Menu Content/Inhalt

Spis treści

 „Balonowa Poczta Specjalna” z okazji 30 ENEA Balonowego Puchar Leszna i 5-tych FAI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów. 

 

Z okazji 30. Balonowego Pucharu Leszna i 5. Mistrzostw Świata Juniorów w balonach na ogrzane powietrze w niedzielę wieczorem 8 sierpnia 2021 roku z Leszna wystartowała specjalna poczta balonowa.

 

Organizatorami „Balonowej Poczty Specjalnej” byli: Polski Związek Filatelistów Koło Miejskie w Lesznie, Leszczyński Klub Balonowy, Biuro Filatelistyki Regionalny Koordynator ds. Filatelistyki w Poznaniu, Poczta Polska S.A. Region Sieci w Poznaniu i Urząd Pocztowy nr 1 w Lesznie.

 

Regulamin przewozu poczty zatwierdzony został przez Biuro Filatelistyki w dniu 8 lipca 2021 roku.

 

Do przewozu „Balonową Pocztą Specjalną” zostały dopuszczone listy priorytetowe i ekonomiczne krajowe i zagraniczne, nierejestrowane i polecone oraz kartki pocztowe opłacone zgodnie z obowiązującymi cennikami za usługi pocztowe w obrocie krajowym i zagranicznym.

 

Łącznie do przewozu balonem opracowano 691 przesyłek, w tym:

przesyłek poleconych 27 szt.

przesyłek krajowych priorytetowych 1 szt,

przesyłek krajowych ekonomicznych 26 szt.

przesyłek nierejestrowanych 664 szt.

przesyłek krajowych 605 szt.

z czego: priorytetowych 27 szt,

            ekonomicznych 578 szt.

przesyłek zagranicznych priorytetowych 59 szt.

 

Przesyłki zagraniczne nadane do: Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Australii, Indii, Turcji, Białorusi, Holandii, Japonii, Szkocji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Portugalii oraz Luksemburga.

 

Przesyłki zostały ponumerowane oraz ostemplowane datownikiem okolicznościowym z hasłem: „30 ENEA BALONOWY PUCHAR LESZNA 5.FAI BALONOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA JUNIORÓW, 08.08.2021 LESZNO 1”.

 

Autorem projektu datownika okolicznościowego jest Alina Samolewska.

 

Po opracowaniu wszystkich przesyłek sporządzono w placówce pocztowej Leszno1 odsyłkę listową, którą naczelnik Urzędu Pocztowego nr 1 w Lesznie Ewa Kożuchowska wydała upoważnionej osobie - członkowi załogi balonu Lechowi Woźnemu.

 

Start balonuo nazwie „SP-BPE LESZNO” z pól w okolicach ulicy Dożynkowej w Lesznie nastąpił o godzinie 19.20 z załogą w składzie: pilot Bogdan Prawicki, członek załogi Lech Woźny.

 

Podczas odprawy poczty specjalnej obecni byli: Filateliści Koła PZF w Lesznie, przedstawiciele mediów leszczyńskich, pracownicy Poczty Polskiej S.A. z Urzędu Pocztowego Leszno 1 i Regionu Sieci Sekcja Koordynacji Sprzedaży w Lesznie.

           

Balon z ładunkiem pocztowym wylądował o godz. 20.05 w okolicach Jeziorek koło Osiecznej.

 

- Tam przesyłki odbieramy i musimy je dostarczyć do najbliżej czynnego urzędu pocztowego - tuż po starcie balonu mówił Sławomir Tomków, koordynator sprzedaży w Poczcie Polskiej, jednocześnie członek Koła PZF. Najbliższy całodobowy urząd pocztowy był w Poznaniu i właśnie tam przewieziono przesyłki.

 

Przesyłki poczty balonowej podlegały dalszemu opracowywaniu poprzez ostemplowanie datownikiem eksploatacyjnym z hasłem Poznań 2, 08.08.2021 i inicjałami DC między dwoma gwiazdkami.

 

Wydawnictwa okolicznościowe wydane w związku z pocztą balonową:

 

1. Okolicznościowe kartki pocztowe bez nadrukowanego znaku opłaty pocztowej wydane przez Pocztę Polską S.A.- 2 wzory: nr 25 - 30 ENEA BALONOWY PUCHAR LESZNA oraz nr 26 - 5.FAI BALONOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA JUNIORÓW 09-14.08.2021 wydane w nakładzie 350 sztuk każda. Projekt kart pocztowych przygotowała Alina Samolewska.

