Menu Content/Inhalt

Spis treści

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Impreza balonowa w Krośnie jest jedną z najważniejszych corocznych imprez w kalendarzu kulturalnym miasta. Na kilka dni Krosno zamienia się w stolicę podniebnych wyczynów. W roku 2010 zawody balonowe odbyły się w dniach 29.04 - 02.05.


Atrakcją XI Górskich Zawodów Balonowych i XXVI Międzynarodowych Balonowych Mistrzostw Polski była
"Poczta Balonowa" w Krośnie jako wspólna inicjatywa Fundacji "Otwartych Serc" im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej  i Centrum Poczty Oddziału Rejonowego w Krośnie.


Myślę, że wielkie uznanie należy się Fundacji "Otwartych serc" za pomysł zorganizowania pierwszej poczty balonowej , a myślę, że cyklicznej w Krośnie, zwłaszcza, że latające balony nad Krosnem nie są rzadkością.


Sama Fundacja powstała 24 sierpnia 2004 roku. Powstanie Fundacji jest konsekwencją pierwszych podjętych przez krośniankę Bogusławę Nykiel - Ostrowską starań o stworzenie w Krośnie organizacji niosącej pomoc osobom dotkniętym chorobą nowotworową, z którą to przez ostatnie lata swojego życia sama się zmagała.


Kiedy 24 czerwca 2004 roku odeszła, grupa przyjaciół Bogusi postanowiła zarejestrować Fundację Otwartych Serc, nadając jej imię inicjatorki i pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia.


Fundacja oprócz niesienia pomocy ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej postanowiła kontynuować wszystkie przedsięwzięcia swojej patronki, które służą tak promocji Krosna i Podkarpacia, jak i integracji środowisk lotniczych.


Inne cele Fundacji to:
1.działalność na rzecz osób dotkniętych choroba nowotworową
2.działalność profilaktyczna w zakresie chorób nowotworowych
3.świadczenie pomocy na rzecz osób poszkodowanych i pokrzywdzonych w wyniku zdarzeń losowych, a w szczególności poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych oraz w wyniku przestępstw.
4.propagowanie niesienia pomocy osobom chorym, poszkodowanym i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej
5.propagowanie zdrowego stylu życia, w tym propagowanie sportu, kultury fizycznej, oraz różnych form rekreacji
6.promocja regionu, poprzez organizowanie imprez sportowych, rekreacyjnych i artystycznych o zasięgu ogólnokrajowym
7.inna działalność zmierzająca do rozwoju profilaktyki i lecznictwa w zakresie chorób nowotworowych i ułatwiająca dostęp do wysoko kwalifikowanych usług medycznych.  


Myślę, że nie będzie to jakieś nadużycie z mojej strony jeżeli przedstawię w tym miejscu ulotkę, ktora była rozprowadzana w czasie zawodów balonowych.

Image 

Image

Trochę obawiałem się tej poczty balonowej zwłaszcza, że stempel bez konkretnej daty nie może być przystawiony na znaku opłaty, a w opisie poczty balonowej był pokazany stempel z napisem "MIĘDZYNARODOWE XI GÓRSKIE ZAWODY BALONOWE Krosno 29.04-02.05.20010 r." A jednak wszystko zrobione poprawnie. Widać jednak, że ktoś ingerował w tą organizację poczty, zmieniono stempel dodatkowy, bez nazwy balonu (w opisie poczty był podany balon SP-BCC firmy BMsonic),  itp.


Wracając do balonu którym przewieziono przesyłki balonowe, to był jego dopiero czwarty lot. Poniżej zdjęcie tego balonu jeszcze bez znaków rejestracyjnych, a które po zarejestrowaniu otrzymał następujące: "SP-BDM BMsonic".

Image

Kiedy już zacząłem omawiać balon to sciśle związane są z nim Pinsy, inaczej przypinki czyli eleganckie znaczki tłoczone w metalu, cechujące się bardzo wysoką jakością wykonania i estetyką. Można je wpinać w klapę garnituru lub stroju służbowego. Prezentują się bardzo wytwornie, pozwalając na identyfikację z firmą, organizacją lub regionem. Stanowią też doskonały upominek dla miłych gości, którymi to obdarował pilot Pan Jacek Bogdański również mnie.

ImageImage 

Jeszcze jedną niespodziankę chciałem w tym opisie zaprezentować a mianowicie Zimowe Zawody Balonowe w Austriackim Zeel am Zee, inaczej mówią balonem przez Alpy, zdjęcia i reportaż Pani Beaty Chomy, która wraz z Panem Jackiem Bogdańskin wzięła udział w tym atrakcyjnym locie. Niniejszy reportaż przedstawię po omówieniu poczty balonowej. Ale za nim do niej przystąpię garść informacji o zawodach w Krośnie i imprezach im towarzyszących.


