Menu Content/Inhalt

Spis treści

POCZTA BALONOWA W PRZEMYŚLU

 

 

 

Bardzo cieszy fakt, że 100 rocznicę walk o Twierdzę uczczono w Przemyślu pocztą balonową, która również jest 99 rocznicą pierwszej poczty balonowej z oblężonego Przemyśla. Dokładnie opisałem poczty: samolotowe i balonowe z oblężonego Przemyśla na poniższej stronie internetowej
http://epopejabalonowa.pl/balony-w-okresie-miedzywojennym/twierdza-przemysl Po wejściu w menu witryny na tytuł "Balony w okresie międzywojennym", pod spodem jest artykuł "Twierdza Przemyśl". Wystarczy kliknąć. Na siedmiu stronach opisane poczty: samolotowe, balonowe i pamiątki.

O Twierdzy Przemyśl, jej fortach, oblężeniu napisano bardzo wiele publikacji. I nie sposób sprowadzić całego materiału do niniejszego artykułu oraz który postanowiłem w poprzednim artykule ograniczyć do łączności żołnierzy twierdzy ze światem zewnętrznym, jak również pamiątek, które zostały wydane od 1915 roku i do chwili obecnej ich transport z Twierdzy Przemyśl jest kontynuowany.

Także w tym artykule ograniczę się tylko do poczty balonowej, która odbyła się 20 lipca 2014 roku. Organizatorami „Poczty Balonowej‘’ byli: Biuro Marketingu i Filatelistyki, Regionalny koordynator ds. Filatelistyki, Region Sieci w Rzeszowie oraz Urząd Miasta Przemyśl.
Była to jedna z wielu imprez związanych z 100 rocznicą walk o Twierdzę.

Poczta Polska wydała z tej okazji dwa wzory kartek korespondentek oraz arkusik znaczków personalizowanych tzw. "Mój znaczek". Ja osobiście do zbioru dołączyłem inną równiez kartkę wydaną także przez Pocztę Polską a mianowicie "Święto Fajki". która to po opracowaniu została przewieziona balonem. Święto Fajki wpisało się na stałe w klimat miasta Przemyśla i weszło do kalendarza imprez w Przemyślu. Rok rocznie przyjeżdżają miłośnicy fajek by wziąć udział w świętowaniu turnieju wolnego palenia fajki oraz imprezach towarzyszących. Przemyśl jest Stolicą Polskiej Fajki, a przemyska fajka stała się regionalnym produktem. Wielogodzinna impreza jest okazją dla rzemieślników którzy mają możliwość zaprezentowania swoich wyrobów, a tym samym upowszechniania przemyskiego rękodzieła artystycznego, które ma ponad 100 letnią tradycję.

Image

Image

Image

Image

Natomiast Urząd Miasta w Przemyślu wydał kopertę okolicznościową i arkusiki w ilości 51 sztuk.

Image

Image