Menu Content/Inhalt

Spis treści

 

 

 

 

 

 

Po wielu dziesiątkach lat organizatorzy tarnowscy reaktywowali "Pocztę Balonową" i mam głęboką nadzieję, że to nie jednorazowy przypadek, ale wejdzie to już w harmonogram corocznych zadań kompetentnych osób.


Najprzód, zanim omówię tę pocztę chciałbym opisać dwa niezwykłe wydarzenia na skalę światową związane z Mościckim Klubem Balonowym.


Ekipa w składzie: Krzysztof Rękas, Mirosław Rękas, Jacek Czaja, Piotr Słomki, Paweł Orłowski, Paweł Pawłowski postanowili zwrócić na siebie uwagę potencjalnego sponsora w celu zakupienia balonu. Chcieli  wykorzystać ogromną wartość reklamową balonu. Pomysł podziemnego lotu balonem zrodził się w 1998 roku. Po zbadaniu kilku kopalni, jaskiń i elektrowni największe możliwości dawała kopalnia soli w Wieliczce. Po wielu rozmowach z dyrekcją kopalni, Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach, z Księgą Rekordów Guinnessa lot doszedł do skutku.


Pomysłodawcy wybrali najwyższą na trasie turystycznej komorę imienia Stanisława Staszica. Wyrobisko o wysokości 36 metrów idealnie nadawało się do zrealizowania tego nietypowego pomysłu. Balon, którym śmiałkowie wznieśli się do góry, miał średnicę 14 metrów, wysokość 18 m i napełniany był powietrzem ogrzewanym do temperatury 65°C. By zminimalizować zużycie tlenu w komorze i zredukować ilość spalanych gazów, balon zaczęto napełniać zimnym powietrzem, dopiero później ogrzewano je za pomocą elektrycznych dmuchaw.


Balon wzniósł się na wysokość 2m 13cm i przez 4 minuty unosił się w locie swobodnym 125 m pod powierzchnią ziemi. Ustanowiony został rekord świata w starcie do lotu swobodnego z najniższego poziomu.


W maju 2000 roku pilot balonowy Krzysztof Rękas jako pierwszy człowiek wykonał lot balonem pod ziemią i  zostało to wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa.

Image

Za pośrednictwem PAP, licznych stacji telewizyjnych, radia i prasy, informacja o locie została rozpowszechniona na całym świecie. Podziemny lot balonem, pomyślany jako swoisty żart, przyniósł Trasie Turystycznej "Wieliczka"S.A. i sponsorowi "FIRMIE ROLESKI" bardzo konkretne i poważne korzyści reklamowe.


Krzysztof Rękas balonami lata od 1995 roku. Wcześniej latał na szybowcach i na paralotniach - w czasach gdy paralotniarstwo było jeszcze w powijakach. Ma na koncie około 300 lotów na różnych typach balonów na ogrzane powietrze. Szkolił pilotów i załogi w Tarnowie i Toruniu. W Centralnej Szkole Szybowcowej w Lesznie prowadził zajęcia z meteorologii dla kandydatów na aeronautów. Jest współautorem rekonstrukcji "Pościgu za balonem". W 2002 roku w mistrzostwach Polski dowodził załogą która uzyskała 4 lokatę.

Image 

Image

Image 

Image


 

 

 

 

 

 

Innym doniosłym wydarzeniem związanym z Mościckim Klubem Balonowym był pierwszy w Polsce przelot repliką XVIII wiecznego balonu braci Montgolfier w Łańcucie.


Pierwsza udokumentowana próba z balonem została wykonana w miejscowości Annoney (Francja) w dniu 5 czerwca 1783 r. Balon został wykonany z papieru, posiadał średnicę około 11 m, o pojemność ca’ 700 m3 i był napełniony ogrzanym powietrzem. Balon osiągnął wysokość około 1800 m.
   

