Menu Content/Inhalt

Spis treści

 

 

 

 

10 załóg w dniach 29 lipiec – 01 sierpień 2010 roku zmagało się z warunkami pogody, często dla nich niekorzystnymi.

Image

Tuż po godzinie 16:00 odbyło się otwarcie zawodów w obecności marszałka sejmu Jerzego Wenderlicha. Po otwarciu zawodów odbyła się odprawa na której zostały przedstawione planowane konkurencje, oraz warunki w jakich odbędą się zmagania sportowe.

29.07.2010 o około godziny 19:50 rozpoczął się start do pierwszych konkurencji zawodów.  Start odbył się z lotniska Aeroklubu Pomorskiego, a lądowania odbyły się po wschodniej stronie miasta w okolicach Grębocina. Przelot dziesięciu balonów nad miastem wywołał duże zainteresowanie mieszkańców. Ostatnie załogi powróciły na lotnisko przed północą.

Komisja sędziowska tak rozłożyła punkty orientacyjne dla pilotów i konkurencje, żeby balony latały też nad centrum Torunia – zapowiada prezes Aeroklubu Pomorskiego Jerzy Wiśniewski.

Od rana pogoda nie zapowiadała sprzyjających warunków na rozpoczęcie zawodów. Ciągłe opady deszczu prawdopodobnie zniechęcała wszystkich do stawienia się na linii startu. A jednak, wiara i zaparcie opłaciło się. Od południa zaczęło wychodzić słońce zza deszczowych chmur i w oku zabłysła iskierka.

Na miejscu oprócz załóg balonowych stawili się licznie obserwatorzy, którzy przyszli podziwiać piękne, kolorowe monstrumy. Oczekiwanie wzmagał utrzymujący się silny wiatr, który wydłużał chwile startu balonów. Wszyscy po chwili zwątpienia w końcu doczekali się podniesienia powietrznych gigantów. To było piękne, warte zobaczenia. Tylko zazdrościć tym, którzy w swoich gondolach mogli podziwiać widoki z wysokości swojego balonu.

W drugim dniu zawodów rozegrano jedną konkurencję "Gordon Bennett Memorial". Cały lot - od startu, poprzez rzut markera jak najbliżej punktu w wyznaczonej strefie aż do lądowania odbywał się na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego.

W trzecim dniu zawodów poranne starty i lądowania odbywały się poza terenem lotniska. Prawie bezwietrzna pogoda utrudniła zawodnikom planowanie lotów. Jak zwykle kluczowym elementem była praktyka, doświadczenie i dobra strategia.

Image

Image 

Image 

Image 

Image 

Image 

Image 

Image

Image

Image 

Image