Menu Content/Inhalt

Spis treści

 

 

 

 

 

Harcerze już kilkakrotnie udowodnili, że "Poczta Balonowa" nie jest nim obca, wszak ich sekcja balonowa jest prężna. Harcerski Klub Balonowy – harcerski klub lotniczy wywodzący się ze środowiska Krakowskiej 19 Lotniczej.


HKB powstał w 1984 roku jako pierwszy polski klub balonowy b.n.o.p (balonów na ogrzane powietrze). Rozpoczął działalność w oparciu o swój pierwszy balon, SP-BZP "Harcerz" wyprodukowany na Węgrzech, m.in. ze składek harcerzy, wówczas drugi polski balon n.o.p. Obecnie jest to najstarszy istniejący polski balon n.o.p.


Dokładnie opisałem balon i pocztę balonową przewiezioną po raz pierwszy tym balonem na stronie internetowej w menu pod rokiem 1985, tytuł "Dni Krakowa". Później były inne poczty balonowe harcerskie. Rok 1987, pod spodem (rokiem) impreza "II lot balonu Harcerz". Następna rok 1993, pod spodem (rokiem) impreza "Harcerska Łeba" i muszę przyznać, że fajnie to robią. Jednak młodzież ma swoje to "coś".


Pierwszym przewodniczącym HKB był pwd. Witold Łacheta. Od 1987 roku do chwili obecnej przewodniczącym HKB jest hm.Czesław Przybytek, który bardzo przyczynił się do powstania i przewiezienia tej poczty balonowej, uczestnicząc również w jej przekazaniu przez pracownika Urzędu Pocztowego Kraków 1 Pana Jerzego Gurbałę. Z filatelistyką a tym samym pocztą specjalną, jaką jest balonowa Pan Jerzy Gurbała ma wiele wspólnego. Przez Jego ręce przechodzą wszystkie przesyłki celem zaopatrzenia je w odpowiednie stemple poczty specjalnej. Sam jest filatelistą od roku 1955. 20 lat Jego pracy na poczcie w Krakowie w okienku filatelistycznym, a wcześniej w PPFilat. w Warszawie świadczy, że Jego praca związana jest z filatelistyką.

Poniższe zdjęcie przedstawia Pana Jerzego Gurbałę przekazujacego worek z pocztą pilotowi balonowemu Panu Erykowi Czarkowskiemu, przy udziale, jak pokazuje drugie zdjęcie właśnie Pana Czesława Przybytka.

Image

Image

Image

Image 

ZHP może poszczycić się eskadrą harcerskich balonów (Harcerz I, Harcerz II, Idea, Skaut, Wzlot i Zuch) i harcerskich baloniarzy działających w hufcach Kraków-Krowodrza i Gdańsk. Nierzadko harcerze posiadają świadectwa kwalifikacji samodzielnych pilotów balonowych i uprawnienia instruktorskie. Harcerskie balony można spotkać na najważniejszych zlotach i imprezach programowych w całej Polsce. Oprócz własnych balonów klubowych, HKB wykorzystuje w swej działalności także balony należące lub obsługiwane przez członków HKB.

Cały dorobek 100 – letniej tradycji harcerskiej, oczywiscie w tym równiez i sekcji balonowej, odzwierciedlił się w zlocie harcerskim zorganizowanym z tej okazji.


Jubileuszowy Zlot ZHP z okazji 100-lecia harcerstwa w Polsce trwał od 16 do 24 sierpnia. Uczestniczył w nim 8 tys. osób - przedstawicieli 17 chorągwi ZHP z całej Polski, a także goście z innych organizacji polskich i zagranicznych. W niektórych wydarzeniach uczestniczył też zuchy, członkowie drużyn integracyjnych i Nieprzetartego Szlaku oraz seniorzy - łącznie ok. 10 tys. osób.
W miasteczku harcerskim, zbudowanym na Błoniach, przez 9 dni mieszkało, uczestniczyło w zajęciach, bawiło się i żywiło 8 tys. osób. Na ich potrzeby zbudowano 200 kuchni polowych, ponieważ harcerze sami gotowali posiłki.
W harcerskim miasteczku na Błoniach zbudowano Sukiennice, Koronę Królów, Bramę Floriańską, Pałac Kultury i Smoka Wawelskiego. Wszystkie budowle harcerze zaprojektowali i wykonali z drewna.