Konstruktorami tego balonu byli bracia Mongolfier właściciele fabryki papieru. Tak narodziła się kategoria balonów na ogrzane powietrze. Balony na ogrzane powietrze nie rozwijały się dalej głównie z powodu braku odpowiedniego paliwa i palnika . Burzliwy ich rozwój nastąpił dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku.


Na terenie parku w Łańcucie w okolicy Zameczku Romantycznego namiot rozłożyła Lotnicza Ekspedycja Historyczna, która przygotowała rekonstrukcję zdarzeń sprzed 228 lat, w pełnej oprawie z epoki. Ekipą związaną z lotem balonowym dowodził pilot Krzysztof Rękas.

Były i inne rekordy Krzysztofa Rękasa jak na przykład ustanowił on rekord kraju w długości lotu balonem na ogrzane powietrze. Aby próba zakończyła się sukcesem trzeba było utrzymać się w powietrzu przez 6 godzin. W balonie TYTAN który o 8.10 wystartował z Radłowa, samotnie „żeglował” Krzysztof Rękas.


Aerostat pokonał trasę Radłów – Szczucin – Sandomierz - Ostrowiec Świętokrzyski – Opole Lubelski i po ponad 6 godzinach lotu wylądował na rogatkach Lublina.


Krzysztofowi Rękasowi towarzyszyła załoga naziemna: Mirosław Rękas, Piotr Babiarz, Aleksander Wrona, Paweł Smagacz, Przemysław Stempak.

Na temat Mościckiego Klubu Balonowego pisałem trochę w innym artykule, a mianowicie w menu witryny "Ciekawostki balonowe" strona 15 "Pościgi za balonem", gdzie również umieszczone są moje walory z tych pościgów.

Image

Image

Image 

Image 

Image


 

 

 

 

 

 

Poczta balonowa w Tarnowie była jednym z programów, który towarzyszył ważnym rocznicom w 2011 roku.


Rada Miejska ogłosiła rok 2011 rokiem Hetmana Jana Tarnowskiego, przypadają w nim dwie bardzo ważne rocznice. W bieżącym roku mija 450 lat od śmierci hetmana oraz 480 lat od bitwy pod Obertynem, podczas której zwyciężył on nad wojskami Wołochów.


Ma Tarnów powody, aby szczególnie wspominać jednego z najwybitniejszych przedstawicieli rodu Leliwitów. Jan Tarnowski, hetman Wielki Koronny choć postury niewielkiej był na swe czasy postacią wybitną i wielką, a zarazem właścicielem i gospodarzem swego rodowego miasta nader sprawnym. Jemu Tarnów zawdzięcza przeobrażenie z drewnianego grodu na „murowane” miasto, a zarazem uregulowanie przepisów wewnętrznych i przywilejów. Znamienne, że za jego sprawą pierwszą w Tarnowie książkę wydrukowano w roku 1558. Jakże by inaczej – były to rady dotyczące sztuki wojennej .


Uroczystości zostały zainaugurowane Słodkimi Urodzinami Miasta, odbył się też wykład poświęcony Hetmanowi, wręczono statuetki „Ambasadora Tarnowa”, wyróżniono dziennikarzy Tarnowskimi Wenami.


W lipcu, w ramach głównych obchodów, podczas Dni Tarnowa, odbyło się spotkanie miast z Leliwą w herbie oraz rodzin Tarnowskich (m.in. imprezy plenerowe i klubowe, koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe), jak również Jarmark Galicyjski.


Sierpień to 480. rocznica bitwy pod Obertynem, tarnowska młodzież, delegacje samorządu i organizacji pozarządowych dokonali wmurowania tablicy pamiątkowej w tamtejszym kościele. Zaprezentowana został również wystawa plenerowa o rodzie Tarnowskich, podczas uroczystości kolportowana była jednodniówka „Wiadomości Tarnowskie”.


