Menu Content/Inhalt

18 maja rozpoczęła się w Katowicach „Socphilex IV” – Międzynarodowa Wystawa Filatelistyczna. Tę wielką, odbywającą się po raz pierwszy w Polsce ekspozycję, poprzedziły dwie atrakcyjne imprezy. Jedna odbyła się 8 maja i polegała na przewiezieniu samolotem typu „Gawron” około 8 tysięcy przesyłek z Katowic do Chełma Lubelskiego, zaś 11 maja z Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie wzbił się z 4-osobową załogą  pod dowództwem mgr Zygmunta Zycha, balon „Katowice”, należący do Aeroklubu Śląskiego, mając na pokładzie 9234 sztuk przesyłek.


Balon leciał na wysokości około 1000 metrów – nad Bytomiem, Piekarami, Dąbrową Górniczą i Będzinem, aby ostatecznie wylądować w okolicy Jaworzna. Podróż trwała dwie i pół godziny.


Z tej okazji wydano arkusik nalepek nieząbkowanych, drukowanych po cztery sztuki nalepek. Papier biały, cienki, podgumowany. Napisy na marginesach „Międzynarodowa Wystawa Filatelistyczna – Socphilex IV”. Nalepki o nominale 3 zł. Kolory: czarny, złoty. Nakład 16000 sztuk nalepek. Znane są arkusiki drukowane na papierze niepodgumowanym w kolorze liliowym i czarnym oraz czarnym pochodzące z prób drukarskich.
Nalepki kasowane prostokątna pieczątką: „Przewieziono balonem „Katowice” SP-BZH”, w kolorze fioletowym.
Na dole po lewej stronie nalepki umieszczono napis: „PZF. Nr 31/73 - 12 zł zbiórka na PZF”, po prawej stronie: „PZGK6 – 10423 n. 5000 ark.”.

arkusik z wystawy

Znaczki kasowane datownikiem ozdobnym, okrągłym: „Międzynarodowa Wystawa Filatelistyczna Socphilex IV Katowice 11.05.1974”. Na przesyłce datownik jednoobrączkowy z napisem „Jaworzno 1 11.5.74”. Przesyłki numerowano numeratorem sześciocyfrowym. Zastosowano nalepkę „Lotnicza Par Avion” w kolorze niebieskim i naklejono na przesyłce.


Urząd Pocztowy w Jaworznie ostemplował przesyłki o godz. 18.00 stosując różne wyróżniki na stemplu pocztowym.
Znane wyróżniki datownika odbiorczego Urzędu P-T  w Jaworznie:
1)  *  A *, * B *, * E *, * F *, * i *,  J, * Ł *, * N *, * P *,
2) Spotyka się arkusiki niegumowane ( próby ? ) w kolorach niebieskim i  czarnym oraz tylko w czarnym - informacja w tomie IV  „Katalogu  Specjalizowanego Znaków Pocztowych Ziem Polskich” ( 1985 r, str.441).


Prawdopodobnie organizatorzy lotu chcieli jak najszybciej uporać się z ponad 9000 szt przesyłek ( to były czasy !!!) i puścić je w drogę powrotną dlatego rozdzielili listy kilku osobom a każdy miał  różniący się wyróżnikiem  „swój” datownik do dyspozycji. Przy dziewięciu stemplujących na każdego i tak przypadło ponad 1000 przesyłek. Stwarza to możliwość specjalizacji.

Przesyłka balonowa z wyróżnikiem "A" na stemplu odbiorczym.

koperta z wyroznikiem a

Przesyłka balonowa z wyróżnikiem "B" na stemplu odbiorczym.

b

Przesyłka balonowa z wyróżnikiem "E" na stemplu odbiorczym.

koiperta z wyroznikiem e

Przesyłka balonowa z wyróżnikiem "F" na stemplu odbiorczym.

clip 8

Przesyłka balonowa z wyróżnikiem "i" na stemplu odbiorczym.

17

Przesyłka balonowa z wyróżnikiem "J" na stemplu odbiorczym.

clip

Przesyłka balonowa z wyróżnikiem "Ł" na stemplu odbiorczym.

1

Przesyłka balonowa z wyróżnikiem "N" na stemplu odbiorczym.

wyroznik n jaworzno 1974

Przesyłka balonowa z wyróżnikiem "P" na stemplu odbiorczym.

clip 3