Menu Content/Inhalt

Spis treści

 

 

 

 

 

 

Mimo nienajlepszej pogody leszczyńskim filatelistom udało się zorganizować kolejną edycję Poczty Balonowej. Ponad 900 przesyłek poleciało balonem pilotowanym przez Ewę Prawicką - Linke z Henrykowa do Osiecznej. Stamtąd zostały rozesłane po całym świecie.

Leszczyńskie Koło Związku Filatelistów już od lat specjalizuje się w poczcie specjalnej – regularnie organizuje przewożenie przesyłek szybowcami, balonami a nawet sterowcem. W tym roku, przy okazji XX Pucharu Leszna i Mistrzostw Polski zorganizowano 8. 09. 2011 r. kolejną edycję Poczty Balonowej – w okienku filatelistycznym można było nabyć specjalne koperty i kartki pocztowe, które miłośnicy walorów pocztowych szczególnie cenią.  Mimo tego, że plany baloniarzy pokrzyżowała pogoda, to załoga balonu "Mróz" zdecydowała się na lot. - W koszu jego balonu znalazł się worek z pocztą. Było w nim 916 przesyłek adresowanych do różnych krajów świata – mówi członek załogi, Lech Woźny, prezes leszczyńskich filatelistów.
 
Balon "Mróz" wystartował spod lasu nieopodal Henrykowa i przeleciał pod Osiecznę. Nad organizacją lotu czuwał Bogdan Prawicki. Listy zostały dostarczone do tamtejszej poczty; po ostemplowaniu wyruszyły w dalszą drogę już konwencjonalnymi sposobami.

Image

Nie była to pierwsza poczta balonowa w tym roku, chociaż oficjalna to pierwsza. Harcerze z XIX Lotniczej im. Żwirki i Wigury uczcili 80-lecie swojego szczepu Pocztą Balonową. 28 przesyłek zostało przewiezionych z tej okazji balonem w dniu 17. 05. 2011 roku pilotowanym przez Eryka Czarkowskiego i towarzyszącemu mu członkowi załogi Czesława Przybytka. Chociaż nie była to oficjalna poczta balonowa, ale wspomnieć o niej należy, gdyż harcerze już kilkakrotnie udowodnili swoje zaangażowanie w przygotowywaniu tych poczt i to z bardzo dobrym skutkiem. Jedną z takich kartek przewiezionych w tej nieoficjalnej poczcie balonowej otrzymałem (bardzo dziękuję) i poniżej ją przedstawiam wraz z kilkoma ujęciami zdjęć z tej poczty.

Image

Image

Image

Image

Image

Image