Menu Content/Inhalt

Spis treści

 

 

 

 

 

Na pamiątkę 225 rocznicy przelotu balonowego pierwszego Polaka Jana Potockiego 14 maja 1790 roku, Poczta Polska spod łańcuckiego zamku odprawiła w dniu 25 czerwca 2015 roku pocztę balonową. Start balonu odbył się w ramach obchodów organizowanego przez Muzeum-Zamek w Łańcucie Jubileuszu Jana Potockiego.

Poczta balonowa była częścią obchodów jubileuszu, a wspominając wydarzenie lotu pierwszego Polaka balonem wzbudziło to wówczas największą sensacją dla Warszawy. Był lot Blancharda w obecności króla z pierwszym Polakiem w koszu balonu. W tym dniu zebrały się niezliczone tłumy na ulicy Senatorskiej i przyległych do niej ulic. 14 maja 1790 roku w Warszawie z ogrodu pałacowego Mniszków wzleciał balon gazowy, na którego pokładzie znajdowali się: J. P. Blanchard z pisarzem, uczonym i podróżnikiem – Janem Potockim (1761-1815). Jan Potocki zabrał ze sobą służącego Turka Ibrahima i białego pudla. Aeronauci wznieśli się na wysokość 2 500 m i po półgodzinnym locie wylądowali na Woli.

Podróż trwała krótko, ponieważ Potocki chciał jeszcze zdążyć na posiedzenie Sejmu, a było to w okresie Sejmu Czteroletniego.

Król Stanisław August na pamiątkę wzlotów balonowych Blancharda w Warszawie kazał wybić medal z popiersiem francuskiego aeronauty i łacińskim napisem: "Nieustraszony nie lęka się losu Ikara".

Ale nie tylko ciekawostką z Łańcuta był lot balonowy, należy tu również wspomnieć o grze w polo, gdzie historia polo w Polsce rozpoczęła się własnie w Łańcucie w roku 1911. W roku 2011 minęło 100 lat od pierwszych rozgrywek. Uroczyste obchody 100 lecia polo w Polsce rozpoczęły się 11 czerwca 2011 w Muzeum-Zamku w Łańcucie. W Stajni Zamkowej Dyrektor Muzeum Wit Karol Wojtowicz i Kustosz Aldona Cholewianka-Kruszyńska dokonali otwarcia dwóch wystaw Polo w Łańcucie i Hippika w ordynacji łańcuckiej.

1

Z tej okazji została wydana kartka pocztowa i stempel okolicznościowy, którą to po długim poszukiwaniu kupiłem i znajdzie ona miejsce w moim zbiorze.

2

Organizatorami "Poczty Balonowej" byli: Regionalny koordynator ds. Filatelistyki w Krakowie, Region Sieci w Rzeszowie oraz Muzeum. Przesyłki zostały ostemplowane datownikiem okolicznościowym wydanym z okazji Jubileuszu Jana Potockiego oraz stemplem z hasłem: "Poczta Balonowa Jubileusz Jana Potockiego Muzeum – Zamek w Łańcucie" istemplem informacyjnym o treści: "Przewieziono Balonem". Jak każdy pilot balonowy przewożący pocztę balonową swoim stemplem z nazwą balonu.

Poczta Polska wydała na okoliczność "Jubileuszu Jana Potockiego" arkusik znaczków z podobizną Jana Potockiego, kopertę FDC oraz katkę pocztową beznominałową. Stosowany z tej okazji stempel okolicznościowy posłużył do ostemplowania przesyłek poczty balonowej.

3

4

4a

Dzięki niezawodnej jak zwykle Pani Bogusławie Konieczny - Regionalny Koordynator ds. Filatelistyki w Krakowie - Biuro Marketingu i Filatelistyki otzrymałem nie tylko informacje o ilości przesyłek ale i zdjęcia. Dziękuję.

Do przelotu balonem przyjęto następujące przesyłki:
-nierejestrowane krajowe EK-241 szt
-nierejestrowane krajowe PR-32 szt
-nierejestrowane zagraniczne EK-6 szt
-nierejestrowane zagraniczne PR-80 szt
-polecone krajowe EK-29 szt
-polecone krajowe PR-13 szt
Razem: 401 szt

Panie z Urzędu Pocztowego w Łańcucie Beata Janusz i Ewa Tendaj nie tylko prowadziły stoisko pocztowe przed lotem balonowym, gdzie każdy mógł zakupić kartkę, znaczek czy arkusik i przesłać balonem w adresowe miejsce, ale również te przesyłki przygotowały do lotu balonowego.