Harcerstwo polskie to ruch społeczny i wychowawczy dzieci i młodzieży, oparty o służbę, samodoskonalenie, braterstwo, wzorowany w momencie powstania na skautingu brytyjskim. Za rok powstania harcerstwa przyjmuje się 1910, a za symbolicznych założycieli uważa się Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę Drahonowską-Małkowską.


Różnicę pomiędzy ówczesnym klasycznym skautingiem założonym przez gen. Roberta Baden-Powella a powstającym wówczas harcerstwem, Andrzej Małkowski określił w słowach: "Harcerstwo to skauting plus niepodległość", podkreślając różnicę w ówczesnych priorytetach polskiego harcerstwa i światowego skautingu. Właśnie 100 lat temu Andrzej Małkowski, twórca polskiego harcerstwa, przetłumaczył na język polski książkę brytyjskiego twórcy skautingu Roberta Baden-Powella "Skauting dla chłopców".


Na krakowskich Błoniach powstało ogromne miasteczko namiotowe harcerzy. Jednym z głównych organizatorów  całego przedsięwzięcia był hm. Marek Bieżanowski. On to przekazywał mi różnego rodzaju informacje dotyczące zlotu harcerskiego celem uwidocznienia ich na niniejszej stronie internetowej.

Image 

Image 

Image 

"Harcerze to elita młodego pokolenia" - uważa premier Donald Tusk, który na Rynku Głównym oficjalnie otworzył imprezę. Został on rownież honorowym patronem obchodów 100-lecia harcerstwa i Jubileuszowego Zlotu Stulecia Harcerstwa Kraków 2010.


"Chcę się dzisiaj zwrócić do elity młodego polskiego pokolenia, do harcerzy. Jestem bardzo wzruszony tym widokiem tysięcy młodych ludzi, którzy każdego dnia pokazują, co znaczy zanurzone w tradycji i równocześnie na wskroś nowoczesne służenie ojczyźnie" - powiedział szef rządu.


Premier podkreślił, że "polscy harcerze to najwspanialsza, czasami tragiczna, najczęściej optymistyczna historia naszego narodu XX i XXI wieku". "Być polskim harcerzem, to powód do niekłamanej dumy" - mówił Tusk do zebranych. Jak podkreślał, "100 lat to historia bezinteresownego poświęcenia dla Polski i dla jej mieszkańców".

"W ostatnich miesiącach widziałem was, harcerzy z całej Polski w tych miejscach, które wymagały skupienia, mądrego dojrzałego patriotyzmu, odwagi i tego, co najpiękniejsze w harcerskiej myśli, praktyce, w działaniu - takiej nadzwyczajnej bezinteresowności. Czegoś, co macie w sercach, co pokazywaliście przez 100 lat - takiego niekalkulowania, czy się opłaca być w miejscach, które was potrzebują" - mówił szef rządu do zebranych na Rynku harcerzy.


 "Czy w czasie powodzi, czy po tragedii smoleńskiej, także tam, gdzie potrzebne było połączenie zaangażowania i taktu - widziałem wasze mundury, wasze dobre twarze, skupienie i także uśmiech" - mówił premier do harcerzy, dziękując im "w imieniu tych ludzi, którzy potrzebowali wsparcia, pomocy". 

100 lat działalności harcerstwa w Polsce określił mianem "dojrzewania wolontariatu, jakiego świat nie widział". Jak przyznał, sam kiedyś był zuchem i harcerzem. Zebrani zareagowali na to brawami.

"Harcerstwo to jest poważna rzecz" - powiedział Tusk. Odwołał się do potocznego i nieco lekceważącego określenia, "że ktoś zachowuje się jak harcerz - co znaczy, że grzeszy przesadną bezinteresownością".