Na tarnowskim Rynku prezentowały się bractwa rycerskie, uczennice szkoły Szczepanika zademonstrowały odtworzone misternie stroje z epoki, a przedszkolaki przygotowały specjalny program artystyczny poświęcony Janowi Tarnowskiemu.

Image 

Image 

Image 

21 sierpnia 2011 r. w Obertynie na Ukrainie odbyły się obchody 480. rocznicy bitwy pod Obertynem, które obok uroczyście obchodzonej w Tarnowie – 16 maja br. 450. rocznicy śmierci hetmana Jana Tarnowskiego, były centralnymi uroczystościami „Roku Hetmana Jana Tarnowskiego”.


Obchody victorii obertyńskiej zostały zorganizowane przez Starostę Tarnowskiego i Prezydenta Miasta Tarnowa, przy współpracy z władzami samorządowymi na Ukrainie oraz polską społecznością Obertyna, skupioną przy parafii św. Piotra i Pawła oraz w Towarzystwie Kultury Polskiej. Obchodom rocznicowym patronował Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Konsul Polski we Lwowie.


Na wzgórzu obertyńskim odbyła się oficjalna część uroczystości. Ich preludium było odegranie hymnów państwowych Polski i Ukrainy.


Najważniejszym momentem ceremonii było odsłonięcie okolicznościowej tablicy, upamiętniającej zwycięstwo Jana Tarnowskiego pod Obertynem, ufundowanej przez miasto Tarnów i powiat tarnowski, a wykonanej według projektu tuchowskiej artystki Ewy Fleszar.

Image

Chociaż swoje przesyłki balonowe będę prezentował w dalszej kolejności ale jedną z nich, właśnie z wpisaną w nią tablicę upamiętniającą największy triumf hetmana Jana Tarnowskiego, zwycięską bitwę pod Obertynem w 1531 roku przedstawię tutaj.


Myślę, że mogę tu wyrazić tylko swoją opinię na temat krzyża, a właściwie tablicy umieszczonej na Nim. To jest wzniosły cel i zaszczytna idea i może to efektownie wygląda, ale krzyż nie służy do umieszczania na nim żadnych napisów, tablic i przedmiotów, rzeczy czy innych symboli. Na krzyżu umieszczone mogą być suplikacje: „O Jezu nasz miłosierdzia”, „Przez krzyż i mękę Twoją oddal od nas karę srogą!”, „Na uproszenie u Pana Boga łaski”, „Jezu, ufam Tobie” i podobne oraz postać Pana Jezusa „męża pełnego boleści" - oto obraz jaki mamy zwykle przed oczyma mówiąc o krzyżu. Krzyż Pana Chrystusa jest drzewem życia, a dokonane na nim misterium w przedziwny i paradoksalny sposób przez śmierć przyniosło nam życie. I tak należy chyba to pojmować, a umieszczanie na krzyżu innych motywów odsuwa znaczenie krzyża na dalszy plan.

Image

Inną bardzo ważną rocznicą jubileuszową jest w 2011 roku Rok Diecezji Tarnowskiej w 225-lecie jej powstania.


Jubileusz rozpoczęło zawierzenie Kościoła Tarnowskiego Świętej Bożej Rodzicielce Maryi przez biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. Uroczystość ta odbyła się 1 stycznia 2011 r. w Bazylice Katedralnej, podobne miały miejsce we wszystkich parafiach diecezji tarnowskiej.


Cały 2011 Rok Jubileuszowy będzie obfitował w liczne wydarzenia.


W uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 8 września odbyły się główne obchody 225. rocznicy powstania diecezji tarnowskiej. Okolicznościowej Mszy św. z tej okazji o godz. 12.00 w Bazylice Katedralnej przewodniczył abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.


Podczas Mszy św. biskup tarnowski wręczył relikwie bł. Jana Pawła II przedstawicielom bazylik - bocheńskiej i tarnowskiej oraz parafiom w Lipnicy Murowanej, Limanowej, Borkach, Szczepanowie i bł. Karoliny w Tarnowie, a także diecezjalnemu Wyższemu Seminarium Duchownemu.


