Menu Content/Inhalt

Spis treści

 

 

 

 

 

„Poczta Balonowa” z okazji XXV Balonowego Pucharu Leszna oraz 90. rocznicy urodzin Edmunda Jankowskiego – honorowego członka Polskiego Związku Filatelistów.

 

 

Poniżej zdjęcie Pana Lecha Woźnego sprawcy ale oczywiście bardzo pozytywnych działań w zakresie poczt specjalnych. Kontynuator prężnie działajacego św. pamięci Edmunda Jankowskiego, któremu między innymi poświecona ta poczta balonowa.

Rzadko dzisiaj można spotkać tak wielkie zaangażowanie od bardzo wielu lat i prawie tych samych osób, w tworzenie poczt specjalnych, a zwłaszca balonowych w Lesznie, bo nie ukrywam, że ten temat bardzo mnie inspiruje.


Jest wiele rodzajów poczt specjalnych, ale wszystkie prawie mają określone miejsce lądowania, gdyż pojazdem z  silnkiem można sterować w każdym kierunku. Przy balonach trzeba "bratać" się z wiatrem. I to jest piękne.

Pan Lechu i garstka osób, których zdjęcia pokażę na następnej stronie z pełnym profesjonalizmem, dokładając wszelkich starań spełniają marzenia wielu aerofilatelistów na nową pocztę balonową. I tak trzymać "do końca swiata i jeden dzień dłużej" jak mówi Pan Jerzy Owsiak, który też będzie miał swój udział  w tym artykule. Zdjęć nie będę podpisywał, bo osoby powtarzają się rokrocznie i zawsze je podpisuję. Myślę, że te osoby są bardzo znane, a jeżeli ktoś chciałby poznać imiennie, zapraszam do czytania artykułów z pocztą balonową z Leszna z lat poprzednich.

 

1

 

Sądziłem, że w tym roku będą poczty balonowe z innych miast, jednak chyba już nie zanosi się na to, choć nic nigdy nie wiadomo. Dlatego pozwoliłem sobie upamiętnić tą leszczyńską pocztą kilka rocznic. Najprzód tych poniższych kilkanaście przesyłek wraz z arkusikiem chcę zadedykować leszczyńskim osobom angażującym się w "robienie" poczt balonowych. Arkusik jest nieoficjalnym walorem, ale jakże wymownym i znajduje się tylko na mojej stronie internetowej.

Kolejnymi przesyłkami chcę upamiętnić:

1. Przejście mojej żony na emeryturę;
2. Uratowanie zdrowia mojej wnuczki poprzez sprzęt zakupiony ze składek na WOŚP;
3. 80. rocznica wprowadzenia do obiegu pierwszych polskich znaczków Poczty Balonowej;
4. 90. rocznica pierwszej polskiej Poczty Balonowej;

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6

 

7

 

8

 

9

 

10

 

11

 

12

 

13

 

14

 


 

 

 

 

Organizatorami „Poczty Balonowej” byli: Polski Związek Filatelistów Koło Miejskie w Lesznie, Biuro Filatelistyki Regionalny Koordynator ds. Filatelistyki w Poznaniu, Poczta Polska S.A. Region Sieci w Poznaniu, Urząd Pocztowy Leszno 1, Urząd Miasta Leszna i Leszczyński Klub Balonowy.Regulamin przewozu poczty zatwierdzony został przez Biuro  Filatelistyki w dniu   18 lipca 2016 roku.


Do przewozu „Pocztą Balonowej” zostały dopuszczone listy priorytetowe i ekonomiczne krajowe i zagraniczne, nierejestrowane i polecone oraz kartki pocztowe opłacone zgodnie z obowiązującymi cennikami za usługi pocztowe w obrocie krajowym i zagranicznym.Łącznie do przewozu balonem przygotowano 698 przesyłek w tym:


przesyłek poleconych:  53 szt. z czego:
przesyłki krajowe priorytetowe  24 szt,
przesyłki krajowe ekonomiczne 29 szt.
przesyłek zwykłych:  645 szt. z czego:
przesyłek krajowych  576 szt.:
 w tym: priorytetowych 100 szt,
            ekonomicznych 469 szt.
przesyłek zagranicznych 69 szt.:
w tym: priorytetowych 31 szt.,
           ekonomicznych 38 szt.
adresowanych między innymi do Szwajcarii,  Stanów Zjednoczonych Ameryki,  Niemiec, Szkocji i Francji.