"Wydawałoby się to takie niemodne, nieracjonalne, budzące lekceważenie, a ja chcę wam powiedzieć, że warto żyć, by poznawać takich ludzi jak wy, którzy z bezinteresownością pomagają ludziom i ojczyźnie. To wy, lepiej niż wielu polityków, przenieśliście w nowoczesność idee solidarności, bo wiedzieliście, że wymaga ona niesienia pomocy innym, którzy jej potrzebują. Za tę bezinteresowność chciałem wam bardzo podziękować. Bądźcie tacy naiwni w najgłębszym tego słowa znaczeniu, zawsze tacy bezinteresowni" - powiedział premier. "Świat byłby lepszy, gdybyśmy wszyscy byli harcerzami" - dodał.


Po uroczystości otwarcia zlotu premier wraz z harcerzami przeszedł do miasteczka zlotowego na krakowskich Błoniach.

Image 

Image

Image

Image 

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hejnał Mariacki, który słuchacze radiowej Jedynki mogą codziennie wysłuchać w południe, zagrał punktualnie o godzinie 12:00  nie strażak, a harcerz. W ten sposób druhowie oficjalnie rozpoczęli zlot, zorganizowany w Krakowie z okazji stulecia harcerstwa polskiego.


Zanim strażacy, którzy na codzień grają hejnał, zaprosili na wieżę harcerza został on gruntownie przeegzaminowany. Wojciech Fednar z Chorągwi Podkarpackiej Hufiec Przemyśl, egzamin zdał celująco. Może dlatego, że jest uczniem szkoły muzycznej w Przemyślu.


 

 

 

 

 

Na południowych wydarzeniach nie zabrakło także Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego oraz Wojewody Małopolskiego Stanisława Kracika. Harcerze wzięli udział we Mszy Świętej w Bazylice Mariackiej.

Image

Otóż, punktualnie o godzinie 13.oo 21 sierpnia 2010 roku w górę poleciało 100 balonów! Nie były to takie zwykłe, błahe, małe balony. Były to ogromne, kolorowe giganty! Różowe, żółte, pomarańczowe, zielone, fioletowe... Należy dodać, że balony były własnoręcznie wykonywane przez harcerzy z całej Polski przez 5 dni i ich misterna robota nie poszła na marne.

Image 

Image 

Image

Image 

Image 

Image 

Image 

Image 

Image 

Image 

Image

Image

Dnia 22 sierpnia 2010 roku Zlot Stulecia Harcerstwa Polskiego odwiedziły niezwykłe osoby – Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z Małżonką. Na początku ich wizyty odbyła się się Msza Święta koncelebrowana przez Jego Eminencję Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza na Wawelu. Zaraz po Mszy Prezydent osobiście wręczył Ordery Odrodzenia Polski osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju ruchu harcerskiego w Polsce. O godzinie 13:00 Prezydent RP wraz z Małżoną udał się na Błonia, gdzie spotkał się z uczestnikami Zlotu Stulecia.

Image 

Image

Image 

Dnia 22 sierpnia 2010 roku miał miejsce wyścig Smoczych Łodzi. Całą impreza odbyła się na Wiśle pod Wawelem i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony przybyłych tam harcerzy i gości.

Image 

Image

W dniach 21 -24 sierpnia w  Krakowie organizowany był  - niezwykle ważny dla starszych harcerzy XIX Złaz Seniorów i Starszyzny Harcerskiej "Krak" 2010". Odbył się on z okazji Zlotu 100-lecia Harcerstwa Polskiego. Szczególnie ważne było odpowiednie przygotowanie się do tego spotkania oraz przeżycie go indywidualnie. Podczas tego wydarzenia można było poznać Kraków w pięciu aspektach, m.in.: historii, sztuki oraz kultury.


W pierwszym dniu odbyło się uroczyste ognisko w Barbakanie, na które przygotowano wiele niespodzianek.

Image 

Image

Image


 

 

 

 

 

Przez cały czas trwania zlotu odbywały sie nie tylko ogniska ale również  koncerty zespołu Wołosatki; Andrzeja i Majki Sikorowskich; zespołu Wartaki oraz koncert szantowy.