Bardzo podobają mi się te kartki, które nawiązują do przyrody. Ja dużo obcuję z przyrodą i patrząc na te dmuchawce i liście, które lecą z wiatrem można porównać je do lotu balonami, które również napędzane są siłą wiatru. Naprawdę trafione obrazy na kartkach. Chociaż z drugiej strony patrząc na te kartki można też wywnioskować schyłek poczty balonowej. Jesień, spadające liście, oby ten scenariusz zaniechania robienia poczty balonowej nigdy się nie spełnił.

Panie LECHU, proszę nie osiadać na laurach i kontynuować tak piękną tradycję, zwłaszcza, że w przyszłym roku są ciekawe wydarzenia i rocznice, a zwłaszcza też, że wspierają Pana tak wybitne osobistości, które figurują na znaczku poniższego arkusika. Są to Panowie od lewej: ŁUKASZ BOROWIAK - PREZYDENT MIASTA LESZNA, STEFAN GRYS BYŁY DYREKTOR AKWAWIT, BOGDAN PRAWICKI Pilot BALONOWY, TOMASZ MALESZY BYŁY PREZYDENT, obecnie PRZEWODNICZĄCY RADY MIASTA to pomysłodawcy i wspierający organizację BALONOWEGO PUCHARU LESZNA, a którzy to również z całą pewnością wesprą w przyszłych organizacjach poczty balonowej.

 

1

 

2

 

2. MójZnaczek - spersonalizowany znak opłaty pocztowej w arkuszu 9 znaczkowym zawierający 3 wzory: na jednym ze znaczków organizatorzy Balonowych Pucharów Leszna (od lewej) Łukasz Borowiak – obecny prezydent miasta Leszna, Stefan Grys – były dyrektor Zakładu Akwawit, Bogdan Prawicki – pilot, prezes Leszczyńskiego Klubu Balonowego i Tomasz Maleszy – były prezydent miasta Leszna, obecnie przewodniczący rady miasta Leszna, na drugim znaczku balon z herbem miasta Leszna i napisem Leszno, promujący miasto Leszno na zawodach balonowych i trzeci znaczek balon z napisem Akwawit Poland.
Znaczki wydane w 50 arkuszach wg projektu Alina Samolewska, Lech Woźny i Sławomir Tomków.
Balonowy Puchar Leszna to najdłużej nieprzerwanie rozgrywane zawody balonowe w Polsce. Po raz pierwszy odbyły się pod patronatem PPF Akwawit a  obecnie odbywają się pod patronatem samorządu i rozgrywane są jako Balonowy Puchar Leszna. Międzynarodowa  Federacja Lotnicza FAI wyznaczyła miasto Leszno na arenę zmagań 5 Mistrzostw Świata Juniorów w balonach na ogrzane powietrze. W tym roku rozgrywana jest  trzydziesta edycja Pucharu Leszna. Natomiast Koło PZF w Lesznie  zorganizował 20-tą pocztę balonową.

 

3

 

3. Karnety specjalne – 2 wzory formatu A4:
- z arkuszem wydawniczym „Spersonalizowany znak opłaty pocztowej”, nakład 35 szt.
- z beznominałowymi kartami pocztowymi wydanymi z okazji: 30 ENEA BALONOWEGO PUCHAR LESZNA ORAZ 5.FAI BALONOWYCH MISTRZOSTW ŚWIATA JUNIORÓW
Projekty karnetów wykonał Lech Woźny, druk i opracowanie graficznie ZUHP LIBRA, Agata Borowiec.

 

4

 

5

 

6

 

7

 

 

Opracowywaniem przesyłek filatelistycznych przeznaczonych do przewozu pocztą specjalną zajmowali się: asystent UP Leszno 1 Katarzyna Henczak, członkowie Koła PZF w Lesznie prezes Lech Woźny, skarbnik Tadeusz Posikata i Sławomir Tomków oraz naczelnik UP Leszno 1 Ewa Kożuchowska.


W niedzielę na Poczcie Polskiej Leszno 1 czynne było stoisko, na którym można było nabyć okolicznościowe karty i znaczki.


Wielkie emocje związane z transportem przesyłek zaczęły się wieczorem. Udało się wyczekać moment, kiedy wiatr był spokojniejszy, dzięki temu bez przeszkód można było wystartować.


Po wylądowaniu pilota i członka załogi zapytano o wrażenia.
- Lot był standardowy - krótko skomentował Bogdan Prawicki, prezes Leszczyńskiego Klubu Balonowego.


Dla Lecha Woźnego nie był to pierwszy lot pocztą balonową, a mimo to robił wrażenie.
- Leszno z góry wygląda wspaniale. Lecieliśmy niemal nad iglicą ratusza, nad wieżami kościołów. Wspaniała przygoda - relacjonował.
Dodajmy, że prezes koła leciał w kapeluszu, który był prezentem od zmarłego pilota Józefa Młocka, przyjaciela leszczyńskich filatelistów.