Przesyłki zostały oznaczone kolejnym numerem oraz ostemplowane datownikiem okolicznościowym z hasłem: „XXV BALONOWY PUCHAR LESZNA 14-18.09.2016, 16.09.2016 LESZNO 1”. Autorem projektu datownika okolicznościowego jest Sławomir Tomków.  

Listy polecone zostały dodatkowo oklejone nalepką polecenia „R”.

Po opracowaniu wszystkich przesyłek sporządzono odsyłkę listową, którą naczelnik Urzędu Pocztowego nr 1 w Lesznie Ewa Kożuchowska wydała upoważnionej osobie - członkowi załogi balonu Stefanowi Grys.

Start balonu z terenu Stadionu Żużlowego im. Alfreda Smoczyka w Lesznie o nazwie "SP-BVS „AKWAWIT"  nastąpił o godzinie 7.20 z załogą w składzie: pilot Bogdan Prawicki,  członek załogi Stefan Grys. Podczas odprawy poczty obecni byli: przedstawiciele Koła PZF w Lesznie z jego prezesem Lechem Woźnym, pracownicy Poczty Polskiej S.A. z: UP Leszno 1 i Regionu Sieci Sekcja Koordynacji Sprzedaży w Lesznie.

Przewieziony ładunek pocztowy po wylądowaniu balonu o godz. 8.05 na polach w okolicy Włoszakowic został przekazany przez upoważnionego członka załogi Stefana Grysa do najbliższej miejsca lądowania balonu placówki pocztowej, którą był Urząd Pocztowy 64-140 Włoszakowice. W placówce pocztowej przesyłki podlegały dalszemu opracowywaniu poprzez ostemplowanie datownikiem eksploatacyjnym z hasłem Włoszakowice 16.09.2016 i z inicjałami AF między dwoma gwiazdkami oraz stemplem informacyjnym o treści: ”PRZEWIEZIONO BALONEM SP-BVS „AKWAWITpilot: Bogdan Prawicki, członek załogi Stefan Grys”.

Wydawnictwa okolicznościowe wydane przez  PZF Koło Miejskie w Lesznie i Pocztę Polską S.A.:  1  MójZNACZEK- znak opłaty pocztowej w arkuszu 9 znaczkowym. Osiem znaczków z wizerunkiem Edmunda Jankowskiego - honorowego członka PZF oraz jeden znaczek z wizerunkiem inicjatorów balonowego Pucharu Leszna  – Bogdana Prawickiego i Stefana Grysa.
Znaczki wydane w 101 arkuszach wg projektu Lecha Woźnego.

 

15

 

2.Specjalne karnety :
- format 3xA5 ze znaczkiem 90. Rocznica urodzin E, Jankowskiego nakład 50 szt.
- format 3xA5 ze znaczkiem Inicjatorzy Balonowego Pucharu Leszna nakład 10 szt.
- format 2xA4 z arkuszem wydawniczym „Spersonalizowany znak opłaty pocztowej nakład 20 szt.
Karnety okolicznościowe A5 zawierają kartkę, kopertę i 3 szt.  „MojegoZNACZKA”. Karnet formatu A4 zawiera arkusz wydawniczy „MojegoZNACZKA” . Projekty karnetów wykonał Lech Woźny, opracowała graficznie Agata Borowiec.

 

16

 

17

 

3. Okolicznościowe koperty bez nadrukowanego znaku opłaty pocztowej wydane  w nakładzie 250 szt. Projekt koperty przygotowali i opracowali graficznie: Lech Woźny i Sławomir Tomków.

 

18

 

4. Okolicznościowa kartka pocztowa bez nadrukowanego znaku opłaty pocztowej wydana w nakładzie 500 sztuk. Projekt kartki przygotowali i opracowali graficznie: Lech Woźny i Sławomir Tomków.

 

19

 

5. Z okazji organizowanej Poczty Balonowej 16 września 2016 roku stosowany był okolicznościowy kasownik projektu Sławomira Tomkowa.

Opracowywaniem przesyłek filatelistycznych przeznaczonych do przewozu pocztą specjalną zajmowali się: asystent UP Leszno 1 Katarzyna Henczak, członkowie Koła PZF w Lesznie prezes Lech Woźny, skarbnik Tadeusz Posikata i Sławomir Tomków oraz naczelnik UP Leszno 1 Ewa Kożuchowska.