Image

Image

Image

Image

Image

Podczas zlotu harcerze i ich goście podsumowali minione 100 lat działalności harcerstwa, wyznaczyli wizję ruchu oraz kierunki na następne lata, kultywujące misję skautingu. W sześciu blokach programowych harcerze zdobywali wiedzę i umiejętności przydatne młodym obywatelom Polski.

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nieodzownym elementem zlotu jak wspomniałem na początku była "POCZTA BALONOWA".


W dniu 20.08.2010 nastąpiło przekazanie przesyłek, w urzędzie pocztowym Kraków 1 w holu głównym w obecności trzech członków Klubu Balonowego.

 

Dowódca załogi pwd. Eryk Czarkowski HO przejął worek przesyłek o łącznej wadze 5.06 kg i zawierający 529 przesyłek pocztowych.

Łącznie przygotowano do przewozu balonem 529 przesyłek, w tym:
- przesyłek poleconych 66 szt., z tego:
- krajowych 66 szt., w których 18 szt. było priorytetowych i 48 szt. ekonomicznych,
- przesyłek zwykłych 463 szt., z tego:
- krajowych 398 szt., w których 183 szt. było priorytetowych i 215 ekonomicznych,
- zagranicznych 65 szt., w których 24 było priorytetowych i 41 ekonomicznych.

Przesyłki zostały ostemplowane datownikiem okolicznościowym z hasłem „100-LECIE HARCERSTWA POLSKIEGO / POCZTA BALONOWA / 21.08.2010- KRAKÓW1”, a listy polecone dodatkowo oklejone nalepką R.

Po opracowaniu przesyłek sporządzono odsyłkę listową z kartą, którą pracownik Urzędu Pocztowego nr 1 w Krakowie Jerzy Gurbała wydał członkowi załogi balonu pilotowi Erykowi Czarkowskiemu – dowódcy załogi.


Pan Eryk Czarkowski otrzymał upoważnienie do czynnego udziału w Poczcie Balonowej. Dokument ten uprawniał do odbioru ładunku pocztowego zawierającego przesyłki filatelistyczne celem przewiezienia pocztą specjalną oraz do przekazania pracownikom najbliższego czynnego urzędu pocztowego.

Image 

Image 

Start balonu SP-BWB pilotowany przez dowódcę Eryka Czarkowskiego z drugim pilotem Markiem Michalcem nastąpił o godzinie 8.40 z miejsca Grabówki - osiedle już na terenie gminy Wieliczka. Lot był krótki 5 km, a zakończył się o godzinie 9.00 na osiedlu Barycz - to część osiedla Kosocice w Krakowie (dzielnica Podgórze).  Taki układ spowodowany był ograniczeniami wynikłymi z posiadanych zgód ULC i aktualnych zmian kierunku wiatru. Kontynuowanie go po zmianie kierunku wiatru oznaczałoby powrót na teren Krakowa. Do składu załogi należeli jeszcze Czesław Przybytek oraz Jerzy Czarkowski. 

Image 

Image 

Image 

Image 

Image

Image 

Image 

Image 

Image 

Image 

Image 

Image 

Image 

Przewieziony ładunek pocztowy został przekazany przez upoważnionego członka załogi balonu Eryka Czarkowskiego do najbliższej miejsca lądowania balonu placówki pocztowej, którą był Urząd Pocztowy w Wieliczce.


W placówce pocztowej przesyłki podlegały dalszemu opracowywaniu poprzez przystawienie odcisku datownika dziennego z nazwą:

WIELICZKA 21.08.10.11 * HB *
WIELICZKA 21.08.10.11 * AN *

WIELICZKA 21.08.10.12 * AH*

oraz przystawieniu odcisku pieczątki z nazwą balonu, którym zostały przewiezione o treści: "POCZTA BALONOWA / 21 VIII 2010 /    PRZEWIEZIONO BALONEM SP-BIF" z rysunkiem makiety czaszy balonu.


