okazji kombinowanego lotu śmigłowcowo – balonowego poczta czechosłowacka wydała okolicznościową całostkę, kopertę lotniczą o nominale 6 koron. Jej użycie było warunkiem przyjęcia przesyłki do przewozu. Przewóz śmigłowcem dokumentował nadruk w formie stempla: „PRAHA – TABOR  / 16.9.78 /  PŘEPRAVENO VERTULNIKEM  /  B 8122” (nadruk w kolorze niebieskim), a przewóz balonem dodatkowy stempel  z symbolem balonu: „TÁBOR (  16.9.78 / PŘEPRAVENO BALÓNEM / SP-BZG”.
Z lewej ilustracyjnej części koperty znajdują się między innymi stylizowane balony, a wśród nich balon z oznaczeniem SP-BZG.


Całostkę tę możemy więc zaliczyć do poloników. Istnieje kilka jej odmian z czterema różnymi wyróżnikami 1,2,3 lub 4.
Zastosowano kilka odmian kopert:


a) bez dodruku,
b) z dodrukiem POFIS PRAHA;
c) z dodrukiem POFIS BRATISLAVA;
d) z dodrukiem SOS KINDERDORF.

Koperta okolicznościowa bez nadruku (adresu) z wyróżnikiem "3".

lot balonowy

Koperta okolicznościowa z dodrukiem dla SOS - KINDERDORF, z wyróżnikiem "2" i napisami w nagłówku w dwóch językach.

215 str

Koperta okolicznościowa z oficjalnym nadrukiem dla POFIS BRATISLAWA z wyróżnikiem "1" i innym kolorze rysunku.

216 str

Koperta okolicznościowa z oficjalnym nadrukiem dla POFIS PRAHA 1 z wyróżnikiem "1" na stemplu okolicznościowym.

1978 pofis praha

W Pradze odbywała się ŚWF PRAGA 78. Następna planowana była w Wiedniu w 1981r. Więc walor ten został przedrukowany chyba w Austrii (po locie). Przedruku na kopertach czechosłowackich dokonano w 1978 r. jako Praga pozdrawia WIPA i stworzono to "coś". Nakład nieznany.  W 1981 r. żaden polski balon nie startował w Wiedniu. Również tych kopert  wtedy tam nie było, chyba, że wystawione przez wystawcę lub na giełdzie. Ale filateliści to bardzo niespokojny naród. Mógł się znaleźć ktoś kto chciał "uszlachetnić rasę" i poprosił o dostemplowanie starej przesyłki. W pracy Tomasza Silhana: "Ceskoslovenske letecke celiny"  koperty te są ujete pod poz. COB 56. Tam też pod poz. COB 56/C figuruje ta koperta przewieziona balonem OK. Czesi się zastrzegali że nie będą do przewozu dopuszczać przesyłek z dodrukiem. Więc należy przypuszczać że dodruku dokonano po odbytym locie. Znane są jeszcze koperty z dodrukami: 18 Kinderdorf Austriacka poczta balonowa - przewiózł balon OE-DZE; dla niemieckiego SOS-Kinderdorf przewiózł balon polski a dla Niemieckiej Kinderdorf przewiózl balon HB.


A na wszystkich wymienionych kopertach charakterystycznym polskim akcentem jest rysunek balonu z nazwą SP-BZG.

wipa 1981 435