5

6

7

Balon SP-BDH Montgolfier. Replika pierwszego balonu, który uniósł ludzi, pięknie się prezentował na tle zamku.. Wyprodukowany w roku 2009 w czeskiej firmie Kubicek Balloons. Własność polskiej firmy Roleski - wiodącego producenta sosów zimnych. Pojemność 2850. Maksymalna masa startowa 900 kg.

8

9

10


 

 

 

 

I te same Panie z Urzędu Pocztowego w Łańcucie, które prowadziły stoisko pocztowe: Beata Janusz i Ewa Tendaj przekazały pilotowi balonowemu Panu Krzysztofowi Rękas pocztę balonową. Panu Krzysztofowi, który już kilka razy przewiózł pocztę balonową jestem bardzo wdzięczny za wciąż miłą wspólpracę.

11

 

 

Start : Łańcut godz. 18:27 / lądowanie: Markowa 19:31
Pilot ; Krzysztof Rękas w koszu : Panie Małgorzata Omilanowska minister kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zuzanna Przypkowska szefowa biura minister. Lot koordynowany z wieżą lotniska w Jasionce. Ze względu na ruch w powietrzu, lot wykonywany do wysokości 300 m nad terenem. Po lądowaniu 
(ze względu na nieczynne o tej godzinie pobliskie urzędy pocztowe ) przesyłki przekazano do Urzędu Pocztowego przy ul Adama Asnyka w Rzeszowie.

12

I już moment oderwania się od ziemi. Zdjęcie w ramce muzealnej stosownie do sytuacji.

13

14

15

16

17

18


 

 

 

 

Jak piszę niemal w każdym artykule najbardziej cieszą te przesyłki, które zawierają autografy osób przyczyniających się do powstania danej poczty balonowej. W tym przypadku Pana Dyrektora Zamku w Łańcucie: Wit Karol Wojtowicz i Kustosza Zamku: Pani Aldona Cholewianka – Kruszyńska opiekująca się również Działem Pojazdów Konnych

Liczyłem na jeszcze jeden autograf Pani Elżbiety Kluz , bez której nie miałbym tej przesyłki z autografami i wielu wiadomości z imprezy łańcuckiej. Skromność Pani Elżbiety nie pozwoliły Jej podpisać się przy tak znakomitych postaciach, rzadka to dzisiaj cecha, ale jakże potrzebna. Pozazdrościć tylko innym dyrektorom takiego pracownika.

Pani Elżbieto ja i tak specjalnie przyjadę do Pani po ten autograf. Dziękuję za miłą współpracę.

19

20

Koperta ze znaczkiem upamiętniającym Jana Potockiego (z przekroczoną frankaturą).

21

Znaczek z 1984 roku z serii "Rozwój lotnictwa polskiego" przedstawiający "Pierwszy balon" w/g drzeworytu St. Ostoi Chrostowskiego. 14 maja 1790 roku, pierwszy lot załogowy Jean Pierre Blancharda i Jana Potockiego. Znaczek ten znalazł również zastosowanie na mojej przesyłce balonowej z Łańcuta. Po tylu latach w końcu doczekał się właściwego swojego miejsca.

22

Na swoich kopertach do przewozu balonem wykorzystałem rysunki z konkursu skierowanego do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat. Dzięki Panu Dyrektorowi Zamku w Łańcucie otrzymałem kilkadziesiąt tych rysunków, a przedstawione na kopertach były przypadkowo wybierane, gdyż wszystkie są wspaniałe.

Regulamin konkursu plastycznego 2014 r. mówi, że z chwilą nadesłania praca plastyczna przechodzi na własność Organizatora, który zastrzega sobie prawo do nieodpłatnego ich wykorzystywania (druku w dowolnej liczbie publikacji i w dowolnym nakładzie, publikacji w Internecie oraz innych formach utrwaleń, nadających się do rozpowszechniania itp.). Ja takie pozwolenie od Pana Dyrektora otrzymałem, któremu bardzo dziękuję, gdyż prace dzieci odzwierciedlają prawdziwe odczucia na temat danej kwestii.

Wszystkie te rysunki są ostemplowane stemplem w/g projektu Pani Moniki Reich z Leszna, która na tę okoliczność wykonała projekt stempla okolicznościowego, nie ma on mocy urzędowej, ale jakże okazały wspaniale prezentuje się na przesyłkach.

23

24

26

27

28

29


 

 

 

 

30

31

32

33

34

35

36

37

25

Może nie byłoby w tym nic dziwnego, bo każdy może sobie poczytać o Janie Potockim, ale ze względu na balonowy datownik czyli logo Roku Potockiego uwidoczniony na "afiszu" to zaproszenie na wystawę, za zgodą portalu literackiego booklips.pl. przedstawię.

38

 Pierwszy balon 1784 - J. Śniadecki - Pierwszy start w Polsce - P. Blanchard, J. Potocki.

39