Materiały opisowe i fotograficzne otrzymałem od Biura Prasowego Chorągwi Krakowskiej ZHP oraz hm. Marka Bieżanowskiego, który był jednym z głównych organizatorów zlotu harcerskiego. Z harcerstwem jest związany już ponad czterdzieści lat. Wstąpił do tej organizacji w 1969 roku i tak już zostało. Działał w niej na różnych poziomach. Obecnie jest współpracownikiem Muzeum Harcerstwa w Warszawie, sekretarzem Komisji Rewizyjnej Chorągwi Krakowskiej, z-cą komendanta Hufca Podkrakowskiego, a przede wszystkim Naczelnikiem Poczty Harcerskiej nr 122 Skawina i prowadzącym Centralne Archiwum Poczt Harcerskich. Swoją pocztę prowadzi od 1994 roku. Jako poczta harcerska zajmuje się emitowaniem wydawnictw - kartki, koperty, znaczki, datowniki.

W swojej działalności członkowie harcerskiej poczty PH 122 uczestniczą w różnego rodzaju imprezach, tak jednorazowych, jak i cyklicznych. Wśród imprez cyklicznych należy wymienić Betlejemskie Światło Pokoju, Akcję Grosik, opłatkowe spotkania z kombatantami czy Zloty Pamięci druha „Szarego”, twórcy Krzyża Harcerskiego, w Drozdowie. Reprezentanci PH 122 Skawina uczestniczyli w licznych wyprawach organizowanych przez Krąg Instruktorski „Czerwony Mak”. Tak więc byli na obchodach 50-tej rocznicy Bitwy na Monte Cassino, w szeregach oficjalnej delegacji Związku Harcerstwa Polskiego na obchodach 50-tej rocznicy wyzwolenia Bolonii, uczestniczyli w wyprawie do Londynu w poszukiwaniu korzeni skautingu i śladów Polonii, uczestniczyli w pielgrzymce na Cmentarz Katyński i do Wilna, wraz z delegacją rządową uczestniczyli w uroczystościach rocznicowych w Tobruku, uczestniczyli w otwarciu Cmentarza Orląt Lwowskich, przejechali szlak żołnierzy gen. Maczka we Francji i Belgii, podróżowali tropami krakowskich profesorów aresztowanych w ramach Sonderaktion Krakau do obozów koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau, zawędrowali nawet na cmentarz pod Lenino, a w ramach wypoczynku wyjeżdżali na wycieczki do Paryża i Pragi. Skawińscy pocztowcy pełnili też Białą Służbę podczas kolejnych pielgrzymek Jana Pawła II do Polski w Zakopanem, w Starym Sączu, w Skawinie i w Krakowie. Ponadto PH 122 Skawina uczestniczyła w takich ogólnozwiązkowych imprezach jak Światowe Zloty Harcerstwa Polskiego w Zegrzu oraz „Gniezno’2000, czy Centralnym Obozie Szkoleniowym Poczt Harcerskich w Perkozie, w II Ogólnopolskim Zlocie Drużynowych, w VI Zlocie Skautów Wschodniej i Środkowej Europy „Carpathia 2001”, posiadała akredytację na XXXI Zjazd ZHP w Zegrzu, była współorganizatorem Jubileuszowych Zlotów XV-lecia i XX-lecia Hufca Podkrakowskiego ZHP, do którego należy, jak też Jubileuszowego Zlotu Krakowskiej Chorągwi ZHP z okazji 90-lecia Harcerstwa.


Natrafiłem rownież na zdjęcie ze spotkania z Ojcem Świętym JP II, kiedy w sali Klemensa w Watykanie przedstawiciele PH 122 Skawina prezentują Ojcu Świętemu sztandar "Czerwonego Maka". Własnie Pan Marek Bieżanowski prezentuje sztandar, a po jego lewej stronie stoi w poczcie jego żona, a po stronie prawej koło nich klęczy ich syn.

