Menu Content/Inhalt

Spis treści

 

 

 

W dniu 21.08.2021 roku z okazji 64. Zawodów o Puchar Gordona Bennetta w Toruniu wystartowała Specjalna Poczta Balonowa.


Regulamin przewozu poczty zatwierdzony został przez Biuro Filatelistyki w dniu 26 lipca 2021 roku.

 

12

 

Łącznie do przewozu balonem opracowano 847 przesyłek, w tym 66 zagranicznych (Niemcy, USA, Francja, Czechy, Irlandia, Chorwacja, Norwegia, Szwajcaria, Kanada, Białoruś, Liechtenstein).


Przesyłki zostały ostemplowane datownikiem okolicznościowym z hasłem:

 

3

 

Start balonu o nazwie SP-BGT „GASPOL” z lotniska Aeroklubu Pomorskiego nastąpił o godzinie 20.00, lot trwał niespełna godzinę. Przesyłki przetransportowano na trasie: lotnisko Aeroklub Pomorski – Urząd Pocztowy Toruń 1.


Przesyłki poczty balonowej podlegały dalszemu opracowywaniu poprzez ostemplowanie datownikiem eksploatacyjnym z hasłem TORUŃ 1, 23 08 2021 i inicjałami EF między dwoma gwiazdkami oraz stemplem dodatkowym: PRZETRANPORTOWANO BALONEM.


Wydawnictwa okolicznościowe wydane w związku z pocztą balonową:


W dniu 6 sierpnia 2021 roku do obiegu weszły kartki pocztowe wydane z okazji 64. Zawodów o Puchar Gordona Bennetta.


W części ilustracyjnej kartki znajduje się historyczna fotografia z 1934 r., przedstawiająca przygotowania balonów do startu na Polu Mokotowskim podczas XXII Pucharu Gordona Bennetta. Mężczyźni podczas naciągania siatki na balonie. Tytuł emisji „64. Zawody o Puchar Gordona Bennetta” oraz logo tegorocznych zawodów, które będą odbywały się w Toruniu.


W prawym górnym roku strony adresowej kartki nadrukowano znak opłaty pocztowej z oznaczeniem wartości A (3,30 zł), na którym umieszczono biało-czerwony balon, u podstawy którego, w zastępstwie kosza, znajduje się fragment wieży ratusza staromiejskiego w Toruniu. W prawym dolnym rogu znaczka umieszczono oznaczenie wartości A, a wzdłuż górnej krawędzi napis POLSKA.
Kartkę o wymiarach 148 x 105 mm wydrukowano jednostronnie, techniką offsetową na kartonie białym, w nakładzie 8.000 sztuk. Autorem projektu kartki jest Andrzej Gosik.

 

4

 

Oraz kartka przedstawiającą przygotowywanie balonów do Międzynarodowych  Zawodów Balonowych o Puchar Gordona Bennetta we wrześniu 1934 roku w Warszawie.


Kartkę wydrukowana techniką offsetową, na kartonie białym, w formacie kartki 148 x 105 mm, data wprowadzenia do obrotu 06.08.2021, sprzedaż UP Bydgoszcz1, Toruń 1, nakład 1000 sztuk, projekt Andrzej Gosik.

 

5

 

Obrazy na kartkach mają swoje odzwierciedlenie na zdjęciach zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, gdzie bardzo fajnie prezentują się w całości. Należą do domeny publicznej i można swobodnie korzystać na wszystkich polach eksploatacji.

 

6

 

7

 

Na jednej z kartek, które weszły do obiegu w dniu 6 sierpnia 2021 r. został umieszczony datownik okolicznościowy „2021.08.06 TORUŃ 1 64. ZAWODY O PUCHAR GORDONA BENNETTA”

 

8

 

Arkusik MójZnaczek wydawnictwa prywatnego  przygotowany dla poczty balonowej, która miała się odbyć w 2020 roku. Wskutek pandemii impreza została przełożona na rok 2021, a którą to właśnie opisuję.

 

9

 

W sobotę na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego czynne było stoisko, na którym można było nabyć okolicznościowe karty.


Niezawodna Pani Agnieszka podczas obróbki przesyłek, której bardzo dziękuję za pomoc w opracowywaniu mojej poczty balonowej.

 

10

 

Panu Waldemarowi Kawińskiemu – Regionalnemu Koordynatorowi ds. Filatelistyki w Bydgoszczy jestem bardzo wdzięczny za przysłanie bardzo wielu zdjęć zarówno z Zawodów Gordon Bennetta jak z przewozu przesyłek poczty balonowej.


Przygotowanie balonu do lotu.

 

11

 

12

 

13

 

14

 

15

 

16

 

18