Menu Content/Inhalt

W 50 rocznicę powstania Aeroklubu Śląskiego zorganizowano w czasie święta dziennika lokalnego „Trybuna Robotnicza” szereg imprez towarzyszących. Jedną z nich była „poczta balonowa”, której organizatorami byli: Aeroklub Śląski oraz Z.O. PZF w Katowicach.

Regulamin poczty balonowej przewidywał przewóz listów i kartek pocztowych nadanych do odbiorców w kraju i za granicą, opłaconych według obowiązującej taryfy pocztowej.

Dla przesyłek poczty balonowej wydano:

1. Nalepki poczty balonowej w nakładzie 20000 sztuk drukowane w arkusikach po 4 nalepki (5000 arkusików). Nalepki wydano jako ząbkowane i nieząbkowane, zostały ujęte w KSZPZP rozdz. XXII/A I-93.

arkusik1

2. Koperty dla przesyłek balonowych wydane przez Aeroklub Śląski

3

Znaczki opłaty pocztowej kasowano datownikiem okolicznościowym: „4-5.VI.1977 XII ŚWIĘTO> TRYBUNY ROBOTNICZEJ< * Katowice-1 06.06.77”, wydanym z okazji święta Trybuny Robotniczej.

clip 5

Nalepki poczty balonowej kasowano kauczukowym stemplem z 1976 roku: „Przewieziono balonem/”Katowice” – SP-BZH”.
Na przesyłkach przykładano również odcisk pieczątki: „Z przyczyn technicznych/ lot balonu odbył się/ w dniu lądowania”, której sensowność w tym przypadku jest problematyczna, ponieważ w 1977 roku zgodnie z regulaminem, lot miał się odbyć i odbył się 5 czerwca.

Stempel nadawczy i odbiorczy noszą taką samą datę. Więc jakie były przyczyny? Ano ta, że pod ręką leżał stempel z poprzedniego roku i przystawili go bezmyślnie. Jako wzór pokazano pracownikom przesyłkę z roku poprzedniego. Wtedy to doszło do odbicia  niepotrzebnego  stempla. Ale dobrze szukając można natrafić na przesyłki z 1977 r. bez tego spornego stempla. W poprzednim roku są znane przesyłki z datownikiem nadawczym z datą 5 czerwca i 6 czerwca. Stempel dodatkowy miał być przystawiany na przesyłkach z datownikiem nadawczym noszącym datę 6 czerwca. Dlaczego tak się stało. Były na poczcie 2 x 2 komplety stempli - 2 z datą 5-go  i 2 z datą 6 -go. Osoba biorąca stemple wzięła 2 z różną datą a nie dwa z jednakową datą. Aby szło szybciej działali we dwóch nie patrząc co robią. Po fakcie - galopka do punktu usługowego po stempel dodatkowy „Z przyczyn technicznych....” i nocka nieprzespana.

 

 2


Trudno jest dociec w tej chwili kto leciał i znowu apel do pamiętających te wydarzenia, najprawdopodobniej był pan Zych. Był on szefem sekcji balonowej Aeroklubu Śląskiego i zawsze był na starcie.


Miejscem lądowania była miejscowość Strzemieszyce. Stosowano dwa wyróżniki stempli: * A * i * D *.

-  DĄBROWA  GÓRNICZA 9  / STRZEMIESZYCE  -5.-6.77.18 * A * 
-  DĄBROWA  GÓRNICZA 9  / STRZEMIESZYCE  -5.-6.77.  8 * A *
-  DĄBROWA  GORNICZA 9  / STRZEMIESZYCE  -5.-6.77.18 * D *

Przewiezione przesyłki numerowano numeratorem sześciocyfrowym.

Przesyłka balonowa z wyróżnikiem "D" na stemplu odbiorczym.

przesylka balonowa

Przesyłka balonowa z wyróżnikiem "A" i godziną "8" na stemplu odbiorczym.

dabrowa 77 435

Przesyłka balonowa z wyróżnikiem "A" i godziną "18" na stemplu odbiorczym.

trybuna robotnicza