Menu Content/Inhalt

W 1976 roku zorganizowano w czerwcu XI święto „Trybuny Robotniczej” będącej organem Wojewódzkiego Komitetu PZPR. Związane z tym świętem imprezy zorganizowano w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.


Jako jedną z imprez towarzyszących zorganizowano pocztę balonową, której organizatorami byli: Z.O.PZF – Klub aerofilatelistów „Ikar”, Aeroklub Śląski – Klub Seniorów Lotnictwa.


Zgodnie z regulaminem lotu opublikowanego w prasie lokalnej oraz w wydanym komunikacie przez Aeroklub Śląski, do przewozu balonem dopuszczono listy i kartki pocztowe w obrocie krajowym i zagranicznym opłacone według obowiązującej taryfy pocztowej oraz zaopatrzone w specjalną nalepkę balonową.

arkusik

Nalepka poczty balonowej została wydana w nakładzie 20000 sztuk, drukowana w arkusikach po 4 nalepki (5000) arkusików. Wydano nalepki ząbkowane oraz kilkanaście sztuk nieząbkowanych, które rozprowadzono wśród organizatorów poczty.
Nalepkę opisano w KSZPZP cz. IV Rozdz. XXII/A pod numerem I-93.


Zgodnie z regulaminem lotu przewóz poczty planowano na dzień 6 czerwca. Start balonu z pocztą odbył się dnia 5 czerwca. Na te dwa dni przygotowano 2 datowniki z niewymienną  (stałą) datą. Listy do lotu stempluje się wcześniej i przy planowanym starcie. 6.VI. można było używać obu datowników ( wcześniejsza data nadania jest dopuszczalna). Dlaczego lot przyspieszono - nie wiem ! Ponieważ na części listów była data 6.VI.( czyli po terminie lotu) trzeba było szybko dorobić stempelek ( fioletowy) który przystawiano na listach z datą 6.VI.


Znaczki opłaty pocztowej kasowano datownikiem okolicznościowym: „XI ŚWIĘTO TRYBUNY ROBOTNICZEJ KATOWICE –1.5.06.76” oraz z datą „6.06.1976”  w zależności od terminu nadesłania przesyłek do Urzędu Pocztowo-Telekomunikacyjnego Katowice 1.


Nalepki poczty balonowej kasowano stemplem kauczukowym „Przewieziono balonem / Katowice SP-BZH”. Na przesyłkach, na których przyłożono odciska stempla okolicznościowego z datą 6.06.76 przykładano odcisk dodatkowego stempla: „Z przyczyn technicznych / lot odbył się / w dniu lądowania”.


Dla poczty balonowej Aeroklub Śląski wydał okolicznościową kopertę.

koperta 76 435 nowa

Sprawozdania z lotu okazały się, że zostały zniszczone jako niepotrzebna makulatura. Jeden  z działaczy, który odnośnie załóg uważał, że jest to zbyteczny zapis w katalogach. To skutkowało tym, że dla szeregu lotów z Katowic również z lat późniejszych tego zapisu w materiałach archiwalnych nie można znaleźć.


A dla ciekawości podam, że w 1976 roku jeszcze 6 czerwca (dzień po locie) w specjalnym kiosku na terenie wspomnianego WPKiW można było nadać przesyłki na lot odbyty dnia poprzedniego. Ale jak z tego wybrnięto nie wiem.


Z pilotów Aeroklubu Sląskiego byli panowie Zych, Gajda, chyba Ozga i jeszcze ktoś. Wiem, że leciały 3 osoby z Aeroklubu Śląskiego. Na 70 % leciał Józef Zych, ale myślę, że tematycy aerofilateliści czy pamiętający tę imprezę podpowiedzą dokładniejsze szczegóły. Co nie omieszkam natychmiast to opublikować.


Miejscem lądowania była miejscowość Świerklany Górne. Przewiezione przesyłki numerowano numeratorem sześciocyfrowym.

Koperta z dodatkowym stemplem „Z przyczyn technicznych lot odbył się w dniu lądowania” datowana na dzień 6.06 oraz koperta bez takiego stempla z datą 5.06

lot ze stemplem

lot bez stempla

Błąd perforacji w arkusikach.

clip 19

19a

2

Nalepka z częściowym brakiem ząbkowania.

clip 3

Ząbkowanie w nalepce zupełnie ominęło napis "KATOWICE 1976" oraz przesunięcie nadruku koperty.

clip 5

Błąd w perforacji z lewej strony nalepki.

clip 6

 

Przesyłka polecona z nalepką o częściowym braku ząbkowania.

 

3