W uroczystościach wzięło udział 10 biskupów, 160 kapłanów, posłowie, senatorowie, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i stowarzyszeń katolickich z całej Diecezji Tarnowskiej. Abp Michalik w swej homilii podkreślił rolę Tarnowa w polskim Kościele:

– Cieszę się, że diecezja tarnowska swoim spojrzeniem na sprawy Ojczyzny i Kościoła, ubogaca innych. Parafii jest ponad 400, największe seminarium w Polsce, najstarsze muzeum się tutaj mieści. Wasza diecezja podejmuje dużo inicjatyw misyjnych i dla duszpasterstwa polonijnego. Wielki hołd złożył Wam papież Benedykt XVI w swoim liście. Mówi, że diecezja Wasza to ziemia świętych i błogosławionych, miejsce, gdzie dominuje żywa wiara i zdrowa pobożność. Jest to wielkie uznanie dla tarnowskiego Kościoła. Tutaj rodziny są wierne tradycji. Warto to zachować, jeśli chce się odpowiedzieć na trudne wyzwania, które są i przyjdą.

Image 

Image 

Image


 

 

 

 

 

 

Innym programem towarzyszącym rocznicom w Tarnowie była Krajowa Wystawa Filatelistyczna "Sacrum et profanum Tarnoviae", uświetniła dwie ważne rocznice - 450. śmierci hetmana Jana Tarnowskiego i 225-lecia diecezji tarnowskiej. Wystawę zorganizowali: PZF, samorząd miasta, Kuria Diecezjalna i Poczta Polska. Podczas wystawy swoimi zbiorami pochwalili się kolekcjonerzy z całego kraju - od Białegostoku i Koszalina po Wrocław i Rzeszów. Przyjechali również filateliści z Ukrainy i Niemiec. W sumie w sali Lustrzanej przy ulicy Wałowej można było obejrzeć około 40 zbiorów, wśród których znajdowały się także rarytasy pochodzące z XVIII wieku.

Image 

Image

W trakcie wystawy można było otrzymać stemple okolicznościowe nawiązujące do rocznic obchodzonych w Tarnowie.

Image 

Image 

Image

ImageImage

Poczta Polska SA CPORJ w Tarnowie w nakładzie po 500 sztuk wydała dwie kartki okolicznościowe nawiązujace do rocznic tarnowskich. Na jednej z nich wklejony jest fragment pomnika Hetmana Jana Tarnowskiego z tarnowskiej katedry. Na drugiej widok Bazyliki Katedralnej Narodzenia NMP w Tarnowie.

Image

Image


 

 

 

 

 

 

Wracając do poczty balonowej tarnowskiej to regulamin został zatwierdzony przez Centralę Centrum Poczty Wydział Filatelistyki w dniu 29 sierpnia 2011 roku.
 
Do przewozu "Pocztą Balonową" zostały dopuszczone listy priorytetowe i ekonomiczne, krajowe i zagraniczne, nierejestrowane i polecone oraz kartki pocztowe opłacone zgodnie z obowiązującymi cennikami za usługi pocztowe w obrocie krajowym i zagranicznym.
 
Organizatorami "Poczty Balonowej" byli: Zarząd Okręgu Polskiego Związku Filatelistów w Tarnowie, IV Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie, Klub Balonowy Tarnów - MOŚCICE, Centrum Poczty Oddział Rejonowy w Tarnowie, Kuria Diecezjalna w Tarnowie, UM Tarnowa.

Przewieziono pocztą balonową ok. 300 listów zwykłych oraz około 90 listów poleconych.