 

20

 

34

 

57

 

35a

 

33

 


 

 

 

 

21

 

22

 

23

 

24

 

25

 

26

 

27

 

28

 

29

 

30

 

31

 

32

 


 

 

 

 

Nie wiem kto bardziej oczekiwał na to by żona przeszła na emeryturę. Chyba ja. Jednak obcowanie we dwoje, bez żadnych zobowiązań, to jest to na co człowiek czeka prawie połowę życia. A jednak jesień życia we dwoje jest piękna. Lata na emeryturze wcale nie muszą być szare i smutne. Pozytywne nastawienie do życia to znaleźć w każdej sytuacji piękno. Dlatego uczciłem przejście żony na emeryturę pocztą balonową. Moje osobiste zdanie, może bardzo osobiste na temat jesieni życia, to jest takie, kiedy człowiek jest coraz starszy, to jest bliżej Pana Boga.

 

36

 

37

 

Następny temat, który postanowiłem uczcić pocztą balonową to jest zdrowie wnuczki. Sprzęt, który został zakupiony ze składek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zdaje swój egzamin.W jednym ze szpitali, w którym jeden ze sprzętów się znajduje i z którego wnuczka skorzystała, znacznie podbudował jej zdrowie.


Wielkie dzięki Panie Jerzy Owsiak za te akcje, dzięki którym szpitale otrzymują drogi i bardzo pożyteczny sprzęt, a nie byłoby ich stać na samodzielne zakupy. Działalność Jurka Owsiaka w kontekście WOŚP dowodzi tylko, że przeszło dwadzieścia lat mamy chory system, którego politycy nie potrafią zmienić. I to nie jest jednodniowa akcja, bo przygotowanie do niej trwa cały rok. Akcja ta pociąga za sobą miliony ludzi, w tym bardzo dużo młodzieży pozytywnie już nastawionych do życia.


Ale nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy żyją taką nienawiścią, nie tylko do Pana Jerzego ale jako człowiek człowiekowi. Dla mnie to są osoby niedojrzałe emocjonalnie, z całkowitym brakiem kultury osobistej, bez względu na status społeczny. Zapewne przeciwne zdanie mają setki tysięcy chorych dzieci, których życie zostało uratowane za sprawą zakupionego nowoczesnego sprzętu medycznego. Do tej nienawiści międzyludzkiej, może i nie tylko napisałem rozprawkę, w tejże witrynie, w menu witryny "Humor z balonem" strona 4, artykuł nosi tytuł "Ucieczka w nieznane". Mam też bardzo osobiste zdanie o takich ludziach przepełnionych nienawiścią, a mianowicie: "Jeżeli masz w nienawiści swego brata, to z takim człowiekiem się diabeł brata." i to jak pisałem bez względu na status społeczny. Dla mnie Pan Jezy Owsiak powinien zostać Bohaterem narodowym w pozytywnym tego słowa znaczeniu.


Panie Jerzy od przyszłej akcji WOŚP ofiara mojej żony i moja wzrasta podwójnie. Niech te szpitale korzystaja z tak profesjonalnego sprzętu zakupionego ze składek.

 

Poczta Polska wydała bardzo ciekawy arkusik i karnet na XXIV Finał WOŚP. Pozwoliłem sobie ten karnet rozłożyć na czynniki pierwsze, by go w całości pokazać.

 

38

 

39

 

40

 

41

 

42

 

43

 

 

44

 

45

 

46

 


 

 

 

 

47

 

48

 

49

 

50

 

51

 

52

 

I kolejna rocznica, którą chciałem uczcić to jest 80. rocznica wprowadzenia do obiegu pierwszych znaczków Poczty Balonowej, co opisałem w artykule w Menu witryny "Balony w okresie międzywojennym", artykuł "Gordon Bennett 1936".

 

53

 

54

 

Kolejnym tematem jest 90. rocznica pierwszej polskiej Poczty Balonowej, której również walory starałem się zebrać i opisać w artykule w Menu witryny "Balony w okresie międzywojennym", artykuł "II KRAJOWE ZAWODY BALONÓW WOLNYCH O PUCHAR IM. PŁK. ALEKSANDRA WAŃKOWICZA ".

 

55

 

56