Menu Content/Inhalt

Spis treści

Przy akompaniamencie orkiestr dętych oficjalnie otwarte zostały Dni Gorlic i zainaugurowane obchody 100-lecia Bitwy Gorlickiej. Gorliczanie podziwiali musztrę paradną w wykonaniu mundurowych ze Straży Granicznej w Nowym Sączu. Na rynku zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne, które wzięły udział w widowisku w Sękowej.

4

5

6

Bitwa pod Gorlicami uchodzi za jedną z największych, a zarazem najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej. Natomiast Operacja Gorlicka wpłynęła w znaczący sposób na losy wojny, a w konsekwencji na możliwość odrodzenia się Państwa Polskiego.


Zabójstwo arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie 28 czerwca 1914 r. stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu konfliktu zbrojnego. Państwa europejskie przygotowywały się do wojny już od wielu lat. Ustalony podział kontynentu na państwa wchodzące w skład tzw. Trójprzymierza i Trójporozumienia dał o sobie znać miesiąc później. 28 lipca rozpoczęła się wojna zwana przez ówczesnych Wielką, Światową lub Wszechświatową.


Program obchodów jubileuszu był przeogromny i bardzo bogaty w wydarzenia. Wspomnę tylko kilka z nich:


1. Międzynarodowa konferencja poświęcona działaniom lotnictwa wojskowego Austro-Węgier na froncie wschodnim Wielkiej Wojny, przybliżyła znaczenie lotnictwa podczas I wojny światowej oraz bitwy gorlickiej. Była także okazją do przypomnienia postaci pochodzącego z podgorlickiej Mszanki prof. Franciszka Janika – konstruktora samolotów, pilota i zwycięzcy wielu zawodów balonowych.
2. Konkursy tematyczne dotyczące 100. rocznicy bitwy pod Gorlicami były realizowane w ramach przedsięwzięcia „Rozwinąć skrzydła, pamiętając o przeszłości”. Motywami przewodnimi konkursów były ojczyzna i słowa św. Jana Pawła II: „Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam, mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym…”.
3. Koncert artystów inspirujących się muzyką tradycyjną narodów, które brały udział w bitwie gorlickiej.
4. Konferencja naukowa obejmował różnorodne aspekty bitwy gorlickiej oraz operacji gorlicko-tarnowskiej, była mowa także o wojennych nekropoliach, w tym o ich architekturze i działaniach konserwatorskich.
5. Na cmentarzu nr 91 w Gorlicach, w miejscu wiecznego spoczynku niemal tysiąca żołnierzy, przedstawiciele różnych wyznań odmówili modlitwę ekumeniczną w intencji poległych w bitwie pod Gorlicami.
6. Przemarsz ulicami miasta oddziałów rekonstrukcji historycznej w mundurach formacji biorących udział w bitwie pod Gorlicami. Rekonstruktorom towarzyszyć będą orkiestry wojskowe z Austrii, Czech, Niemiec, Polski i Węgier.
7. Pokaz musztry paradnej w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej z Austrii, Niemiec, Rosji, Węgier oraz innych państw zamieszkiwanych przez narody, które brały udział w bitwie gorlickiej. Członkowie poszczególnych grup ubrani w mundury formacji uczestniczących w bitwie pod Gorlicami w 1915 roku zaprezentowali na gorlickim Rynku charakterystyczne dla reprezentowanego oddziału elementy treningu wojskowego – przemarsze, pokazy z bronią itp.
8. Orkiestra wraz z solistami zaprezentowała pieśni i piosenki patriotyczne: Warszawiankę, Marsz Pierwszej Brygady, Przybyli ułani pod okienko i wiele innych.
9. Koncert poświęcony żołnierzom poległym podczas bitwy gorlickiej i na wszystkich frontach I wojny światowej oraz ówczesnej tragedii ludności Gorlic.
10. Uczestnicy marszu przeszli na cmentarze wojenne w swoich miejscowościach, aby uczcić pamięć poległych i oddać im hołd.
11. Pokaz repliki pierwszego balonu braci Montgolfier w formie rekonstrukcji przygotowań do startu. Pokaz wykonała ekipa lotnicza w kostiumach z epoki, z towarzyszeniem rekwizytów, efektów pirotechnicznych i stylowej muzyki.

Dla mnie najistotniejszą sprawą obchodów rocznicowych była poczta balonowa. Zresztą "Gorlicka Poczta Balonowa" weszła już w stały repertuar obchodów rocznicowych. Wszystki te poczty są opisane na mojej stronie internetowej, a poniżej przedstawię kilka walorów z wcześniejszych obchodów, a które to nie są umieszczone w poszczególnych artykułach.

7

8

9

Gorlice, stadion OSiR 2 maja 2015 r. Godz. 18,55 nastąpił start balonu z pocztą balonową. Lądowanie 19,10 Gorlice okolice ul. Dukielskiej. Balon przewożący pocztę był jednocześnie "Lisem" w konkurencji polegającej na ściganiu go przez kolejne balony. Udział wzięło 6 balonów. Tą konkurencję wygrał Mirosław Rękas na balonie SP- BAS 'Mrówka" . Pilot oznaczył swoją pozycję nad lisem zrzucając na ziemię marker. Po zmierzeniu odległość pomiędzy lisem a markerem wyniosła 24m.

I tu wielkie podziękowania dla Panów: Ireneusza Brach Naczelnika UP Gorlice 1 oraz jak zwykle niezawodnemu pilotowi. instruktorowi balonowemu Krzysztofowi Rękas, który już kilka razy przewoził pocztę balonową, za pomoc w realizacji tego artykułu poprzez zdjęcia i opisy. Dzięki takim ludziom może istnieć ta strona internetowa, będąca pomocą dla wielu aerofilatelistów, a co i ostatnio zauważyłem młodych adeptów tego zbieractwa.

Załoga balonu:

Krzysztof Rękas – pilot;

Paweł Grzebyk – nawigator;

Naczelnik Urzędu Pocztowego w Gorlicach Ireneusz Brach;

Balon:

SP-BDH Montgolfier. Replika pierwszego balonu który uniósł ludzi. Wyprodukowany w roku 2009 w czeskiej firmie Kubicek Balloons. Własność polskiej firmy Roleski - wiodącego producenta sosów zimnych. Pojemność 2850. Maksymalna masa startowa 900 kg.

Przesyłki przygotowywali do wysyłki: kontroler - Ewa Ciastoń, asystent - Grzegorz Rodzinka.

Upoważnionym pracownikiem do przekazania przesyłek pilotowi był asystent Grzegorz Rodzinka.

Pocztą Balonową przesłano 425 przesyłek, w tym:
- kartki pocztowe ekonomiczne - 161szt
- kartki pocztowe priorytetowe - 71szt
- przesyłki listowe zwykłe ekonomiczne krajowe - 106szt
- przesyłki listowe zwykłe priorytetowe krajowe - 16szt
- przesyłki polecone ekonomiczne krajowe - 38szt
- przesyłki polecone priorytetowe krajowe - 7szt
- przesyłki listowe zwykłe ekonomiczne zagr. - 1szt
- przesyłki listowe zwykłe priorytetowe zagr. - 17szt
- kartka zwykła priorytetowa zagr. - 8szt

Pierwotnie lot miał się odbyć o godz. 6-tej rano, lecz ze względu na padający deszcz, lot przełożono na godziny wieczorne. Aura nie sprzyjała lotowi. Wiał mocny wiatr.

10

11

12

13

14

15

16

17

18