Menu Content/Inhalt

Lwów, 1 czerwca 1936 roku: Balon „Mościce”, który wystartował w niedzielę o godzinie 18-tej w czasie zawodów lotniczych na lotnisku  w Skniłowie pod Lwowem, wylądował po 7 i pół godzinnym locie w kierunku na Chodorów, Łuck, Sarny o godzinie 1:38 w nocy z niedzieli na poniedziałek na terytorium gminy Klesów, 12 km od granicy sowieckiej.


Droga przebyta przez balon „Mościce” w linii powietrznej wynosi około 450 km.
Po zdaniu poczty w Tomaszgrodzie i załadowaniu balonu, pilot Kasprzak oraz towarzysze lotu p. Kolbuszewski z Aeroklubu lwowskiego i red. Zduńczyk udali się końmi do Sarn, do Lwowa zaś powrócili we wtorek rano.


W projektowanych  zawodach miały wziąć udział dwa balony „Sanok” i „Mościce". W rzeczywistości poleciał tylko jeden balon, a to „Mościce”, który po stosunkowo długim locie opadł nad granicą rosyjską w Tomaszgrodzie koło Sarn (woj. wołyńskie). Worek oddany, miejscowemu urzędowi pocztowemu zawierał: 


                                   listów   - -  545 sztuk
                                   kartek - -  420 sztuk
                                   razem       965 sztuk

Prawdziwą ozdobą tych przesyłek jest dosyć oryginalny kasownik w kształcie balonu barwy czarnej. Następnie na każdej przesyłce widzimy czerwoną pieczęć „Aeroklubu Lwowskiego”, nazwę balonu również w kolorze czerwonym, no i wreszcie napis fioletowy „POCZTA BALONOWA”. Poza tym jak zwykle kasowniki obu urzędów pocztowych odbierającego korespondencję od balonu i doręczającego adresatowi.

clip