Menu Content/Inhalt

Spis treści

"Poczta Balonowa" z okazji Jubileuszu ZST w Lesznie

 

W dniu 2 pażdziernika 2015 roku w Lesznie zorganizowana została "Poczta Balonowa' z okazji Jubileuszu 50 Lat Zespołu Szkół Technicznych im. 55 Poznańskiego Pułku Piechoty w Lesznie.
Wielkie słowa uznania i myślę nie tylko ode mnie ale i od innych aerofilatelistów zbierajacych poczty balonowe za wielkie zaangażowanie prawie rok rocznie w organizacji tych poczt. Chyba nie bez kozery,  mój artykuł z pocztą balonową w 2011 roku zatytułowałem "Niezawodne Leszno".
Wieloletnie zaangażowanie osób, prawie niezmiennych, dają wspaniałe odzwierciedlenie w walorach filatelistycznych czy stemplach okolicznościowych. I osoby te staram się wyróżniać zbierając ich podpisy czy autografy i od pewnego czasu daje mi to satysfakcję. Inni zbierają autografy celebrytów a ja autografy ludzi pracy zaangażowanych w realizowanie poczty specjalnej. A nie jest to łatwa sprawa zorganizowanie takiej poczty.
Ponadto cieszy fakt, że autografy tych osób zostają przewiezione balonem. Poniżej autografy moich "leszczyńskich cebebrytów".
Państwo: Lech Woźny, Tadeusz Posikata, Sławomir Tomków, Katarzyna Henczak, Ewa Kożuchowska.

 

1

 

2

 

Organizacji poczty balonowej na płycie stadionu im. Alfreda Smoczyka w Lesznie towarzyszyli m.in: pilot szybowcowy Józef Młocek, Naczelnik Poczty Leszno 1 Ewa Kożuchowska, Przewodniczący Rady Miasta Sławomir Szczot, skarbnik Koła PZF w Lesznie Tadeusz Posikata. Liczni przybyli nauczyciele ZST w Lesznie.

 

3

 

Na szczególną uwagę zasługuje postać Pana Lecha Woźnego głównego "sprawcę" wszelkich poczt specjalnych w Lesznie. Myślę, że kilka słów z bardzo bogatego życiorysu można wyodrębnić.
Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za prace zawodową i działalność społeczną min,: Brązowym, srebrnym i złotym krzyżem zasługi,
Brązową, srebrną i złotą odznaką Polskiego Związku Filatelistów,/ organizacja licznych wystaw i pokazów filatelistycznych, opracowywanie zbiorów oraz projekty kart , kopert pocztowych  i znaczków pocztowych związanych z historią m. Leszna oraz odbywającymi się ważnymi wydarzeniami sportowymi i kulturalnymi w regionie.
Złoty medal za zbiór Zarys Historii Poczty w Lesznie na XXI Ogólnopolskiej Wystawie Filatelistycznej w Warszawie 2014 r.
Ponadto czołowy zawodnik kraju w BADMINTONIE w latach 1963-1973.: dwukrotnie mistrz
Polski w grze podwójnej, 2 razy drugi  wicemistrz w grze pojedynczej , 3 miejsce na turnieju Asów w Warszawie 1965 r.
Członek  i działacz Polskiego Związku Filatelistów (od 1986 wiceprezes a od 2010  prezes Koła PZF w Lesznie, w latach 1997 do 2014 czł. Zarządu Okręgu Wielkopolskiego PZF w Poznaniu).
A szczególnie zaangażowany w tę pocztę balonową, gdyż był wychowankiem Zespołu Szkół Techniczych a później prawie 25 lat jej wykładowcą.


Redaktor TV Leszno Pani Aneta Tomczyk rozmawia przed startem balunu z "Pocztą Balonową" z Panem Lechem Woźny.

 

3a

 

Organizatorami “Poczty Balonowej” byli: Biuro Marketingu i Filatelistyki, Regionalny Koordynator ds. Filatelistyki w Poznaniu, Urząd Pocztowy Leszno 1, Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Zespołu Szkół Technicznych w Lesznie, Koło Polskiego Związku Filatelistów w Lesznie i Leszczyński Klub Balonowy w Lesznie.
Regulamin przewozu poczty zatwierdzony został przez Biuro Marketingu i Filatelistyki w dniu 19 czerwca 2015 roku.
Do przewozu “Pocztą Balonową” zostały dopuszczone listy priorytetowe i ekonomiczne krajowe i zagraniczne, nierejestrowane i polecone oraz kartki pocztowe opłacone zgodnie z obowiązującymi cennikami za usługi pocztowe w obrocie krajowym i zagranicznym.
Łącznie do przewozu balonem przygotowano 529 przesyłek w tym:
Przesyłek poleconych 52 sztuki, z czego:
przesyłek krajowych priorytetowych były 4 sztuki,
przesyłek krajowych ekonomicznych 47 sztuk,
Przesyłek zwykłych 477 sztuk, z czego:
przesyłek krajowych było 448 sztuk,
w tym priorytetowych 49 sztuk, ekonomicznych 397 sztuk;
Przesyłek zagranicznych priorytetowych było 31 sztuk. Przesyłki pocztowe zostały oznaczone kolejnym numerem oraz ostemplowane datownikiem okolicznościowym z hasłem: “50 Lat Zespołu Szkół Technicznych im. 55 POZNAŃSKIEGO PUŁKU PIECHOTY 1965-2015   02.10.2015 LESZNO 1”, a listy polecone dodatkowo oklejone nalepką polecenia “R”.
Po opracowaniu przesyłek sporządzono odsyłkę listową, którą naczelnik Urzędu Pocztowego nr 1 w Lesznie Ewa Kożuchowska wydała upoważnionemu członkowi załogi balonu Lechowi Woźnemu Prezesowi Koła PZF w Lesznie celem przewiezienia ich Pocztą Balonową.

 

4

 

5

 

6

 

7

 

8

 

9