Menu Content/Inhalt

Spis treści

 

 

 

 

 

Na pamiątkę 225 rocznicy przelotu balonowego pierwszego Polaka Jana Potockiego 14 maja 1790 roku, Poczta Polska spod łańcuckiego zamku odprawiła w dniu 25 czerwca 2015 roku pocztę balonową. Start balonu odbył się w ramach obchodów organizowanego przez Muzeum-Zamek w Łańcucie Jubileuszu Jana Potockiego.

Poczta balonowa była częścią obchodów jubileuszu, a wspominając wydarzenie lotu pierwszego Polaka balonem wzbudziło to wówczas największą sensacją dla Warszawy. Był lot Blancharda w obecności króla z pierwszym Polakiem w koszu balonu. W tym dniu zebrały się niezliczone tłumy na ulicy Senatorskiej i przyległych do niej ulic. 14 maja 1790 roku w Warszawie z ogrodu pałacowego Mniszków wzleciał balon gazowy, na którego pokładzie znajdowali się: J. P. Blanchard z pisarzem, uczonym i podróżnikiem – Janem Potockim (1761-1815). Jan Potocki zabrał ze sobą służącego Turka Ibrahima i białego pudla. Aeronauci wznieśli się na wysokość 2 500 m i po półgodzinnym locie wylądowali na Woli.

Podróż trwała krótko, ponieważ Potocki chciał jeszcze zdążyć na posiedzenie Sejmu, a było to w okresie Sejmu Czteroletniego.

Król Stanisław August na pamiątkę wzlotów balonowych Blancharda w Warszawie kazał wybić medal z popiersiem francuskiego aeronauty i łacińskim napisem: "Nieustraszony nie lęka się losu Ikara".

Ale nie tylko ciekawostką z Łańcuta był lot balonowy, należy tu również wspomnieć o grze w polo, gdzie historia polo w Polsce rozpoczęła się własnie w Łańcucie w roku 1911. W roku 2011 minęło 100 lat od pierwszych rozgrywek. Uroczyste obchody 100 lecia polo w Polsce rozpoczęły się 11 czerwca 2011 w Muzeum-Zamku w Łańcucie. W Stajni Zamkowej Dyrektor Muzeum Wit Karol Wojtowicz i Kustosz Aldona Cholewianka-Kruszyńska dokonali otwarcia dwóch wystaw Polo w Łańcucie i Hippika w ordynacji łańcuckiej.

1

Z tej okazji została wydana kartka pocztowa i stempel okolicznościowy, którą to po długim poszukiwaniu kupiłem i znajdzie ona miejsce w moim zbiorze.

2

Organizatorami "Poczty Balonowej" byli: Regionalny koordynator ds. Filatelistyki w Krakowie, Region Sieci w Rzeszowie oraz Muzeum. Przesyłki zostały ostemplowane datownikiem okolicznościowym wydanym z okazji Jubileuszu Jana Potockiego oraz stemplem z hasłem: "Poczta Balonowa Jubileusz Jana Potockiego Muzeum – Zamek w Łańcucie" istemplem informacyjnym o treści: "Przewieziono Balonem". Jak każdy pilot balonowy przewożący pocztę balonową swoim stemplem z nazwą balonu.

Poczta Polska wydała na okoliczność "Jubileuszu Jana Potockiego" arkusik znaczków z podobizną Jana Potockiego, kopertę FDC oraz katkę pocztową beznominałową. Stosowany z tej okazji stempel okolicznościowy posłużył do ostemplowania przesyłek poczty balonowej.

3

4

4a

Dzięki niezawodnej jak zwykle Pani Bogusławie Konieczny - Regionalny Koordynator ds. Filatelistyki w Krakowie - Biuro Marketingu i Filatelistyki otzrymałem nie tylko informacje o ilości przesyłek ale i zdjęcia. Dziękuję.

Do przelotu balonem przyjęto następujące przesyłki:
-nierejestrowane krajowe EK-241 szt
-nierejestrowane krajowe PR-32 szt
-nierejestrowane zagraniczne EK-6 szt
-nierejestrowane zagraniczne PR-80 szt
-polecone krajowe EK-29 szt
-polecone krajowe PR-13 szt
Razem: 401 szt

Panie z Urzędu Pocztowego w Łańcucie Beata Janusz i Ewa Tendaj nie tylko prowadziły stoisko pocztowe przed lotem balonowym, gdzie każdy mógł zakupić kartkę, znaczek czy arkusik i przesłać balonem w adresowe miejsce, ale również te przesyłki przygotowały do lotu balonowego.

5

6

7

Balon SP-BDH Montgolfier. Replika pierwszego balonu, który uniósł ludzi, pięknie się prezentował na tle zamku.. Wyprodukowany w roku 2009 w czeskiej firmie Kubicek Balloons. Własność polskiej firmy Roleski - wiodącego producenta sosów zimnych. Pojemność 2850. Maksymalna masa startowa 900 kg.

8

9

10