Przez trzy dni (od piątku do niedzieli) nad Krosnem unosiły się kolorowe balony. Pogoda pozwoliła na rozegranie trzynastu podniebnych konkurencji, podczas trzech lotów porannych i jednego wieczornego. Zupełnie inaczej przebiegał drugi dzień zawodów. W sobotę rano, w bardzo trudnych warunkach wystartowało zaledwie 12 pilotów. Pozostałym 10 nie udało się postawić balonu. Uniemożliwił to bardzo silny wiatr wiejący w okolicach Wrocanki (balon pocztowy był jednym z dwunastu).


Oficjalne otwarcie Zawodów Balonowych o Puchar Redaktora Naczelnego Magazynu Lotniczego „Skrzydlata Polska” ogłosił Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, 29 kwietnia 2010 r.


Podczas tegorocznej edycji odbyły się dwa szczególne loty: o Memoriał Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej i przeprowadzany po raz pierwszy, lot upamiętniający Dowódcę 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu, Generała Jerzego Piłata, który zginął tragicznie 23 stycznia 2008 roku w katastrofie lotniczej samolotu CASA C-295M pod Mirosławcem. Jerzy Piłat był od początku zaangażowany w organizację zawodów balonowych, sprowadzał również do Krosna na pokazy lotnicze podczas GZB samoloty typu Iskra.


Do zawodów zgłosiły się 24 załogi. Obsada jak zwykle międzynarodowa, w tych 24 ekipach było 7 załóg z Polski i nie stanowili oni większości. Aż 13 drużyn przybyło z Litwy, i po 2 z Węgier i Łotwy.


Memoriał Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej zwyciężył reprezentujący naród węgierski Péter Nagy lecący balonem Kaiser . Zwyciężczynią Memoriału Jerzego Piłata, była Beata Choma, pilot załogi Lech - SP-BCI. Beata otrzymała nagrodę z rąk żony Jerzego Piłata, Iwony Piłat. A najlepsza dziesiątka przedstawiała się następująco:

10. Tomas Olevsonas -  reprezentant Litwy, balon Win - LY-WIN
9. Jacek Bogdański -  reprezentant Polski, balon BM SONIC - SP-BDM
8. Dariusz Zarzycki -  reprezentant Polski, balon Kanion Gold -  SP-BIP
7. Mateusz Rękas -  reprezentant Polski, balon Roleski - SP-BBM
6. Paweł Soból -  reprezentant Polski, balon Akwawit - SP-BVS
5. Zbigniew Jagodzik -  reprezentant Polski, balon Opony Express - SP-BDK
4. Beata Choma -  reprezentant Polski, balon Lech - SP-BCI
3. Arkadiusz Iwański -  reprezentant Polski, balon Gaspol - SP-BDG
2. Adam Jaskólski -  reprezentant Polski, balon Red Baron -  SP-BDA
1. Gintautas Mockaitis -  reprezentant Litwy, balon Bite -  LY-OAX

W poszczególnych dniach było następująco:

30 kwietnia piątek
W porannych lotach piloci wzięli udział w trzech konkurencjach Fly in (FIT), Minimalny dystans, Kąt.
Najlepszy w tych konkurencjach okazał się zawodnik z Węgier Nagy Peter startujący na balonie “Kaiser”. Wieczorny lot z powodu silnego wiatru został odwołany.
1 maja sobota
W sobotę rano udało się przeprowadzić cztery konkurencje Fly in (FIT), Cel wyznaczony przez sędziego (JDG), Maksymalny dystans oraz Walc (HZW). Zwycięzcami w tych konkurencjach byli Beata Choma z Polski na “Lechu” oraz Adam Jaskólski na balonie "Red Baron".
W wieczornych konkurencjach zwyciężali Beata Choma- Polska, Arek Iwański- Polska, Vytautas Sviderskich-Litwa oraz Zbigniew Jagodzik- Polska.
2 maja Niedziela
Rankiem w niedzielę odbywały się kolejne konkurencje. Zwyciężali Arek Iwański- Polska, Gintautas Mockaitis- Litwa, Kristina Sunaitiene- Litwa.
Wieczorny lot z powodu fatalnych warunków atmosferycznych nie odbył się.


Gościem specjalnym XI Górskich Zawodów Balonowych była Pani Jadwiga Kaczorowska, córka Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie. Drugiego maja 2010 roku odsłoniła tablicę upamiętniającą przyjaźń swojego Ojca z Krosnem, władzami miasta i jego mieszkańcami. Ryszard Kaczorowski był związany z Krosnem, Fundacją Otwartych Serc oraz zawodami balonowymi. W 2002 roku Prezydent Kaczorowski został Honorowym Obywatelem Miasta Krosna.

Image