Menu Content/Inhalt

Festyn Głosu Robotniczego w Łodzi 1980 roku;

Sporo jest przesyłek balonowych przewiezionych w Polsce, które nie mają swojego odniesienia do żadnego oficjalnego opisu, lub regulaminu. Jedną z takich przesyłek prezentuję poniżej. Była to impreza zorganizowana z okazji "święta" wydawanego w Łodzi "Głosu Robotniczego" Planowano  odbycie tej imprezy  w dniach 13-16.06.1980 roku. Najprawdopodobniej impreza w części statycznej się odbyła. Brak pełnej informacji o części „lotniczej” Baloniarze do tej imprezy byli dobrze przygotowani. Zwłaszcza ekipy zagraniczne. Wzorem praktyki stosowanej w swoich krajach niektóre z tych załóg mogły przygotować przesyłki które zamierzali przewieźć balonami z miejsca startu, nadając je w najbliższych Up miejscu lądowania. Jedną z takich przygotowanych do przewozu przesyłek balonowych  były listy przygotowane przez załogę balonu NORWESTA II (NORWEGIA II). Norweg w dniu 15.06.1980 roku przewiózł(?)  ok. 250 kopert nad lotniskiem, a następnie je sprzedawano jako cegiełki, z których uzyskany dochód przeznaczono na budowę Centrum Zdrowia Dziecka.

Nasza prasa filatelistyczna  tego nie odnotowała, nawet jako pocztę prywatną. Komisja Aerofilatelistyki ZG PZF miala do tego typu przesyłek stosunek negatywny.

Organizatorami tej imprezy byli: Aeroklub Poznański i redakcja dziennika "Głos Robotniczy".
Częściowe wyjaśnienie nadesłał Pan Adam Głowacz, który w swoich notatkach archiwalnych natrafił na wypis  z almanachu – Polskie Lotnictwo Sportowe – tom I rozdział 4 „Sport Balonowy” str. 350 następującej treści:
"Do Międzynarodowych Zawodów Balonowych o puchar „Głosu Robotniczego” w Łodzi , organizowanych przez Aeroklub Poznański zgłosiło się 14 balonów, w tym 6 balonów na ogrzane powietrze. Zawody nie zostały rozegrane ze względu na trudne warunki meteorologiczne".

W tej sytuacji można jedynie przypuszczać, że albo ekipa Norwegii była, pilot nie startował i rozprowadził koperty, albo ktoś z organizatorów wziął ten plik kopert do ostemplowania na poczcie i „działał”. Ewentualnie możliwa jest opcja, którą opisałem wcześniej, że ten jedyny lot z pocztą odbył się.

Chciałbym tu nadmienić że na podobnych zawodach  rozegranych w Łodzi w 1977 i 1979 roku, zagraniczne załogi balonowe przewiozły swoje przesyłki.  

Te poczty przewożone w czasie łódzkich imprez balonowych jeszcze czekają na „odkrycie” i opisanie. Tu apel – proszę o informacje.

clip