Image

Image


 

 

 

 

 

Wydawnictwa okolicznościowe wydane przez Centrum Poczty Oddział Rejonowy Kraków - Miasto oraz Komenda ZHP Chorągwi Krakowskiej i Zarząd Małopolskiego Okręgu PZF:

Image

 
 
 
1. nalepki Poczty Balonowej wydrukowane w arkusikach zawierających po 4 nalepki. Nakład 1000 sztuk arkusików. W korpus czaszy balonu wpisany smok z lilijką – logo gniazda krakowskiego.Był stosowany we wszystkich wydawnictwach promujących zlot jako grafika przez wiele miesięcy poprzedzających zlot. W późniejszym okresie został zastąpiony innym logo. Smok jest związany z legendami o Krakowie. Trzyma w łapach owieczkę (która go zgubiła). Jest na tle lilijki bo zlot jest jubileuszem harcerstwa. Pawie pióro jest jednym z symboli krakowiaków i znajduje się też w logo chorągwi. Pierwsza wersja była rozbudowana o flagi podkreślające międzynarodowy charakter spotkania. Potem powstała wersja uproszczona. 
 
Jako kosz balonu - kontury Wawelu. Napisy: wokół powłoki balonu "100 – LECIE HARCERSTWA POLSKIEGO". Pod zamkiem "POCZTA BALONOWA / KRAKÓW 2010".
 
Image
 
Jako ciekawostkę przedstawiam inną nalepkę wewnętrznego wydawnictwa harcerskiego. Na tzw. znaczku Poczty Harcerskiej balon "Harcerz". Nalepka Poczty Balonowej wydana z okazji "Zlotu stulecia". Opatrzona stemplem Poczty Harcerskiej nr 122  Skawina. Również przy okazji prezentowania tego waloru wspomnę o znaczku wydanym z okazji zlotu harcerskiego, na którym przedstawiono sylwetki harcerzy pokazujacych za pomoca kodu flagowego wyrazy: STO LAT, który to znaczek wszedł do obiegu 17 sierpnia 2010 roku.
 
Image 
 
2. Dwie kartki pocztowe bez nadrukowanego znaku opłaty pocztowej: "Kraków 2010 Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa Polskiego" oraz "100-Lecie Harcerstwa Polskiego Poczta Balonowa Kraków 2010", które zostały wprowadzone do obiegu 2 sierpnia 2010 roku. Nakład kartek po 1000 sztuk. Wydane przez CP ORJ Kraków – Miasto.
 
Image 
 
Image
 
Na poczatku prezentowania moich walorów ze zbioru, dwie koperty przewiezione balonem, które sobie najbardziej cenię, a mianowicie autografy pilota. Na drugiej kopercie wpisany balon, ktorym przesyłki zostały przewiezione.
 
Image
 
Image 
 
Koperta polecona priorytetowa z nalepką na kopercie.
 
Image
 
Koperta polecona priorytetowa bez nalepki na kopercie.
 
Image 
 
Przesyłka polecona z nalepką na kopercie.
 
Image
 
Przesyłka polecona bez nalepki na kopercie.
 
Image
 
Przesyłka priorytetowa zwykła z nalepką na kopercie.
 
Image
 
Przesyłka priorytetowa zwykła bez  nalepki na kopercie.
 
Image 
 
Dwie przesyłki zwykłe z nalepką na kopercie.
 
Image 
 
Image 
 
Przesyłka zwykła bez nalepki na kopercie.
 
Image
 
Przesyłka balonowa na kartce pocztowej priorytetowa z nalepką, z datownikiem WIELICZKA 21.08.10.11 * AN *
Image
 
Przesyłka balonowa na kartce pocztowej priorytetowa bez nalepki.
 
Image
 
Przesyłka balonowa na kartce pocztowej zwykłej z nalepką.
 
Image
 
Przesyłka balonowa na kartce pocztowej zwykłej bez nalepki.
 
Image
 
Przesyłka balonowa na kopercie poleconej z nalepką, z datownikiem  WIELICZKA 21.08.10.12 * AH *
 
Image 
 
Inne przesyłki prywatnego wykonania moich zacnych Kolegów.
 
Image
 

Image