Na przesyłkach zostały przystawione stemple informacyjne o treści: "KRAJOWA WYSTAWA / FILATELISTYCZNA / POCZTA BALONOWA / TARNÓW – 18.09.2011" w kolorze fioletowym oraz stempel "PRZEWIEZIONO BALONEM / MKB "MOŚCICE" również w kolorze fioletowym.
 
Urzędem pocztowym nadawczym był Tarnów 1, a odbiorczym Dąbrowa  Tarnowska.
Urzędy pocztowe nadawczy i odbiorczy stosowały stemple:
DN – TARNÓW 1                               18 09 11 12   * AZ*
DO -  DĄBROWA TARNOWSKA            18 09 11 20   * AG*

Balon, SP-BAS "Mrówka" wystartował z Tarnowa - Park Sanguszków 18 września o godzinie 16,56 i po przeleceniu w 52 minuty 27 kilometrów na północ, lądował w miejscowości Sutków niedaleko linii Wisły. Start odbył sie przy prędkości wiatru przy ziemi ok. 6m/sek. Część lotu odbywała się na wysokości zbliżonej do 1000 m nad terenem. Na tej wysokości balon osiągał prędkość ok. 50 km na godzinę. Lądowanie było emocjonujące, ale załoga nie odniosła żadnych obrażeń. Poczta też ocalała, a zniszczeniu uległ jedynie stolik nawigacyjny.

Po locie pilot Krzysztof Rękas i nawigator Jakub Bednarz przekazali zapieczętowany worek z korespondencją przedstawicielom urzędu pocztowego . Następnie przesyłki zostały doręczone adresatom.

Balon SP-BAS typu SEKPOL N-22 to jeden z kilku balonów wyprodukowanych współcześne w Polsce. Zbudował go Zakład Produkcji Lotniczej "GD" w Lesznie. Zakład ten już nie istnieje, a balony latają na podstawie specjalnego "Pozwolenia na Loty". Powłoka ma pojemność 2200 m/3. W Mościckim Klubie Balonowym eksploatowane jest dwa tego typu balony : SP-BAS "MRÓWKA" oraz SP-BBM "ROLESKI".

Image

Image

Przed odlotem poczty balonowej z Tarnowa na Górze św. Marcina listy do przewiezienia przekazał stojący po lewej z-ca Dyrektora CP ORJ Tarnów - Sławomir Michoń i Kierownik Działu Zarządzania Siecią i Komunikacją - Robert Grzesik.

Image 

Image

Image

Image 

Image 

Image


 

 

 

 

 

 

Najbardziej cieszą przesyłki, które otrzymuję z autografami pilotów balonowych oraz członków załogi.

Image 

Image

Przesyłka polecona priorytetowa na kopercie.

Image 

Przesyłka polecona na kopercie.

Image

Przesyłki zwykłe na kopertach.

Image

Image

Przesyłka priorytetowa zwykła na kartce okolicznościowej wydanej z okazji jubileuszu.

Image

Przesyłka zwykła na kartce okolicznościowej wydanej z okazji jubileuszu.

Image 

Na kopertach wpisałem patronów Diecezji tarnowskiej. Koperty zostały przewiezione balonem i komplet umieszczam poniżej. Patron drugorzędny: Święty Benedykt, Męczennik.

Image 

Patron drugorzędny diecezji: Święty Andrzej Świerad, Wyznawca.

Image

Pierwszorzędny patron diecezji: Święty Stanisław Szczepanowski, Biskup i Męczennik.

Image

Pierwszorzędna patronka diecezji: Najświętsza Maryja Panna w tajemnicy Narodzenia.

Image

Drugorzędna patronka diecezji: Święta Kinga, Dziewica.

Image

Koperta zbiorcza, którą otrzymałem wraz z przesyłkami a która to również została transportowana balonem.

Image

 


 

 

 

 

 

 

1

 

2

 

Poczta Polska wydała również znaczek personalizowany oraz stempel okolicznościowy upamiętniający 225 Jubileusz Diecezji Tarnowskiej.

 

3

 

4